Konkurs 2022

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r.

Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK, zmysł nierozłącznie związany z biżuterią, niosący szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – lęku i zagrożenia.

 

Tym razem – w epoce online – chcielibyśmy nawiązać do cechy, która definiuje biżuterię w jej najbardziej materialnym i jednocześnie najbardziej sensualnym aspekcie.

Przywołajmy dotyk – pierwszy zmysł, za pomocą którego poznajemy świat, który daje poczucie bezpieczeństwa, intymności i zaufania.

Biżuteria noszona na ciele, stykająca się z receptorami skóry, prowokująca do haptycznego kontaktu zawsze była najbliższym rekwizytem użytkownika.

Proponujemy Wam współczesną interpretację owej nostalgii w nadziei, że przedmiotu najbardziej osobistego użytku nie zastąpią nam dotykowe ekrany wyświetlaczy.

prof. Sławomir Fijałkowski

 

Tak jak brak nieustannie noszonej biżuterii jest zauważany dopiero wtedy, gdy ją zdejmiemy lub zgubimy, tak w ostatnich czasach szczególnie odczuwalny jest brak ludzkiego dotyku.

Uzmysłowiliśmy sobie potrzebę dotyku i więzi, lecz jednocześnie odczuwamy strach przed nim samym – źródłem zanieczyszczenia i zagrożenia.

Jak zmysł dotyku może być zgłębiany poprzez biżuterię, fizycznie i emocjonalnie? Co może komunikować? Jakiego rodzaju jest to dotyk?  Jak się z nim czujesz? Czy może Cię pocieszyć?  Czy może Cię zmienić?  Jaki może wywołać efekt? Jak można przedstawić tę – niewizualną – cechę biżuterii?

prof. Caroline Broadhead

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

 

Wyniki 30. MKSZ DOTYK

Ceremonia wręczenia nagród w 30. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Dotyk” za nami. 14 maja 2022 r. poznaliśmy nazwiska laureatów konkursów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrady jury

W dniach 30-31.03.2022 odbyły się obrady jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”. Na Konkurs wpłynęło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, spośród których jury zakwalifikowało do wystawy głównej prace autorstwa 51 artystów z 13 krajów.

 

Skład jury:

Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz (Austria). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, jest autorem tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Od ponad 20 lat współpracuje z Legnickim Festiwalem SREBRO oraz zasiada w jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif. Obecnie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku oglądać można jego indywidualną, retrospektywną wystawę „Osiem Ósmych”, na której prezentowane jest ponad 150 obiektów złotniczych, w większości z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego.

Sofia Björkman – artystka-złotniczka ze Sztokholmu. Po ukończeniu studiów w Konstfack w 1998 r. założyła galerię i studio biżuterii artystycznej PLATINA. Od tego czasu pracuje jako artystka, galerzystka i kuratorka. Wystawia na całym świecie, współpracuje z artystami, kuratorami, galeriami, muzeami i instytucjami, prowadzi wykłady i warsztaty, jest członkiem zarządu międzynarodowej organizacji AJF – Art Jewellery Forum, KRO Stockholm i Stockholms Hantverksförening.

Miroslav Cogan – teoretyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie, od 1984 r. kurator międzynarodowych sympozjów jubilerskich w Turnovie oraz kurator zbiorów sztuk pięknych i biżuterii w Muzeum Czeskiego Raju, autor licznych publikacji na temat sztuki złotniczej.

Nastya Ivlieva – znawczyni biżuterii i redaktor internetowego magazynu LOST IN JEWELS. Prowadzi bloga nie tylko jako artystka-złotniczka, ale także jako pisarka i interpretatorka w dziedzinie designu, sztuki i mody. Studiowała Projektowanie Biżuterii i Metalurgii w Ambrosian School of Jewelry Making w Mediolanie (Włochy), posiada dyplom z filologii i komunikacji kulturowej (Państwowy Rosyjski Uniwersytet Humanistyczny, 2008). Jej platforma obejmuje starannie wyselekcjonowaną biżuterię artystyczną i vintage w kontekście stylu życia, kultury, historii i społeczeństwa. Pracuje jako doradca jubilerski oraz współpracuje z firmami jubilerskimi jako konsultant ds. marki, redaktor treści i strateg.

Małgorzata Kalińska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie w 2021 r. uzyskała stopień doktora. W latach 2018-19 prowadząca Pracowni Projektowania Biżuterii i Form Złotniczych na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 30 lat aktywnie zajmuje się projektowaniem biżuterii i malarstwa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczka ponad 60 wystaw biżuterii i malarstwa, autorka 20 wystaw indywidualnych. Laureatka wielu nagród, w tym – Nagrody Galerii YES w ramach 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?”.

 

Prace zakwalifikowane zobaczyć można na wystawie pokonkursowej w Galerii Sztuki w Legnicy. Wystawa następnie zaprezentowana zostanie m.in. w Galerii YES w Poznaniu, w Galerie N w Jabloncu nad Nysą (Czechy), a także podczas Targów INHORGENTA MUNICH (Niemcy) oraz Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w Gdańsku.

Prace niezakwalifikowane zostały zaprezentowane na wystawie Holownia w Holu Starego Ratusza w Legnicy w terminie 4 maja – 5 czerwca 2022 r.

 

Lista zakwalifikowanych uczestników:

 

 1. Bogumiła i Andrzej Adamscy – Polska
 2. Violeta Adomaitytė – Litwa
 3. Miriam Arentz – Niemcy
 4. Agata Bieńkowska – Polska
 5. Mariana Bilbao – Hiszpania
 6. Andrzej Boss – Polska
 7. Carla Castiajo – Portugalia
 8. Chi Young-Ji – Korea Południowa
 9. Mirta Congost Nualart – Hiszpania
 10. Agata Danielak-Kujda – Polska
 11. Sophie van Dooren – Holandia
 12. Agnieszka Działo-Jabłońska – Polska
 13. Anna Maria Eichlinger – Niemcy
 14. Eva Fernandez – Hiszpania
 15. Julia Funk – Niemcy
 16. Jolanta Gazda – Polska
 17. Katarzyna Gemborys – Polska
 18. Elena Gorbunova – Rosja
 19. Martin Grosman – Czechy
 20. Karolína Hauserová – Czechy
 21. Dorottya Hoffmann – Węgry
 22. Tomáš Holub – Czechy
 23. Jonathan Holz – Niemcy
 24. Tadeusz Jaśkowiak – Polska
 25. Laima Kėrienė – Litwa
 26. Marta Kleinrok – Polska
 27. Hanna Kowalska – Polska
 28. Sergiusz Kuchczyński – Polska
 29. Beata i Karolina Legierskie – Polska
 30. Peter Machata – Słowacja
 31. Wojciech Małek – Polska
 32. Claudia Milić – Niemcy
 33. Joanna Muzyka – Polska
 34. Maria Myrosznyczenko – Polska
 35. Agnieszka Nowicka – Polska
 36. Jasmin Nussbaum – Niemcy
 37. Martina Obid Mlakar – Słowenia
 38. Michalina Owczarek-Siwak – Polska
 39. Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy
 40. Silke Rehermann – Niemcy
 41. Rudolf M. Scheffold – Niemcy
 42. Elisa Schneider – Niemcy
 43. Yookyung Song – Korea Południowa
 44. Ulrike Strempel – Niemcy
 45. Andrzej Szadkowski – Polska
 46. Miroslava Veselá – Czechy
 47. Zhipeng Wang – Chiny
 48. Hanna Wiklendt-Jensen – Polska
 49. Zhang YuXuan – Chiny

 

 Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zakwalifikowanym artystom serdecznie gratulujemy!

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj