Wystawy Silver 2021

Sylwetki Twórców: Delphine Perrache

 

 

Tytuł: Konfrontacje

Miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 35

Termin: 04.05.-12.06.2021 r. 

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 12:00-17:00

sobota: 10:00-14.00

 

 

Delphine Perrache pochodzi z Francji, obecnie mieszka i tworzy w Belgii. W roku 1991 podjęła studia z projektowania mody w ESAA Duperre School, które zakończyła w 1993 roku dyplomem licencjackim. Edukację kontynuowała w Central Saints Martin's College w Londynie (Wielka Brytania), gdzie w 2000 roku obroniła tytuł magisterski w dziedzinie biżuterii modowej. Od 2015 roku szkoli się w zakresie biżuterii klasycznej i współczesnej w Jewellery School Jeanne Toussaint w Brukseli (Belgia). Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako projektanta biżuterii oraz pełniąc opiekę nad zbiorami w domach mody Chanel i Jean-Paul Gaultier. W 2018 roku została wyróżniona nagrodą Miasta Brukseli w konkursie De la Pierre au Bijou (Od kamienia do klejnotu).

 

Samotny łowca

brosza, srebro 925, agat, octan, plexiglass, stal, 2018

 

 

Wystawa indywidualna w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO stanowi nagrodę Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy przyznaną w 2018 r. w Konkursie Sztuki Złotniczej PREZENTACJE: Srebro i bursztyn współcześnie, zorganizowanym w 2018 roku przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Ekspozycja prezentuje prace – naszyjniki, broszki, pierścionki i kolczyki powstałe w latach 2017-2020.

Autorka w swoich realizacjach wykorzystuje głównie srebro oraz naturalne kamienie i minerały. Zgeometryzowane formy obiektów przywołują skojarzenia z architekturą, która pozostaje dla artystki jednym z głównych źródeł inspiracji. W niewielkich przedmiotach, pełniących funkcję biżuterii zawiera esencję żelbetowych konstrukcji, w zaskakujący sposób interpretując zasady geometrii.

 

Rozwinięty

pierścień, srebro 925, żywica, mika, 2019

 

 

Interesuje ją dialog pomiędzy kamieniem, a metalem. Ich wzajemna relacja buduje narrację obiektów, a zabawa z niekonwencjonalną oprawą kamienia nadaje biżuterii unikatowego charakteru. Pomimo fascynacji geometrią i matematyką, realizacjom Delphine Perrache nie brak lekkości, subtelności, której dostarczają grające ze światłem na zróżnicowanych poziomach swej transparentności prehnity, miki, kryształy górskie, awenturyny, agaty, labradoryty, kwarce i bursztyny.

„Dążąc do formalnej prostoty wykorzystuję różne właściwości powierzchni i badam bogate możliwości przecinających się płaszczyzn w celu tworzenia trójwymiarowych struktur. Te rozwijają się kiedy próbuję uzyskać zamkniętą przestrzeń, niekiedy przez pustkę, innym razem przez otwory i pęknięcia" – pisze artystka.

Skośny 

pierścień, srebro 925 oksydowane, czerwone złoto, kryształ górski, plexiglass, 2018

 

 

Delphine Perrache w swojej działalności artystycznej konfrontuje doświadczenie pracy dla światowej sławy domów mody z wewnętrzną, indywidualną potrzebą tworzenia. Rzemiosło i wiedza teoretyczna z zakresu projektowania w połączeniu z własnym światem doznań i inspiracji składają się na fenomen jej twórczości.

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj