Wystawy Silver 2021

Extranalities – odsłona szósta: Mechanorganic

 


Miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 35

Termin: 04.05.-12.06.2021 r.

 

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 12:00-17:00

sobota: 10:00-14.00

 

 

Cykliczny projekt Extranalities rozpoczął się w 2015 roku od współpracy pomiędzy Timothy Information Limited i Hermanem Hermsenem, nawiązanej przy okazji wystawy w Galerii Reverso w Lizbonie. Do każdej kolejnej odsłony sukcesywnie powiększającego się Projektu zapraszano nowego artystę z kolejnego kraju.

 

Każda nowa edycja Extranalities rozpoczyna się od losowej wymiany „w ciemno” materiałów i przedmiotów, z których powstanie biżuteria. Artysta musi wykorzystać otrzymane materiały – nierzadko trudne w obróbce i nietypowe. Celem udziału w projekcie jest konfrontacja uczestników z wyzwaniem, zmuszającym go do wyjścia poza swoje twórcze przyzwyczajenia i artystyczną strefę komfortu.

 

Najnowsza odsłona Extranalities odbywa się pod hasłem Mechanorganic. Tym razem zadanie polegało na stworzeniu „mechanicznej” biżuterii z przedmiotów „organicznych” i odwrotnie. W wyniku tego twórczego eksperymentu powstał szereg zaskakujących obiektów, stworzonych na bazie przedmiotów o najróżniejszym zastosowaniu i pochodzeniu, m.in. znalezionej w lesie czaszki zwierzęcia, pozytywki, śruby, ale też kamieni naturalnych, drewna, metali, koralików, nici czy farb.

 

Na wystawie prezentowane są prace pomysłodawców Extranalities: Hermana Hermsena z Holandii, znanego z radykalnego minimalizmu swoich prac jubilerskich, wykładowcy na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Düsseldorfie oraz brytyjskiego artysty znanego jako Timothy Information Limited (Tim Carson), którego biżuteryjne obiekty eksplorują przemieszczanie się narracji, odznakę jako medium polityczne oraz rolę autora w procesie tworzenia, jak również obiekty artystów, którzy dołączali do nich w kolejnych latach: Peter Vermandere (Belgia), Felieke van der Leest (Holandia), Sofia Björkman (Szwecja), Denise Reytan (Niemcy) i Sara Gackowska (Polska).

 

 

Herman Hermsen – Holandia

Bez tytułu  wisior, szyszka, plaster drewna, alpaka, łańcuch breloków, 2020

 

 

Timothy Information Limited – Wielka Brytania 

 Alchemiczna maszyna  odznaka, malowanie proszkowe, mosiądz, stal nierdzewna, gałązka, 2020

 

 

 

Felieke van der Leest – Holandia 

Jelli Propelli  pierścień, tkanina, srebro, karneol, szklane koraliki, szydełkowanie, metaloplastyka, 2020

 

 

 

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj