Wydawnictwa

Promocja współczesnej biżuterii artystycznej i poszerzanie stanu wiedzy na temat tego zjawiska i jego twórców jest naszą misją. Realizujemy ją m.in. poprzez działalność wydawniczą, która od początku historii „srebrnych” wystaw stanowi jeden z kluczowych aspektów naszej pracy. Pierwszy wydany przez nas katalog biżuterii artystycznej pochodzi z 1978 roku! Od tamtej pory wydaliśmy „tony” publikacji – katalogów i folderów prezentujących prace artystów, opatrzonych autorskimi lub kuratorskimi komentarzami, a także wydawnictw naukowych i popularnonaukowych.

Większość wydawnictw nadal dostępna jest w Galerii Sztuki w Legnicy oraz w Internecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, o charakterze podsumowującym.

W celu złożenia zamówienia prosimy o kontakt mailowy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: +48 76 86 209 10

 

Zamówienia realizujemy tylko po uprzednim opłaceniu zakupu lub za pobraniem. Na życzenie i po zgłoszeniu przed dokonaniem transakcji wystawiamy faktury VAT.

Czas realizacji zamówienia wynosi 3 dni robocze.

 

SILVER meetings 2. Współczesna biżuteria w Legnicy 2012-2019

Wydawnictwo jest dwujęzyczną (polsko-angielską), bogato ilustrowaną, albumową publikacją w usystematyzowany, a zarazem wyczerpujący sposób przedstawiającą najnowszą historię i dorobek Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jest to kontynuacja wydawnictwa SILVER meetings, które podsumowywało Legnicki Festiwal SREBRO w latach 1979-2011. SILVER meetings 2 stanowi kompendium wiedzy o obchodzącym w 2019 roku swoje 40-lecie Festiwalu, który wyrastając ze specyfiki regionu, przez kolejne 4 dekady wzbogacał i kształtował jego życie kulturalne, jednocześnie z roku na rok rozszerzając swój zasięg by w końcu, na początku XXI stać się jedną z największych w Europie platform prezentacji współczesnej biżuterii artystycznej.

Do publikacji w ramach promocji dołączamy bezpłatnie pierwszą część SILVER meetings. Współczesna biżuteria w Legnicy 1979-2011.

Cena: 120 zł + koszt wysyłki

Katalog: miękka oprawa, 330 stron

 

 

 

GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ – rzemiosło, design, sztuka.
Materiały z sesji w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2000-2010

Obszerna publikacja pod redakcją dr Justyny Teodorczyk, zawierająca zapisy wystąpień zaprezentowanych w ramach seminarium teoretycznego w latach 2000-2010. Seminarium towarzyszy Legnickiemu Festiwalowi SREBRO od roku 2000 i składa się z części referatowej (wykłady) oraz autoprezentacji artystów-złotników. W części pierwszej podejmowane są zagadnienia związane z tematem seminarium, który od 2001 r. jest tożsamy z tematem Międzynarodowego Konkursu Złotniczego. W drugiej części twórcy biżuterii prezentujący prace na Festiwalu opowiadają o swoich inspiracjach, zdradzają tajniki warsztatu, przedstawiają swoje dokonania oraz idee, kształtujące ich drogę twórczą. Stąd zamieszczone teksty są niezwykle różnorodne: znajdziemy tu rozprawy naukowe, eseje filozoficzne, gospodarcze spekulacje, obyczajowo-społeczną publicystykę i osobiste zwierzenia twórców.

Cena: 45 zł + koszt wysyłki

Katalog: miękka oprawa, 240 stron + wkładka kolor 16 stron

 

 

 

 

Handmade. Polska Sztuka Srebra lat 1945-1979

Katalog towarzyszący wystawie o tym samym tytule, zorganizowanej w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2019 roku. Opatrzony obszernym komentarzem kuratorskim dr Krystyny Nowakowskiej oraz tekstem dr Dagmary Wójcik. Prezentowana w katalogu biżuteria jest dokumentacją rozwoju i przemian w dziedzinie sztuki złotniczej w Polsce na przestrzeni lat 1945 – 1979. Na ekspozycję złożyły się dzieła polskich artystów, stanowiące wybitne przykłady współczesnego złotnictwa tamtych czasów. Publikacja ukazuje wybrane z nich – prace powojennych mistrzów (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich), biżuterię powstałą w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego, takich jak Imago Artis, ORNO, Warmet czy Rytosztuka, jak również nowatorskie realizacje Grupy UFO.

Cena: 45 zł + koszt wysyłki

Katalog: miękka oprawa, 84 strony

 

 

Granice srebrnych przestrzeni… Polska biżuteria II połowy XX wieku

Irena Huml

Katalog prezentujący prace polskich artystów-złotników z II połowy XX wieku pochodzące z kolekcji prof. Ireny Huml – autorki wielu publikacji, studiów i artykułów, zasłużonej badaczki i historyczki sztuki, przez wiele lat związanej z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wydawnictwo prezentuje charakterystyczne przykłady biżuterii produkowanej przez Spółdzielnie Pracy Rękodzieła Artystycznego – takie jak ORNO czy Imago Artis, prace pochodzące z wytwórni nieokreślonych, jak również dzieła wybitnych artystów – m.in. J.J. Zaremskich, Jacka Byczewskiego, Wojciecha Rygało czy Józefa Fajngolda. Katalog opatrzony komentarzem prof. Ireny Huml.

Cena: 60 zł + koszt wysyłki

Katalog: miękka oprawa, 73 strony

 

 

Ars Argenti

Irena Huml

Wydawnictwo jest zbiorem najważniejszych publikacji na temat złotnictwa artystycznego i biżuterii autorskiej prof. Ireny Huml. Znajdują się w nim teksty dotyczące wystaw biżuterii i samych artystów, nakreślające kontekst i tło historyczne rozwoju złotnictwa artystycznego w Polsce, a także samego Przeglądu SREBRO. W opracowaniu znalazło się ponad 50 tekstów tekstów powstałych na przestrzeni lat 1959-2014. Dużą część publikacji stanowią sylwetki najbardziej zasłużonych artystów-złotników, m.in. Andrzeja Bandkowskiego, Andrzeja Bossa, Henryka Grunwalda czy Jadwigi i Jerzego Zaremskich. Wydawnictwo wzbogacone jest o zbiór fotografii prac artystów.

Cena: 40 zł + koszt wysyłki

Katalog: oprawa miękka, 162 strony

 

 

Publikacje z innych wydawnictw:

 

Słownik terminów używanych w dawnych warsztatach złotniczych oraz wybranych terminów pomocnych w rozumieniu specyfiki warsztatu

Jacek Rochacki

 

Autor słownika, złotnik i autor wielu publikacji z zakresu teorii, historii i praktyki sztuki złotniczej Jacek A. Rochacki, stanął przed niełatwym zadaniem stworzenia polskiego słownika technik i narzędzi złotniczo-jubilerskich, których nazwy wywodzą się w z j. niemieckiego, francuskiego i włoskiego i które przez lata były spolszczane czy zniekształcane. Dzięki wiedzy, doświadczeniu autora oraz konsultacjom z ekspertami z zagranicy powstał wybór terminów nie tylko warsztatowych, ale i spotykanych i stosowanych w tematyce złotniczej. Słownik został wydany w 2019 r. przez wydawnictwo Beta Design. Wydanie wznowiono w 2023 r.

Cena: 100 zł + koszt wysyłki

Katalog: oprawa twarda, 298 stron

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj