środa, 31 styczeń 2024 17:50

32. MKSZ EMPATIA - lista zakwalifikowanych

 

W dniach 13-14.03.2024 odbyły się obrady jury 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA.

Jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak oraz Doreen Timmers oceniło prace z rekordowej liczby 45 krajów. Na Konkurs wpłynęło ponad 500 prac 295 artystów. Dziękujemy za zgłoszenia! Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace 44 artystów z 21 krajów. Lista osób zakwalifikowanych znajduje się poniżej.

 

Nazwiska laureatów ogłoszone zostały podczas gali wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Złotniczym EMPATIA, w trakcie Weekendu Otwarcia, 11 maja 2024 r. Wystawa pokonkursowa prac zakwalifikowanych EMPATIA jest zaprezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w Galerii Sztuki w Legnicy w terminie 27.04.-21.07.2024.

 

Wyniki konkursu zostały ogłoszone TUTAJ.

  

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH  

32. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EMPATIA

 

 1. Sharareh Aghaei – Iran / Niemcy
 2. Yotam Bahat – Holandia
 3. Alice Biolo – Włochy
 4. Jana Brevick – USA
 5. Laurent Brune – Francja
 6. Trinidad Contreras Chaparro – Hiszpania
 7. Susanne Elstner – Niemcy 
 8. Eva Fernandez Martos – Hiszpania
 9. Jacek Franasik – Polska
 10. Enrike Groenewald – Republika Południowej Afryki
 11. Julia Groos – Niemcy 
 12. Paula Huizenga – Holandia
 13. Aya Iwata – Japonia
 14. Małgorzata Kalińska – Polska
 15. Nikita Kavryzhkin – Rosja / Niemcy
 16. Fanny Chelia Khirani – Węgry / Niemcy
 17. Ji-Young Kim – Korea Południowa
 18. Biljana Klekachkoska – Macedonia Północna
 19. Eszter Sára Kocsor – Węgry
 20. Joshua Kosker – USA
 21. Sergiusz Kuchczyński – Polska
 22. Annelieke Landré – Holandia
 23. Kristiina Laurits – Estonia
 24. Jana Machatová – Słowacja
 25. Tamara Marbl Joka – Norwegia
 26. Toni Mayner – Wielka Brytania
 27. Niyoushasadat Moosavi – Iran
 28. Stephie Morawetz – Austria
 29. Marta Norenberg – Polska
 30. Julia Obermaier – Niemcy
 31. Katarzyna Olejniczak – Polska
 32. Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy
 33. Victor Pavlov – Bułgaria
 34. Ruudt Peters – Holandia
 35. Darja Popolitova – Estonia
 36. Sarah Powell – Wielka Brytania
 37. Helena Renner – Niemcy
 38. Moniek Schrijer – Nowa Zelandia / Holandia
 39. Kairi Sirendi – Estonia
 40. Yookyung Song – Republika Korei
 41. Alix Spooren – Belgia
 42. Yoko Takirai i Pietro Pellitteri – Japonia / Włochy
 43. Ivana Tilešová – Słowacja

 

Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. (początkowo jako Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych). To jedna z najstarszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierająca kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa.

MKSZ co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Wyzwaniem aktualnej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII.

 

 

Jury Konkursu:

 

prof. Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Projektowanie Biżuterii). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Wzornictwa ASP w Gdańsku.

Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Kurator Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, od ponad 20 lat generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Mari Ishikawa – absolwentka Uniwersytetu Edukacji Nara w Japonii (tytuł magistra sztuki w 1986 roku), dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w 2001 roku. Profesor wizytująca na Kobe Design University w Japonii. Uczestniczka ponad stu wystaw (m.in. w Brazylii, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Polsce, Szwecji, USA). Laureatka Art Prize 2016 przyznawanej przez Bayerische Akademie der Schönen Künste (Monachium), Inhorgenta Munich Award w 22. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej BUNT w 2013 r. (Legnica), II nagrody w konkursie Elizabeth R. Raphael Founder's Prize (Pittsburg, USA) i innych. Jej prace trafiły do kilku kolekcji jubilerskich, m.in: Schmuckmuseum Pforzheim, Niemcy, Pinakothek der Moderne, Monachium, Niemcy, Victoria & Albert Museum, Londyn, Wielka Brytania, MAD – The Museum of Arts and Design, Nowy Jork, USA. Obecnie Mari Ishikawa mieszka w Monachium, gdzie prowadzi swoje studio.

Mari Ishikawa bada równoległe światy poprzez swoje codzienne życie i przekłada je na język biżuterii. „Nie zobaczymy niczego, jeśli się nie postaramy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku”. Motyw przewodni jej sztuki stanowią różne elementy ze świata przyrody; jej biżuteria oferuje wrażenia dotykowe, które przypominają nam o fizycznej obecności ciągle zmieniającej się natury.

Charon Kransen – urodzony w Holandii, od 1988 roku mieszka w Nowym Jorku. Od 1969 roku zajmuje się współczesną biżuterią. Wykształcenie zdobywał w Bezalel Academy of Fine Arts w Jeruzalem (Izrael), Hochschule fuer Gestaltung w Pforzheim (Niemcy) oraz w Juhls w Kautokeino (Norwegia). Profesor projektowania biżuterii i emalierstwa na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, kierownik wydziału biżuterii i emalii w Arts College Amersfoort w Holandii, prezes VES (Holenderskiej Organizacji Projektantów Biżuterii) i wykładowca na uniwersytetach, uczelniach i organizacjach artystycznych na całym świecie. Juror wielu międzynarodowych konkursów złotniczych. Wykładał współczesną biżuterię i prowadził kursy mistrzowskie dla studentów i profesjonalistów w Ameryce Północnej, Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji.

Kurator, sprzedawca dzieł sztuki i agent ponad 150 współczesnych twórców biżuterii z różnych krajów (głównie spoza Ameryki) działający w Ameryce Północnej w galeriach i na targach sztuki, takich jak SOFA Chicago, SOFA NY, International Art + Design Fair w Nowym Jorku, Art Palm Beach Palm Beach, Miami International Art Fair Miami, SOFA West Santa Fe i Art Basel Miami, (Red Dot Fair) Art Aspen, Art & Jewelry & Antique Fair Palm Beach, LA Art Show itp.

Zajmuje się również dystrybucją książek i katalogów z dziedziny biżuterii/metalu/designu, a jego międzynarodowa oferta jest uważana za najbardziej kompleksową w dziedzinie współczesnej biżuterii. Od 30 lat jest oficjalnym księgarzem SNAG (Towarzystwo Północnoamerykańskich Złotników).

dr Michalina Owczarek-Siwak – absolwentka, a obecnie dyrektor Instytutu Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Prowadzi Pracownię Podstaw Projektowania Biżuterii oraz Kurs Manualny, podczas którego studenci uczą się wykorzystywania alternatywnych technik jubilerskich.

W 2018 roku obroniła tytuł doktora, jako pierwszy absolwent Środowiskowych Studiów Doktoranckich Posiada na swoim koncie wiele wystaw w Polsce i zagranicą, między innymi udział w pokonkursowej wystawie „Schmuck 2010” w Monachium oraz wystawę indywidualną „Skorupa” w 2017 roku podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO. Bierze czynny udział w licznych konkursach, w których zdobywa nagrody (m.in. Nagroda w kategorii Biżuteria podczas Międzynarodowego Konkursu Random Rapid Heartbeats, Amber Trip, 2019, Nagroda Firmy Hopea w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej STILL HUMAN?, Legnica, 2021). Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych, muzealnych oraz prywatnych, m.in. w Okręgowym Muzeum w Sandomierzu, Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Magdy Magdaleny Kwiatkiewicz i Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy.

Doreen Timmers – magistra historii sztuki, właścicielka Galerii DOOR w miejscowości Mariaheide (Holandia). W przeszłości pracowała również jako konsultant muzealny, zajmowała się public relations oraz marketingiem dla sztuki publicznej i wydarzeń kulturalnych. Organizuje wystawy w galerii, która łączy biżuterię i sztuki plastyczne. Jej celem jest docieranie do jak największej liczby osób i inspirowanie ich pięknem generowanym przez sztukę.

Galeria DOOR prezentuje biżuterię, która wywołuje zachwyt dzięki kunsztowi, materiałom i tematyce. "Sztuka jest siłą napędową w życiu. Pobudza zmysły, karmi umysł i jest balsamem dla duszy. Obcowanie z nią to sposób na refleksję nad własnym życiem i współczesnym społeczeństwem". Galeria DOOR od 2017 r. prezentuje współczesną sztukę i biżuterię artystów i projektantów w wielu krajów. Niektórzy z nich zachwycają ze względu na swoją bezpośredniość, inni – dzięki oryginalnym historiom, a jeszcze inni dzięki poezji i humorowi widocznym w ich pracach. Wszystkich łączy kunszt wykonania obiektów.

Galeria DOOR regularnie uczestniczy także w uznanych na całym świecie targach branżowych w całej Europie.

 

 

 

EMPATIA

 

Biżuteria – obiekt z zestawu przedmiotów niekoniecznych – jeśli już pojawia się w polu widzenia nieuchronnie absorbuje sobą uwagę, zmusza do obserwacji, interpretacji, kontemplacji. Jest egoistyczna. A przynajmniej często taka bywa.

Tymczasem współcześni projektanci (wszystkiego) nieustannie akcentują potrzebę zrównoważonego projektowania (sustainable design), konieczność przekierowania uwagi na zrozumienie potrzeb, oczekiwań i nostalgii użytkownika, perspektywę doświadczeń odbiorcy, kryteria niezbędności, społeczną i ekologiczną odpowiedzialność.

Owe sprzeczne perspektywy (historyczna i obecna) przecinają się dość rzadko, ale właśnie
w obszarze wspólnym mają szansę powstać rozwiązania, które nie tylko zauważamy, ale także zapamiętujemy.

Biżuteria – obiekt wysyłający trudny do przeoczenia komunikat w sposób szczególny może być także generatorem dialogu, skupienia, uwagi, koncentracji, empatii.

Niełatwe założenie w epoce nadmiaru powierzchownych impulsów, intensywnych bodźców wizualnych, stylistycznych ekscesów wspomaganych przez coraz bardziej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.

Zapraszamy do twórczego zastanowienia się nad funkcją, istotą i znaczeniem współczesnej biżuterii z pozaegoistycznej perspektywy twórcy rozumiejącego potrzeby wymagającego odbiorcy.

 

Prof. Sławomir Fijałkowski

 

 

Empatia to ta wyjątkowa wrażliwość i otwartość na świat, która stoi u podłoża artystycznej kreatywności. To troska, jaką artysta, twórca, projektant, kreator kieruje wobec dzieła, twórczości, przedmiotu, bytu, które konstytuuje. To również jego wyrozumiałość wobec odbiorcy, definiowanego jako świat zewnętrzny wobec dzieła i środowiska, w którym będzie ono żyć własnym życiem. To w końcu „gotowość na”, zaufanie i zrozumienie, jakimi ten ostatni obdarza autora i jego twórczość.

Produkcja, towary i zakupy stają się spersonalizowane. To zbliża biżuterię autorską do rangi dzieła sztuki – niepowtarzalnego przedmiotu-podmiotu, medium które w odróżnieniu od efektów masowej produkcji jest unikalne, jedyne w swoim rodzaju i na świecie. Które jest odbierane przez oryginalne i jedyne w swoim rodzaju osoby, z których każda stanowi niepowtarzalną kombinację genów, neuronów, komórek, flory bakteryjnej, chromosomów, hormonów, cech osobowościowych i emocji, a także sposobów internalizacji świata, będących wynikiem niepowtarzalnych przeżyć i okoliczności.   

Sztuka bez empatii nie jest sztuką a produkcją. (Wy)twórca pozbawiony jej jest tylko egoistą albo szaleńcem. Nieempatyczny adresat nie stanie się otwartym odbiorcą. Każdy przekaz i każdy odbiór stanie się osobną historią, pod warunkiem, że zaistnieją w empatycznym uniwersum.  

Czy rozumiemy biżuterię? Czy biżuteria i jej twórcy czują się rozumiani? Co i o czym chcieliby nam powiedzieć, jak do nas przemówić oddając nam dzieło sztuki, wyrób, nierzadko towar. Co chcieliby powiedzieć nam biżuterią? Czego możemy dowiedzieć się od niej i o niej?

 

dr Justyna Teodorczyk

 

 

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj