niedziela, 12 maj 2024 08:40

Wyniki 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA

 

Za nami Weekend Otwarcia Legnickiego Festiwalu SREBRO. W sobotni wieczór ogłosiliśmy nazwiska laureatów 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA oraz wręczyliśmy nagrody.

Podczas gali w Galerii Sztuki wręczono nagrody o wartości blisko 75 000 zł. W gronie patronów i fundatorów nagród tradycyjnie znalazł się KGHM Polska Miedź S.A., który na ręce laureatów przekazał nagrodę w postaci 5 kg srebrnego granulatu oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto Festiwal wsparli i nagrody przyznali: Prezydent Miasta Legnicy, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Galeria YES z Poznania, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, Targi Inhorgenta z Monachium, firmy Hopea i PB Group, Galeria Mydaybyday i Magazyn Lost in Jewellery z Rzymu.

 

 

Laureatką nagrody Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została Eva Fernandez Martos z Hiszpanii. II nagroda trafiła do Eszter Sáry Kocsor z Węgier, a podium zamyka Yotam Bahat z Holandii. Pełna lista nagrodzonych znajduje się poniżej.

„Wybór nagrodzonych prac nie był łatwy. Podobnie jak cała wystawa są one elementem układanki. Każda z nich odnosi się do innego aspektu empatii i każda zachwyciła nas z innego powodu. Grand Prix wyróżnia się nowoczesnością oraz efektem pełnego projektu, przemyślanego na każdym etapie. II nagroda poruszyła nas pod względem duchowym, a III cechowała się interesującą formą i symboliką. Nagroda specjalna z kolei zabiera odbiorcę do prywatnej, bardzo osobistej chwili autorki, przedstawionej w odważny i bezkompromisowy sposób” – opowiada dr Michalina Owczarek-Siwak, jurorka Konkursu.

Na tegoroczny Konkurs wpłynęło ponad 500 prac 295 artystów z rekordowej liczby 45 krajów. Oceniło je jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak oraz Doreen Timmers. Na wystawie pokonkursowej można poznać artystyczne spojrzenie na „empatię” twórców różnych pokoleń z niemal każdego zakątka globu – m.in. z USA, Iranu, Włoch, Niemiec, Japonii, Korei Południowej, Norwegii czy Nowej Zelandii. Ekspozycja pokonkursowa prac 44 artystów z 21 krajów jest dostępna w Galerii Sztuki w Legnicy do 21 lipca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj