Wystawy Silver 2021

Handmade 2. Polska sztuka srebra lat 1979-1999

 

Wystawa biżuterii artystycznej ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy

 

Miejsce: Muzeum Miedzi, ul Partyzantów 3

Termin: 04.05.-31.08.2021 r.

 

Godziny otwarcia:

środa - piątek: 10:00 - 17:00

sobota - niedziela: 11:00 - 17:00

 

 

Historia kolekcji rozpoczęła się w 1979 r. i wiąże się z organizacją cyklicznej imprezy w Legnicy pod nazwą Ogólnopolskie Przeglądy Form Złotniczych SREBRO, której kuratorem przez wiele lat był historyk sztuki i artysta Marek Nowaczyk. Od tego czasu najwybitniejsze, bądź najbardziej nowatorskie prace nagrodzone w Przeglądach, jak również na wystawach tematycznych były zakupywane do kolekcji, dokumentując panujące tendencje i ich interpretacje. Organizowane w trybie biennale konkursy – Przeglądy oraz dość częste wystawy tematyczne, stymulowały poszukiwania koncepcji w srebrze przenosząc stopniowo punkt ciężkości z prac typowo biżuteryjnych na obiekty coraz bardziej odchodzące od funkcji ozdoby, inspirując wykonawców do podejmowania niekonwencjonalnych rozwiązań i posługiwania się nowymi tworzywami.
Legnicka kolekcja srebra i biżuterii współczesnej należy do jednej z najliczniejszych w Polsce. Powstała ona w wyniku szeroko zakrojonych działań animatorów, twórców, krytyki i hojnego mecenatu państwowego na rzecz rozwoju współczesnego złotnictwa. Kolekcja obejmuje głównie prace z l. 80. i 90. dwudziestego wieku. Jednak znalazły w niej również miejsce eksponaty pochodzące i z wcześniejszych okresów, poczynając od czasów dwudziestolecia międzywojennego. Reprezentuje prace 70 artystów z całej Polski: zarówno nestorów złotniczego kunsztu, jak i twórców średniego i młodego pokolenia. Ponieważ nie tylko srebro było tworzywem obiektów biżuteryjnych, ale i inne materie (m.in. miedź, mosiądz, plexi, tkanina, papier), w zbiorze znajdują się więc i tego typu eksponaty.
Cały zbiór legnicki pozyskany drogą zakupów i darów liczy obecnie 560 obiektów, w tym 300 unikatowych prac biżuteryjnych i 260 innych przedmiotów (srebra stołowe, galanteria biżuteryjna, projekty oraz warsztat złotniczy).

 

dr Krystyna Nowakowska – kuratorka wystawy 

 

Aleksandra Mamoń – Polska 

naszyjnik Salade á la crevettes, para kolczyków (9 krewetek), srebro, szyfon, 1996

 

 

 

Jacek Kobiński - Polska

bransoleta, srebro, papier czerpany, 1992

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj