Wystawy Silver 2022

Sylwetki Twórców: Andrzej Boss

 

Miejsce: Muzeum Miedzi, ul Partyzantów 3

Termin: 22.04-12.06.2022 r.

 

Godziny otwarcia:

środa-piątek: 10.00 - 17.00

sobota-niedziela: 11.00 - 17.00

 

 

„Na własną rękę” to wystawa indywidualna Andrzeja Bossa, znakomitego artysty, projektanta biżuterii i przedmiotów użytkowych, małych form rzeźbiarskich, profesora zwyczajnego łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, który na swoim koncie ma ponad 200 wystaw w Polsce, krajach europejskich, a także w Chinach i USA. Ekspozycja odbywa się w ramach cyklu Sylwetki Twórców. To zbiór ponad 150 prac, nawiązujących do zmysłu dotyku i bezpośredniego kontaktu, który – szczególnie w czasach zagrożeń i izolacji – przynosi ukojenie i spokój. Autor prezentuje wyjątkową kolekcję biżuterii na dłoń – tzw. „hand rings” – która może pełnić rolę masażera, talizmanu skrywanego w dłoni czy zastąpić obsesyjne noszenie w ręce smartfona.

 

 

Andrzej Boss - pracuje i mieszka w Łodzi. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1985 r. w Pracowni Projektowania Biżuterii. Od tego czasu jest zatrudniony na macierzystej uczelni, od 2010 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi Pracownię Form Złotniczych (studia II stopnia). Pracuje również w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Biżuterii. Brał udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Włoszech, Francji, Węgrzech, Litwie, Szwecji, Chinach i USA, ma na koncie dwadzieścia dwie wystawy indywidualne. Jest laureatem dziesięciu i jurorem czternastu konkursów złotniczych. Przykładowe nagrody: I nagroda w  Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem „Amberif Design Award”, Gdańsk, 1977; I nagroda w konkursie „Kontrasty”, Prezentacje 2005, Warszawa; III nagroda w XI Międzynarodowym Przeglądzie Form Złotniczych, Legnica, 2002. Prace w zbiorach: Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Bursztynu w Rybnitz-Damgarten (Niemcy), Muzeum Bursztynu w Nidzie (Litwa), Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie. Projektuje biżuterię, przedmioty użytkowe oraz małe formy rzeźbiarskie.

 


 Hand ring, srebro, miedź, lapis lazuli, 2022

 

 Hand ring, srebro, bursztyn, 2022

 

Hand ring, srebro, miedź, bursztyn, 2021

 

Hand ring, srebro oksydowane, miedź, drewno, kolce akacji, 2021

 

 Katalog do pobrania 

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj