Srebrne Szkoły: Wydział Sztuki i Rzemiosła w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo

KHIO Displaced

 

Miejsce: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 3
Termin: 25.04.-04.06.2023 r.
Wernisaż: 06.05.2023 r, godz. 19:00

Godziny otwarcia:
w sezonie zimowym (od 1 października do 31 maja)
od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00; w soboty w godz.11:00-17:00

w sezonie letnim (od 1 czerwca do 30 września)
od środy do piątku w godz. 10:00-17:00, w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00

Wstęp wolny

 

Wydział Metalu i Biżuterii Artystycznej - Narodowa Akademia Sztuk Pięknych w Oslo

 

Oferujemy jedyny w Norwegii program artystyczny szkolnictwa wyższego, który specjalizuje się w sztuce biżuterii i projektowaniu obiektów. Biżuteria kreuje tożsamość i ma wymiar osobisty, ale zwraca również uwagę na kontekst społeczny, w jakim jest prezentowana. Obiekty, w tym korpusowe oraz rzeźby są również nośnikami znaczeń. Podstawą innowacji i procesów artystycznych jest zaś tradycja. Zajmujemy się również sztuką site-specific oraz sztuką w przestrzeni publicznej.

Nauczanie opieramy zarówno na praktyce artystycznej akcentując samo rzemiosło i materiały, jak i teorię sztuki i metodologię. Kładziemy nacisk na eksperymenty i poszukiwania zarówno praktyczne jak i konceptualne. Podczas warsztatów studenci mają okazję poznać techniki takie jak lutowanie, odlewnictwo, kucie, spawanie i patynowanie. Pod okiem profesjonalnych praktyków pracują przede wszystkim nad indywidualnymi projektami.

Ponadto organizujemy seminaria, wykłady i dyskusje. Umożliwiamy studentom korzystanie z dużej sieci kontaktów z profesjonalistami wybranej dziedziny oraz z bogactwa kursów oferowanych przez edukatorów z różnych krajów uczących gościnnie w naszej akademii.

 

 

KATALOG WYSTAWY DO POBRANIA:

 

 

 

 

Zeke Isendahl

Bez tytułu obiekt, 2023

 

Josephine Echer

Duch brosze, miedź, emalia, stal, 13 x 10 cm, 2023

 

 

Nasz Wydział specjalizuje się w tematyce rzemiosła, obróbce w metalu oraz biżuterii artystycznej.

Badamy refleksyjne i konceptualne podejście do materiałów i technik, począwszy od metod opartych na tradycji po działania oparte na koncepcji. Zwracamy szczególną uwagę na poznanie oraz techniki obróbki materiałów. Dzięki seminariom bardzo uważnie śledzimy procesy konceptualizacji i realizacji biżuterii artystycznej, obiektów i prac wielkoformatowych. Studenci dokonują osobistych wyborów, czy punktem wyjścia w procesie kreacji są idee czy materiały. Po tym wspólnie rozpoczynamy proces konceptualizacji pracy w indywidualnym dla każdego twórcy kontekście społecznym i kulturowym.

Sztuka jubilerska eksploruje przeszłość i teraźniejszość, wątki historyczne oraz dzisiejszy paradygmat. Jest to wciąż żywy proces myślenia o zagadnieniach noszenia biżuterii, jej materialności, głębi znaczeniowej i jej symbolice. Obiekty i rzeźby oraz przestrzeń publiczna sztuki weryfikują historyczny i współczesny kontekst relacji człowieka z dziełami – ich statusem, symboliką, materiałem i funkcją.

 

Ebba Katarina Bruce

On my way object, silver, resin, 25 x 9 cm, 2022

 

Louise Evensen

Bez tytułu obiekt, stal, 22 x 14 x 9 cm, 2022 - 2023

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj