N.Cherry

SYLWETKI TWÓRCÓW
Morfizm


Zadaniem artysty jest tworzenie idei i przekształcanie ich w dzieła sztuki w takiej czy innej formie, w moim przypadku w biżuterię i obiekty. Jest to mój raison d’être. Kocham to, co robię i wykonuję to z wielką pasją i oddaniem. Często jestem pytany, jak się do tego zabieram, co mnie inspiruje, skąd się biorą moje pomysły, jak przechodzę od punktu zaczepienia do końcowego elementu […].

Następujące po sobie kolekcje wyrastają jedna z drugiej w niemal organiczny sposób; nowe idee często powstają na bazie wcześniejszych działań. Wybierając dzieła na tę wystawę, mającą stanowić część Legnickiego Festiwalu SREBRO 2010, miałem szczególną świadomość kreatywnego rodowodu, nieustannych zmian zachodzących na przestrzeni kilku lat, gdy jedna idea rozwijała się i płynnie przechodziła w drugą. Stąd tytuł Morfizm (przenikanie), słowo związane z terminem morphosis9: „forma, zestawienie, rodzaj rozwoju organu bądź organizmu”, i z którego wywodzi się metamorphosis10: „działanie lub proces zmiany formy lub substancji”[...].

Niemal każda biżuteria opowiada jakąś historię na swój sposób. Biżuteria to prawdopodobnie najbardziej treściwa i przenośna forma osobistej sztuki. Może dużo powiedzieć o swym właścicielu, o jego rodzinie i pochodzeniu, o osobowości. Ale zawiera też zazwyczaj jakąś ukrytą historię, często nieopowiedzianą, o własnym powstaniu, o tym, co wpływało na artystę przetwarzającego i rozwijającego ideę i nadającego jej ostateczną formę[…].

Niektórzy piszą autobiografie lub historię: ja tworzę biżuterię.
I dlatego, dokonując tego przeglądu swych niedawnych dzieł, przygotowuję się równocześnie do powrotu do pracowni i rozpoczęcia pracy nad kolejną kolekcją, w której z pewnością zajdzie dalsza przemiana i niezależnie od tego, jakie nowe elementy się w niej znajdą, będzie więcej do opowiedzenia.

Norman Cherry
Lincoln, maj 2010

  

   

O artyście:
Mieszkający w Wielkiej Brytanii artysta swoje prace prezentował niemalże na całym świecie (ostatnio w galerii Alternatives w Rzymie). Wystawa w Legnicy to pierwszy indywidualny pokaz jego twórczości w Polsce. Artysta jest dziekanem Wydziału Sztuki, Architektury i Designu na Uniwersytecie Lincoln, wcześniej, przez ponad dwanaście lat, kierował Birmingham School of Jewellery. Profesor wizytujący w Queensland College of Art, Griffith University, Brisbane, Australia. Regularnie uczestniczy w konferencjach i konsultacjach na całym świecie, m.in. w Płd. Afryce, Hong-Kongu, Sri Lance i Jordanii. Prace w zbiorach publicznych i prywatnych na całym świecie, m.in. w British Museum.

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy