O nas

Kim jesteśmy?

 

Legnicki Festiwal SREBRO to jedno z największych wydarzeń wystawienniczych w Europie, prezentujących działania artystyczne w obrębie szeroko pojętej biżuterii współczesnej. Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, który co roku gromadzi kilkaset prac artystów z całego świata. O podziale nagród i kwalifikacji prac do wystawy decyduje międzynarodowe jury składające się z cenionych artystów, profesorów, krytyków, znawców i kolekcjonerów biżuterii. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego.

Festiwal to także liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. W ramach cyklów wystawienniczych Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły oraz Debiuty prezentujemy zarówno znanych twórców o bogatym dorobku artystycznym, jak i studentów uczelni artystycznych kształcących się w zakresie projektowania i tworzenia biżuterii. Do tej pory w ramach Festiwalu odbyło się ponad 300 wystaw, w konkursie uczestniczyło ponad 1500 artystów, a w ramach najstarszego cyklu –  Sylwetki Twórców – zaprezentowano ponad 100 autorów. W Legnicy swoją twórczość prezentowali m.in. Karol Weisslechner, Jarosław Westermark, Norman Cherry, Ramón Puig Cuyàs, Georg Dobler, Herman Hermsen, Ruudt Peters, Tabea Reulecke, Paweł Kaczyński, Jorge Manilla, Felieke van der Leest, Mari Ishikawa, Philip Sajet, Herman Hermsen, Małgorzata Kalińska, Sława Tchórzewska, czy Sara Gackowska. Każdej edycji SREBRA towarzyszą publikacje w postaci katalogów dokumentujących wystawy.

Co roku w maju – podczas kulminacji „SREBRA” – Legnica gości twórców, znawców i miłośników  awangardowej biżuterii. W kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych osadzonych w centrum miasta mają miejsce wernisaże wystaw, spotkania, dyskusje oraz gala rozdania nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Program Festiwalu zawiera także wydarzenia towarzyszące, m.in. seminarium teoretyczne pt. Granice Sztuki Globalnej, przybliżające temat konkursu, aktualnie prezentowane wystawy oraz tematy związane ze współczesnym złotnictwem, sztuką i wzornictwem.

Organizatorem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Galeria Sztuki w Legnicy, która od ponad 40 lat specjalizuje się w prezentacji współczesnego złotnictwa. Każdego roku nad przygotowaniem wystaw i wydarzeń towarzyszących pracuje Zespół Galerii Sztuki. Srebrne działania Galerii wspierane są przez KGHM Polska Miedź, Miasto Legnica, a także przez naszych Partnerów i zespół Wolontariuszy. Nad warstwą merytoryczną wydarzenia czuwa prof. Sławomir Fijałkowski (Wydział Architektury i Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), który od 20 lat pełni funkcję konsultanta Festiwalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj