RELACJA




  

17-18 maja zakończył się najważniejszy weekend Legnickiego Festiwalu SREBRO, zaliczanego do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Przez dwa majowe dni swoją premierę miało 17 wystaw, projekcje filmowe, seminarium teoretyczne, happeningi i koncert, a całość zwieńczyło spotkanie w luźnej atmosferze SILVER PARTY. Pełne audytorium zgromadziła sesja naukowa Kontestacja – bunt – zmiana, z szeregiem prelekcji naukowców i artystów oraz projekcje filmów poświęconych rewolcie w ramach Silver screen.

         

Podczas kulminacji Legnicę odwiedziło ponad dwustu amatorów biżuteryjnego designu z wielu państw Europy i trzech innych kontynentów (m.in. z USA, Wenezueli, Australii, Libanu) oraz liczna reprezentacja najważniejszych polskich ośrodków złotniczych – Trójmiasta, Warszawy, Łodzi i Krakowa). 
 

       

Spacer po "Legnickiej krainie SREBRA", czyli oficjalna kulminacja LFS 2013 zainaugurowana została w piątkowe popołudnie (17 maja) wernisażem „Holowni” – wystawy prac nadesłanych, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Tym razem to Jacek Byczewski i Harold O`Connor (USA) dokonali symbolicznego aktu rozpoczęcia Festiwalu koronując srebrnym wieńcem laurowym patronującego imprezie krasnala, wykonanego niegdyś w Legnicy przez znakomitego projektanta z Holandii – Gijsa Bakkera.

       

W Galerii Srebra Pod Przepiórczym Koszem Dorota Gulbierz pokazała się publiczności jako „Retromaniaczka” z charakteru, ubioru i twórczości, potwierdzając prawdziwą jedność osoby i dzieła. W następnej "stacji" - Galerii Satyrykon, Tabeę Reulecke i Maariję Niinemägi - współautorki wystawy (razem z Teresą Lane z Australii) „Prince Charming & Palace of Happiness” powitał - ku ich zaskoczeniu - prawdziwy „czarujący książę”. Jego obecność potwierdziła znaną prawdę, że w Legnicy spełniane jest każde marzenie artystów (mogą to też chyba potwierdzić młodzi złotnicy z grupy AU+: Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, którzy w Galerii Niello pokazali na SREBRZE wspólny projekt już po raz trzeci).

 

        

W kolejnej, zaskakująco przeobrażonej przestrzeni barokowego holu Legnickiego Centrum Kultury zamieszczono aż sześć ekspozycji. W cyklu Srebrne Szkoły zaprezentowali się "ryzykanci i eksperymentatorzy" z Florencji, czyli "Alchimia - Szkoła Współczesnej Biżuterii" z projektem Hazardous Experiments, ich stołowa, haptyczna ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem dzięki radykalnemu skróceniu dystansu pomiędzy widzem i eksponatami. Nie mniej ciekawie, niezwykle różnorodnie i dowcipnie objawiła się uczelnia z Pilzna (Uniwersytet Zachodniej Bohemii). O metodach kształcenia przyszłych artystów opowiadali pedagodzy: Doris Maninger i Lucia Massei z Florencji oraz prof. Vratislav Karel Novák i dr Kateřina Nováková zza czeskiej granicy.

         

W ramach cyklu Sylwetki Twórców zaprezentowano aż sześcioro artystów, w tym aż dwa duety: Agnieszkę Bruzdę i Jana Suchodolskiego na wystawie B2 oraz Anetę Lis-Marcinkiewicz i Adrianę Lisowską jako grupę Lis2. W przestrzeni LCK gościły także Skamieniałe łzy - wystawa prac z bursztynem kilkunastu znanych europejskich twórców, otwarta przez jej kuratorów – Wima Vandekerchove i Sławomira Fijałkowskiego. Niezwykle bogatego i różnorodnego przeglądu artystycznych propozycji dopełniały dwie różne, ale na ten sam temat wystawy: Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE (Pierścień) oraz Amberif Design Award 2013 (Po prostu pierścionek).

       

Pierwszy dzień zakończył się niekończącymi dyskusjami. Silver Screen - pokaz filmów poświęconych tematyce buntu (pokłosie Międzynarodowego Festiwalu In Out, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej CSW "Łaźnia" w Gdańsku) oraz koncert jazzowy kwartetu Tomasza Pruchnickiego, zwieńczył srebrny spacer w festiwalowym klubie Cafe Modjeska.

       

 

Licznie przybyli uczestnicy i goście Festiwalu rozpoczęli drugi dzień kulminacji od refleksji na temat współczesnej sztuki i złotnictwa podczas seminarium "Kontestacja, bunt, zmiana". Wystąpili: prof. Leszek Koczanowicz, Marcin Czerwiński, Philip Sajet, Ulrich Reithofer, Giedymin Jabłoński oraz Zespół Operacyjny Projektu Hazardous Experiments ALCHIMII. Ostatni wykład Mieczysława Gryzy zakończył się - jak przewidywano w przypadku tego artysty - zaskakującym performancem.

 

       

A potem napięcie już tylko rosło, bo po prezentacji debiutującej Moniki Miodek, która skutecznie przekonała, że małe przedmioty mogą zdobić nie tylko nas, ale i wnętrza  oraz Grupy AU + (w Galerii Niello) nastąpiło intensywne spotkanie z "kultowym" SCHMUCKIEM.

       

Ten prestiżowy, najważniejszy w Niemczech i najstarszy w Europie przegląd współczesnej biżuterii, którego organizatorem jest Izba Handlowa Monachium i Górnej Bawarii, a sponsorem Fundacja Danner przygotował znany Bernhard Schobinger, a zaaranżowała Alexandra Bahlmann.

       

Na otwarcie wystawy przybyła jedna z artystek obecna na wystawie – Nanna Melland z Norwegii, która z równym wzruszeniem opowiadała o swojej benedyktyńskiej pracy przy instalacji "Rój", jak i o legnickiej gościnności.

       

Angielskie żarty trzymały się holenderskich „gwiazdorów” Festiwalu – Philipa Sajeta i Ulricha Reithofera, którzy urzekli publiczność nie tylko ciekawymi osobowościami, ale przed wszystkim – imponującym dorobkiem i wszechstronną postawą twórczą. Artyści krótko opowiedzieli o swoich inspiracjach i dziękowali za możliwość pokazania swojej twórczości w miejscu tak wyjątkowym dla złotników, jak Legnica.

       

Finał odbył się w siedzibie głównej Galerii Sztuki, w której gościła wystawa młodych, obiecujących projektantów ze świata, wyselekcjonowanych przez dr Marię Cristinę Bergesio w ramach międzynarodowego konkursu Preziosa Young, organizowanego przez Le Arti Orafe z Florencji oraz klucz kulminacji - wystawa Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT.

        

Największe emocje wzbudziła jak zawsze odsłona wystawy konkursowej MKSZ BUNT. Podczas sobotniego wernisażu poznaliśmy utrzymane dotąd w tajemnicy nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych. Pula nagród  finansowych i rzeczowych wyniosła ok. 40 tys. zł. Grand Prix (10.000 zł) jak zawsze ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a kolejne nagrody - Marszałek Województwa Dolnośląskiego (5.000 zł), Prezydent Legnicy (3.000 zł) i Galeria Sztuki (1.500 zł). 

Niemniej cenne były nagrody rzeczowe, a przede wszystkim ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. granulat czystego srebra, od którego wziął swoją nazwę Festiwal. Granulat zapakowany jak "koktajl Mołotowa" - "podstawowe wyposażenie każdego buntownika" - wzbudzał rozbawienie wśród laureatów i publiczności podczas głównego wernisażu. Nagrody wręczali: poseł na sejm Robert Kropiwnicki w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Edwin Petrykat w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pani Wiceprezydent Dorota Purgal, Pani Prezes Ewa Cecylia Stankiewicz w imieniu Fundacji Polska Miedź, Pan Dyrektor Departamentu Krzysztof Kułacz w imieniu Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz przedstawiciele darczyńców nagród rzeczowych: Targów Inhorgenta, Targów Jubinale, Polskiej Biżuterii, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Grupy Sześć i WFP Hefra. Wybór prac - jak zawsze - prowokował do dyskusji, które milkły jedynie na czas ogłoszenia werdyktu międzynarodowego jury, o czym napisano wcześniej. W czasie tej generalnie przyjemnej atmosfery był też element grozy, gdy w ramach artystycznego performance`u podczas gali głównej na sali padły strzały za sprawą Mieczysława Gryzy, autora i wykonawcy tego performance`u poświęconego problemowi osobistej, społecznej i politycznej znieczulicy na codzienną śmierć tysięcy niewinnych ludzi. Napięcie rozładowało żartobliwe „Co ja tu robię?” stojącego na podium zwycięzcy BUNTu, Holendra Janjaapa Luijta.

 

 

 

Kulminacja Festiwalu jest już historią, ale większość wystaw tej edycji trwa do wakacji. 17 ekspozycji zlokalizowanych w 8 różnych przestrzeniach wystawienniczych legnickiej starówki zgromadziło łącznie ponad 1500 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa kilkuset artystów. Prace zaprezentowano w niebanalnych aranżacjach, a wystawom towarzyszą katalogi dokumentujące zawartość ekspozycji. Festiwalowe wystawy można oglądać do 30 czerwca 2013.

 

       

       

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy