Preziosa Young

Preziosa Young to międzynarodowy konkurs skierowany do młodych twórców biżuterii (do 35 roku). Artyści są oceniani i wybierani pod kątem ich indywidualnych poszukiwań i oryginalności twórczej. Konkurs organizowany jest od 2008 roku przez florencką szkołę biżuterii Le Arti Orafe.

W 2011 roku na konkurs napłynęło 178 zgłoszeń od artystów z całego świata. Spośród nich międzynarodowe jury, w którym zasiedli:

Dr. Petra Hölscher – kurator Die Neue Sammlung, Monachium, Niemcy 
Dr. Wolfgang Lösche – kierownik ds. wystaw i handlu, konsultant ds. kultury i rzemiosła, Akademia Projektowania, Galeria Rzemiosła, Monachium, Niemcy
Dr. Barbara Schmidt – dziekan Akademii Projektowania i Rzemiosła, Wydział Rzemiosła Górnej Bawarii, Monachium, Niemcy
Helen Britton – artystka, Perth, Australia
Dr. Maria Cristina Bergesio – historyk biżuterii, Florencja, Włochy 

wybrało 8 artystów, których prace prezentowane są na wystawie.

Dana Hakim  Dla mojego Anioła Stróża
Prace Dany Hakim opisują dzisiejszą kondycję ludzkości, otaczającej się różnego typu zabezpieczeniami z powodu lęków, w których się pogrąża. Wykonując biżuterię z materiałów i przedmiotów, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo, artystka sięga po jedną z najstarszych funkcji biżuterii. Jej prace to postmodernistyczne wersje amuletów – zostały stworzone do rozwiania naszych lęków i niepokojów, a nie do faktycznej ochrony naszych ciał.





Sam Hamilton Pod presją
Jeśli zaczniemy przyglądać się ludziom wokół nas w godzinach szczytu, na zatłoczonej stacji lub w metrze, widzimy spięte twarze, pośpiech, niepokój i zniecierpliwienie. Czasem możemy mieć wrażenie, że najmniejszy, prosty gest może wywołać gwałtowną reakcję. Prace Sama Hamiltona jawią się jako krytyka tego napiętego ciśnienia, „barometru”, cykającej bomby społecznej.

 



Hanna Hedman  To co mówisz, nie zawsze jest tym, czego doświadczasz
Tytuł odsłania źródło inspiracji tej serii biżuterii: mechanizmy narracyjne, pojedyncze formy, tworzone niezależnie bez wcześniejszych definicji, tworzą biżuterię poprzez proces rozwarstwiania i łączenia, biżuterię, która jak opowieść staje się bogatsza w szczegóły wraz ze zbliżającym się zakończeniem. W niektórych pracach możemy odnaleźć ślady formalne przypominające styl historyczny biżuterii, pojawiające się niczym ulotne wspomnienia. Poszczególne elementy - perforowane, grawerowane, dziurkowane – tworzą spektakularny gąszcz, który uderza w wyobraźnię odbiorcy i pobudza go do zatracenia się w plątaninie narracji.

 



Lisa Juen  Popraw swój wygląd
W broszach Lisy Juen elementy nowych technologii (ekrany LED, baterie, akumulatory) są połączone z naturalistycznym przedstawieniem roślin i owadów. Zamiarem artystki było pobudzenie etycznej refleksji nad naszym społeczeństwem pozorów. Natrętne obietnice międzynarodowych korporacji kosmetycznych i odnowy biologicznej, które przenikają media, przyciągają i kuszą nas zachęcającymi napisami pojawiającymi się na ekranie, jednoczeście wciągając w niebezpieczną sieć (obrazowaną przez owadożerne rośliny i owady), z której trudno uciec.

 



Heejoo Kim  Żywotny znak
Wiodącą rolę w biżuterii Heejoo Kim odgrywa powolny, cichy wzrost form botanicznych. Proces pączkowania, chropowatość powierzchni roślin i kwiatów są obserwowane jak przez mikroskop i przeniesione do biżuterii, dla której głównym celem ma być odtworzenie wrażenia siły i żywotności natury.

 



Seulgi Kwon  Komórka organiczna
Wychodząc od fascynacji życiem komórkowym, zróżnicowaniem jego kształtów i chromatycznością efektów, Seulgi Kwon stworzył biżuterię z silikonu, która odtwarza ten wizualny aspekt. Organiczność jest punktem wyjścia, z którego artysta rozwija swoje prace. Zwracają one uwagę poprzez swoje rozmiary, kształty, kolory a nade wszystko zmuszają do dotyku. Zmysł dotyku gra dominującą rolę w tych pracach, nie tylko poprzez miękkość materiału, ale przede wszystkim ze względu na fakturę, która ożywia powierzchnię.  

 


Marie Pendaries  Skodyfikowany raj
Prezentowany projekt, opracowany przez Marie Pendaries we współpracy z Kepą Karmonem, stanowi interesujący przykład politycznej biżuterii. Ekstremalnie wielowymiarowy charakter biżuterii jako środka komunikacji niewerbalnej może stać się ważnym narzędziem do komentowania bieżącej sytuacji społecznej. Użyty materiał (karty kredytowe) połączony z przesłaniem i kształtem, doskonale podsumowują tajemnice globalnej ekonomii: raje podatkowe dla nielicznych i kryzys dla wielu.

 



Elena Ruebel  Łam!
Naszyjniki Eleny Ruebel są sugestią, rodzajem prac w procesie – ich kształt nie jest zdefiniowany, ale nastawiony na działanie użytkownika. W przeciwieństwie do zwyczaju utrzymywania pewnej bezpiecznej odległości koniecznej do ochrony obiektów, które są na wystawach, w muzeach, na targach, te naszyjniki nie tylko chcą być dotykane, ale zachęcają nas do niemal świętokradczych gestów: łamania twardych porcelanowych koralików, tak by uwolnić obiekt i przekształcić go w biżuterię do noszenia.






 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy