RELACJA
„Srebrny” weekend tradycyjnie otworzył pochód z Krasnalem - Złotym Paluchem – patronem Festiwalu. Jego figura zaprojektowana została w 2010 r. przez Gijsa Bakkera podczas tygodniowych Międzynarodowych Warsztatów Złotniczych SILVER TIME, LEGNICA COPPER ORE SEMINAR, do których zaproszono 11 artystów z całego świata. Mieli oni stworzyć prace nawiązujące do specyfiki regionu. Gijs Bakker zainspirowany opowieściami o krasnalach, duchach opiekuńczych kopalni i górników, z materiałów odpadowych pozostałych po produkcji miedzi (w postaci szarego miału) wykonał Krasnala - Złotego Palucha. Od tamtej pory jest on patronem Legnickiego Festiwalu SREBRO, a pochód z nim, zakończony jego intronizacją, co roku tradycyjnie otwiera Festiwal.
Podczas tłumnych otwarć wystaw awangardowej biżuterii obecni byli autorzy wystaw z Polski, Niemiec, Szwecji, Holandii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, ale także z Izraela czy Meksyku. O swych wystawach opowiadali artyści z cyklu "Sylwetki twórców": Vered Kaminski, Mari Ishikawa, Felieke van der Leest, Tabea Reulecke i Daniela Malev, Jorge Manilla, Sergiusz Kuchczyński, Aneta Lis-Marcinkiewicz i Adriana Lisowska (grupa LIS2), Jing Yang, Wojciech Rygało i kuratorka wystawy – w imieniu Jamie Chung. W obecności autorów otwarto też wystawy z cyklu „Debiuty” Doroty Sokołowkiej oraz Justyny Stasiewicz, miedzynarodowej grupy HammerClub na czele z Janjaapem Luijtem, niemieckiej grupy JAC – Jewellery Art Concept i licznej grupy pedagogów łódzkiej ASP, w imieniu których głos zabrał prof. Andrzej Boss.
O wystawie z cyklu „Srebrne szkoły” opowiedziały profesorki Caroline Broadhead (Central Saint Martins z Londynu) oraz Florence Lehmann (Wyższa Szkoła Sztuki nad Renem ze Strasbourga). Otwarto też dwie wystawy bursztynowe – tradycyjnie już obecną na Festiwalu wystawę w ramach Amberif Design Award oraz „Bursztyn i forma” zaprezentowaną z okazji 20-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, oraz wystawy nt. miasta: wystawę plakatów, fotografii oraz Holownię. Prezentujący swoje prace w Legnicy już po raz 6-ty Grupa AU+ (Marcin Bogusław, Bartosz Maria Chmielewski, Filip Jackowski i Michał Wysocki) wykonli również performance przybliżający widzom pracę złotników. W niedzielę otwarto też wystawę biżuterii sakralnej, autorstwa polskich projektantów, która, mimo że prezentowana poza centrum miasta, przyciągnęła liczną rzeszę widzów. Wystawę przygotowano w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, a otworzyli ją dyrektor Galerii Sztuki Zbigniew Kraska oraz proboszcz parafii ks Jan Mateusz Gacek.


Kulminacja już za nami, ale wciąż można obejrzeć 25 wystaw awangardowej biżuterii pochodzącej z różnych stron świata, a skupionych w 9 przestrzeniach wystawienniczych w środku miasta. Każdą z ekspozycji sygnalizuje miejski słup ustawiony w pobliżu galerii. Wstęp na wszystkie wystawy wolny.













.jpg)


































