Sesja

 

Sesja z cyklu Granice Sztuki Globalnej od dekady towarzyszy legnickiemu Festiwalowi. Historycy i krytycy sztuki, teoretycy i praktycy, artyści-złotnicy, kuratorzy, wykładowcy, publicyści komentują aktualny status sztuki złotniczej i designu, sięgając również do historii sztuki i innych dziedzin humanistyki. Patronat nad sesją po raz kolejny objęła PWSZ w Legnicy.

Podczas sesji podejmiemy zagadnienia związane z tematem przewodnim: MINIMUM. Pretekstem do dyskusji będzie bauhausowskie hasło „mniej znaczy więcej”, a głównym postulatem powrót do wartości, ascetyzacja formy w sposób nieredukujący przesłania, treści i walorów estetycznych czy społecznych. Rozpatrzymy zagadnienie minimum w sztuce, wskażemy formy i przejawy redukcji, miniaturyzacji, uproszczenia, lapidarności w działaniach twórczych.


MINIMUM

22 maja 2010 (sobota), sala konferencyjna Qubus Hotel Legnica, ul. Skarbowa 2

10.00 - powitanie
10.15 – 10. 45 – prof. dr. hab. Michael Fleischer. Minimalizm w designie
10.50 – 11. 20 – Alexandra Hołownia. Powrót minimalizmu
11.25 – 11.55 – Monika Małkowska. You lookin’ at me?
12.00 – 12.25 – Wojciech Siudmak. Spojrzenie na aktualny design
12.30 – 12.55 – przerwa
13.00 – 13.20 – Jacek Byczewski. Redukcja do minimum
13.25 – 13.40 – Arek Wolski. Kompromis
13.45 – 14.00 – dr hab. Sławomir Fijałkowski. Obiekt. Produkt. Kontekst.
14.05 – 14.30 – Agnieszka Jacobson. Festiwal Łódź Design 2008 i 2009
14.35 – 15.00 – dyskusja, podsumowanie, zakończenie

Minimalizm w designie
Autor poruszy problem minimalistycznych rozwiązań w historii designu, przywoła idee Bauhausu, de Stijl i Hochschule für Gestaltung, tradycje skandynawskie, francuskie i japońskie oraz podejmie próbę rozróżnienia między minimalizmem, traktowanym jako moda, a prostotą pojmowaną jako uniwersalny sposób na życie.
Prof. dr. hab. Michael Fleischer – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, habilitacje w dziedzinie slawistyki na uniwersytecie w Bochum (Niemcy) oraz nauki o poznaniu i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Poznańskim. Wykładowca związany m.in. z uniwersytami w Oldenburgu, Frankfurcie nM. oraz Centrum im. W. Brandta, Dolnośląską Szkołą Wyższą, WSPS (Wrocław). Dwukrotnie wyróżniony nagrodą Rektora UWr. oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej. Udział w ok. 40 konferencjach i wielu wykładach gościnnych w Niemczech, Polsce, Holandii, Rosji i Estonii.

Powrót minimalizmu
Ubiegłoroczne Targi Sztuki Współczesnej Art Basel, Friese Fine Art i Art Forum Berlin to powrót minimalizmu na światowy rynek sztuki. Wykład przypomni zjawisko amerykańskiego Minimal Artu, zaprezentuje najnowsze praktyki oraz wpływy geometrycznej formy na twórczość najdroższych projektantów: (A. Kapoor, S. LeVit, D. Judd, R. Morris).
Alexandra Hołownia – mieszkająca w Berlinie polska artystka zajmująca się rysunkiem, rzeźbą, instalacją, performancem, teoretyk sztuki. Autorka tekstów w Polskim Portalu Kultury i Cinema oraz pismach Fragile, Format, Foto, Muzyka 21 oraz książki Wywiad z artystą metodą przekazywania wiedzy o sztuce (2007). Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw, ostatnio w Niemczech, Francji, Anglii, Szwecji i USA.

You lookin’ at me?
Kiedyś biżuteria była elementem odświętnym, wyznaczała społeczny i majątkowy status. Teraz złoto zblakło, a współczesność propaguje inne wartości. Sytuację tę odzwierciedla zaczepne hasło-pytanie: You lookin’ at me?, które określa kwintesencję kultury zdominowanej przez to co wizualne, odważne i efekciarskie.
Monika Małkowska – artystka i krytyk sztuki, publicystka. Pisze do prasy codziennej (od 1994 r. związana z Rzeczpospolitą) i branżowych periodyków (Sztuka.pl i Weranda). Zajmuje się modą, projektowaniem, historią stroju, stylem życia, obyczajowością, komiksem oraz literaturą piękną. Współpracuje z radiem (I, II, III program oraz Tok FM) i TVP Kultura. Wykładała w Europejskiej Akademii Sztuk i Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Wańkowicza. Prowadzi blog Jedno oko.


Spojrzenie na aktualny design

Autorskie spojrzenie światowej sławy artysty na aktualne tendencje w rysunku, malarstwie i rzeźbie. Wskazanie żywego trendu designu wywodzącego się ze sztuki fantastycznej i nawiązującego do realistycznych przedstawień. Prezentacja Światowego Projektu Pokoju Wieczna Miłość.
Wojciech Siudmak – polski malarz, rysownik, czołowy reprezentant realizmu fantastycznego. Od 1966 r. mieszka we Francji. Jego prace zobaczyć można na plakatach kinowych (m.in. festiwali filmowych w Cannes i Montrealu), teatralnych i muzealnych, okładkach płyt i książek (np. Diuna F. Herberta). Udział w wystawach na całym świecie, m.in w Anglii, Rosji, Szwajcarii, Finlandii, Egipcie, Kanadzie, USA. Wystawa stała w Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz francuskim Musée de l'Imaginaire, Chateau de Ferrieres.

Redukcja do minimum
Autor na przykładzie biżuterii prześledzi proces redukowania pojęcia dzieła sztuki w poprzednich stuleciach. Opierając się na pracach znanych złotników i własnych, podejmie próbę odpowiedzi na pytanie czym była biżuteria na przełomie XIX i XX w. a czym jest obecnie, dowiemy się jak kształtowała i zmieniała się jej definicja.
Jacek Byczewski – artysta złotnik, współzałożyciel grup artystycznych związanych ze złotnictwem artystycznym: grupy Ufo oraz związanej z Muzeum w Kazimierzu Dolnym grupy Muzeum. Organizator i juror licznych wystaw i konkursów. Przewodniczący Rady Artystycznej STFZ. Współpracował z renomowanymi galeriami w kraju i zagranicą. Biżuterię i obiekty prezentował na ponad stu wystawach, m.in. w: Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Finlandii, Japonii. Od 2006 r. prowadzi autorską Galerię JB Design.

Kompromis.
Wypowiedź artysty złotnika, designera, który na własnym przykładzie przedstawi sytuację artysty-designera, pragnącego zachować niezależność mimo wszechobecnej presji mody i dominujących trendów, a jednocześnie być „w obiegu“. Dowiemy się, co oznacza twórczy kompromis i jak wygląda dziś egzekwowanie go w artystycznej postawie.
Arek Wolski – artysta złotnik, prowadzi własną pracownię, członek Grupy Sześć – jednej z najprężniej działających złotniczych formacji artystycznych w kraju. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, m,in w Niemczech, Danii, Szwecji, w Rosji, Serbii i Czarnogórze, na Litwie; wielokrotnie wyrózniany, ostatnio w międzynarodowym konkursie Innowacje na targach złotniczych Inhorgenta Europe (Monachium) w marcu 2010 r.

Obiekt. Produkt. Kontekst.
Prezentacja dotyczy współczesnej metodyki projektowania produktu na przykładzie czołówki światowych projektantów wzornictwa i wybranych przykładów prac studentów ASP w Gdańsku. Autor przedstawi popularny ostatnio wśród młodych projektantów trend – design ekstraspektywny.
dr hab. Sławomir Fijałkowski – designer, artysta złotnik, kształcił się w kraju i zagranicą. Adiunkt na Wydz. Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP. Juror, konsultant artystyczny, autor opracowań teoretycznych dot. biżuterii współczesnej. Ponad 40 wystaw, m.in. w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Wlk. Brytanii, USA. Projektuje sztukę użytkową oraz biżuterię autorską, współpracuje z wiodącymi firmami jubilerskimi –pokazy m.in. w Bazylei, Monachium, Las Vegas, Orlando, Tokio.

Festiwal Łódź Design 2008 i 2009
Prezentacja jednego z naważniejszych krajowych projektów z branży deginu – Festiwalu Łódź Design. Jest to impreza prezentująca szeroko rozumiane wzornictwo użytkowe, grafikę, architekturę, modę. W ramach Łódź Design odbywają się wystawy, targi, warsztaty, pokazy filmów.
Agnieszka Jacobson-Cielecka – artystka, dziennikarka i specjalistka w dziedzinie współczesnego designu. Dyrektor artystyczna festiwalu Łódź Design, imprezy propagującej nowoczesne wzornictwo. Związana była z tytułem Elle, także jako redaktor naczelna Elle Decoration. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i zagranicą, organizuje wystawy designu, prowadzi wykłady na temat trendów, publikuje w mediach branżowych, magazynach opiniotwórczych i konsumenckich.

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy