Silver Time - warsztaty

 

Wystawa prezentowała prace artystów zaproszonych do 1-szej edycji warsztatów złotniczych Silver Time Legnica Polska Miedź. Legnica Copper Ore Seminar. Wśród uczestników znaleźli się artyści z Polski, Holandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Słowacji, Szwecji, Irlandii, Włoch. Ideą warsztatów było wykonanie prac biżuteryjnych i obiektów rzeźbiarskich z dostępnej, symbolicznej 1 tony rudy miedzi, przekazanej przez KHGM Polska Miedź S.A. w postaci 10 kg miedzi, 1,5 kg srebra oraz 40 g złota. Każdy z artystów z prac powstałych podczas warsztatów, przekaże jedną do tworzonej przez Galerię Kolekcję Współczesnej Sztuki Złotniczej. Aby przybliżyć zaproszonym złotnikom specyfikę Zagłębia Miedziowego i przemysłu związanego z bogactwem naturalnym (miedź, srebro) przed przystąpieniem do pracy zaproszono ich do zwiedzenia Huty Miedzi w Legnicy i Głogowie oraz kopalni w Rudnej. Celem wycieczek było zapoznanie twórców z „rudozłotym” regionalizmem, a intencją - skłonienie ich do wykonania prac do niego nawiązujących.

Uczestnicy warsztatów:

Gijs Bakker (Holandia) - od ponad 40 lat wykładowca na wielu uczelniach w Europie, m.in. w Delft University of Technology i Design Academy Eindhoven, gdzie obecnie stoi na czele wydziału. Juror zeszłorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Mariusz Gliwiński (Polska) – absolwent ASP w Łodzi. Sztuką złotniczą zajmuje się od lat 70-tych, specjalizując się w projektowaniu i produkcji biżuterii artystycznej z bursztynem. Właściciel prestiżowej firmy jubilerskiej Ambermoda.

Yoko Izawa (Japonia/Wielka Brytania) - absolwentka Royal College of Art w Londynie, Instytutu Sztuki i Designu Kent w Rochester (Wielka Brytania). Związana z Wydziałem Biżuterii w Instytucie Sztuki i Designu w Birmingham.

Giedymin Jabłoński (Polska) - niezależny artysta oraz wykładowca w dziedzinie sztuki złotniczej, metalu i biżuterii, autor szeregu publikacji. Od lat związany z Legnickim Festiwalem SREBRO.

Dovilė Kondrašovaitė (Litwa) - kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie oraz barcelońskiej Escola Massana.

Bety K. Majerníková (Słowacja) - asystentka prof. Karola Weisslechnera w Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie (Słowacja).

Märta Mattsson (Szwecja) – absolwentka szkół złotniczych w Geteborgu i Londynie, okresowo kształciła się także w Rhode Island (USA), Honolulu (Hawaje, USA) oraz w Tokyo (Japonia).

Kelly McCallum (Kanada/Wielka Brytania) – absolwentka Royal College of Art (Wielka Brytania) oraz w Massachusetts (USA).

Cóilín Ó Dubhghaill (Irlandia) – absolwent Edynburg College of Art (Szkocji) i Tokyo Geidai (Japonia), pracownik naukowy Sheffield Hallam University (Wielka Brytania).

Andrzej Pacak (Polska) – złotnik zamieszkały w Londynie, gdzie prowadzi własną galerię. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Fabrizio Tridenti (Włochy) – absolwent Statale d’Arte na Wydziale Projektowanie Metalu i Biżuterii w Penne, Włochy. Wielokrotny uczestnik legnickich konkursów złotniczych.
 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy