Wystawy Silver 2021

29. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK?

 

 

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Termin: 04.05.-31.08.2021 r.

Godziny otwarcia: 

wtorek-niedziela: 12.00-18.00

 

 

O KONKURSIE:
Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. Interpretacja tematu i artystyczna wartość wypowiedzi są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Temat 29. edycji konkursu brzmiał: Wciąż człowiek? Spośród 357 prac nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów, do wystawy grono jury zakwalifikowało prace 44 artystów.

 

KATALOG DO POBRANIA

 

IDEA:
Hologram Whitney Houston wkrótce wyruszy na europejskie tournée i nie jest to pierwsze wskrzeszone na potrzeby koncertów „na żywo” bożyszcze fanów muzyki… Można zaplanować wakacje w kosmosie, bo już w 2027 roku dostępny będzie hotel na orbicie za kosmiczną kwotę niemal 3 milionów złotych za dobę!

Nowy wspaniały świat? Czy naprawdę jest dla nas?

My, ludzie, pogrążamy się w depresji – za dziesięć lat będzie to najczęstsza choroba ludzkości, choć i dziś tylko 5 procent mieszkańców planety uznaje się za całkiem zdrowych. Otyłość zabija trzykrotnie więcej ludzi niż głód, choć śmierć z wycieńczenia zdarza się na świecie co sekundę, mimo że połowa wyprodukowanej globalnie żywności jest marnowana. W naszym cywilizowanym świecie wciąż opłacają się: wojny, ataki, zamachy, rzezie i masakry, a dwie na pięć zamordowanych kobiet na świecie ginie w domu z rąk partnera.

„Teraz – jak pisze złowieszczo filozofka – obawiać się możemy już tylko siebie samych” 1.

Nawet teocentryzm i przewrót kopernikański nie wyleczyły nas z egoizmu, podobnie jak nie nauczyły nas pokory wobec niezwykłości natury oraz potęgi jej żywiołów. Żyjąc w post-ludzkiej rzeczywistości dzielonej z humanoidalnymi mutantami, klonami, cyborgami i hybrydami, wciąż nie chcemy pogodzić się z kryzysem antropocentryzmu.

W erze gdy maszyny są mądrzejsze od ludzi i to z nimi spędzamy większość dnia, gdy nieodwracalnie zarastamy plastikiem (odkłada się w naszych ciałach i na dnie oceanów), gdy potrafimy zbadać, wyprodukować i sprzedać wszystko, wciąż spieramy się o człowieczeństwo zygoty, pierwotnych plemion, kolorowych ras, czy w końcu miejskiej egzystencji, która izoluje nas od natury i naturalnego rytmu dnia i nocy, zastępując więzi sąsiedzkie media-społecznością. Wciąż jeszcze potrzebujemy ciał, ale medycyna estetyczna i nanotechnologie medyczne, body art z Orlan i Stelarcem na czele, body hacking i rzeczywistość wirtualna pokazują, że właśnie przekraczamy i tę odwieczną granicę. Nie pozbyliśmy się mózgu gadziego, ale zyskaliśmy „smartfonowy kciuk”, nie przestaliśmy czuć zwierzęcych instynktów, ale mamy cyberseks i adrenalinę… w kinowym fotelu.

Czy pierwsza sklonowana owca Dolly czy Alba (fluorescencyjny królik Eduardo Kaca) wybaczyłyby nam? A wybijane dla kaprysu człowieka lwy, słonie i wieloryby lub delfiny, które w roku 2013 uznaliśmy za non-human persons, a do dziś więzimy je, wykorzystujemy i zabijamy? Czy wybierając betonową dżunglę, wirtualny świat, zapijając nutridrinkami syntetyczne suplementy diety w pigułkach, jesteśmy równie ludzcy jak nasi przodkowie? Czy odwracając się (od drugiego człowieka) ku sobie w geście selfie, wciąż jesteśmy ludźmi? Zwyciężyliśmy świat czy go pogrążyliśmy?

Za tym wszystkim stoi człowiek… Czy to wciąż człowiek?


Justyna Teodorczyk, 2020


1) Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa, wyd. Sic!, 2003, s. 123.

 


JURY KONKURSU:

Caroline Broadhead – artystka działająca w dziedzinie sztuk wizualnych i projektantka form użytkowych, obecnie Professor Emerita w BA Jewellery Design w Central Saint Martins w Londynie (Wielka Brytania). Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Jerwood Prize for Applied Arts: Textiles w 1997 roku, Textiles International Open w 2004 roku oraz The Goldsmiths Craft & Design Council Lifetime Achievement Award w roku 2017.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz – współzałożycielka i współwłaścicielka firmy YES Biżuteria, założycielka Galerii YES prezentującej działalność artystyczną niezależnych polskich projektantów i złotników. W 2019 roku wydała ksiązkę Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii. Jest właścicielką największej prywatnej kolekcji polskiego złotnictwa współczesnego.

Georg Dobler – artysta-złotnik, w latach 2002-2019 profesor w Wyższej Szkole Sztuki i Nauk Stosowanych HAWK w Hildesheim (Niemcy), gdzie od 2019 roku pełni honorową funkcję Professora Erimitus. Złotniczą edukację rozpoczął w Berufsfachschule für Goldschmiedekunst, następnie, wraz ze złotnikiem Winfriedem Krügerem, założył pracownię biżuterii współczesnej.

Darijus Gerlikas – artysta-złotnik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie (Litwa). Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Rzemiosła Artystycznego w Wilnie oraz członek Litewskiego Stowarzyszenia Artystów. Założyciel i właściciel galerii VILNENSIS. Założyciel i dyrektor Szkoły Biżuterii VILNENSIS, profesor nadzwyczajny na Wydziale Wzornictwa Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Sławomir Fijałkowski – projektant form użytkowych, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Pracownia Designu Eksperymentalnego), kurator Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif, Absolwent łódzkiej ASP, Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz, Austria.

 

UCZESTNICY WYSTAWY:
Silvia Bellia (Włochy), Rita Besnyői (Węgry), Annarita Bianco (Włochy), Alexander Blank (Niemcy), Andrzej Boss (Polska), Laurent Brune (Francja), Renata Campisani (Włochy), Carla Castiajo (Portugalia), Anna i Witold Chudzik (Polska), Jacek Franasik (Polska), Mariana Bilbao Gonzalez-Dueñas (Hiszpania), Julia Groos (Niemcy), Marta Havličková (Czechy), Esther Heite (Niemcy), Tuija Hietanen (Finlandia), Romualdas Inčirauskas (Litwa), Tadeusz Jaśkowiak (Polska), Rasa Jundulaité – Litwa), Małgorzata Kalińska (Polska), Dovillé Kazakevičiené (Litwa), Izabela Kędzior (Polska), Ji Young Kim (Republika Korei), Renata Korpas-Sutowicz (Polska), Zofia i Witold Kozubscy (Polska), Felieke van der Leest (Holandia), Peter Machata (Słowacja), Dot Melanin (Niemcy), Wu Meng-Ju (Tajwan), Mireia Calaf Mensa (Hiszpania), Michalina Owczarek-Siwak (Polska), Sham Patwardhan-Joshi (Niemcy), Ruudt Peters (Holandia), Kirsten Plank (Niemcy), Hana Polivková (Czechy), Paulius Rukas (Litwa), Tieke Scheerlinck (Belgia), Kristýna Španihelová (Czechy), Sława Tchórzewska (Polska), Miroslava Veselá (Czechy), Heike Walk (Niemcy), Karol Weisslechner (Słowacja), Liu Yiqing (Chiny), Olga Zielińska (Polska), Katarzyna Żuczkowska (Polska)

  

 

 

 

Laureaci 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż człowiek?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykłady prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej:

 

 

 

 

Rasa Jundulaité – Litwa 

Nie jestem robotem  wisior, drewno, skóra, srebro, technika własna, 25 x 25 x 70 mm, 33 g, 2018

 

 

Dovilé Kazakevičiené – Litwa

Dotknij mojej duszy i pozwól mi rozwinąć się w człowieka  obiekt, srebro i tkaniny, 105 x 80 mm, 64 g, 2019

 

 

 

Izabela Kędzior – Polska 

Człowiek  zestaw broszy, srebro, drewno, stal, technika własna, 80 x 160 x 15 mm, 96 g, 2020

 

 

Renata Korpas-Sutowicz – Polska 

Lustro  obiekt, szkło, srebro, 270 x 140 mm, 350 g, 2020

 

 

Sham Patwardhan–Joshi – Niemcy 

W okularach zmieniających osobowość?  bransoleta, drewno, papier, farba emaliowa,

aluminium, magnesy, kropki malowane igłą, 150 x 130 x 40 mm, 300 g, 2018

 

Paulius Rukas – Litwa

Notes Mojżesza  obiekt, ołów, złoto, inkrustacja, technika własna, 68 x 44 x 12 mm, 350 g, 2020

 


Sława Tchórzewska – Polska

Oto człowiek  brosza, technika  własna, włókniny, żywica, foto, aksamit, Ř 100 mm, 2020

 

 

 

 

Karol Weisslechner – Słowacja / Niemcy 

Bez tytułu  brosza, srebro, mydło, włosy, płatki złota, szkło, 69 x 65 x 10 mm, 32 g, 2016

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj