Kolekcja

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej

 

Po 25 latach „srebrnych” pokazów, odbywających się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO dostrzeżono potrzebę uporządkowania swojego dorobku w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii. W 2004 r. Galeria Sztuki w Legnicy rozpoczęła prace nad utworzeniem stałej kolekcji. Większość dzieł została pozyskana w latach 2013-2016 dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie Kolekcja liczy około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z większych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Składają się na nią obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku. W dużej mierze są to prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej (głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO), jak również obiekty prezentowane na wystawach towarzyszących. Do Kolekcji należą dzieła artystów z różnych zakątków świata, ukazujące szerokie spektrum możliwości wykorzystania ozdoby ciała do wykreowania dzieła sztuki. Legnicka Kolekcja daje świadectwo bogactwa kontekstów, technik, materiałów i sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu treści, służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej, w którym to walory fizyczne obiektu tracą znaczenie na rzecz przekazywanej idei. Zbiór pokazuje więc ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnych treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego.

Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. W tym zakresie Kolekcja i sposób jej uporządkowania może okazać się oryginalnym i jedynym tego typu zbiorem.

Prace należące do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej można oglądać na Instagramie. W ramach projektu Action Collection, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, dzielimy się w Internecie naszymi zbiorami z szerokim gronem odbiorców – artystów, znawców i miłośników awangardowej biżuterii. Szczegółowe informacje o projekcie znajdziecie TUTAJ.

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj