Wystawy Silver 2021

Sylwetki Twórców: Marion Delarue

 

 

Tytuł: Dziwn(i)e znaczące / Strangeness matters

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Termin: 04.05.-31.07.2021 r.

Godziny otwarcia: 

wtorek-niedziela: 12.00-18.00

 

 

Marion Delarue wykazuje duże zainteresowanie przechodzeniem z jednego stanu do drugiego, transformacją poprzez metamorfozę lub prawie niezauważalną ewolucję. Jej twórczość igra w szczególności z pojęciami autentyczności i naśladownictwa, naturalności i sztuczności poprzez odwołania do symulakry i zwodniczych pozorów.

Prace artystki odnoszą się do tych pojęć w różnorodny sposób. Cracheh ma faktograficzny charakter jako tradycyjne nakrycie głowy, wykonane w połowie z cudzych włosów imituje naturalne włosy osoby noszącej. Exquisite Corpse to praca stworzona z koralików, które naśladują ludzkie ciało przywołując stereotypowy obraz jego modyfikacji poprzez chirurgię plastyczną. Potwory do towarzystwa to węże w trakcie przeobrażania się w wyimaginowane stworzenia. FengHuang opowiada o poczęciu i hybrydyzacji „ornitologicznej chimery” posiadającej cechy wielu faktycznie istniejących ptaków. Sangtu to macica perłowa w naturalnej formie, która jednak wygląda tak wyrafinowanie i tak doskonale wpisuje się w swoje zastosowanie, że sprawia wrażenie wyprodukowanej. Z kolei Papuzi wielbiciele to opowieść o ptakach hodowlanych, które usiłują upodabniać się do papug, przywłaszczając sobie atrybuty piękna tych ostatnich. Biżuteria z agatu ukazuje fałszywe kamienie wykonane przez odtworzenie naturalnego procesu powstawania agatu. Dwuznaczność tych obiektów destabilizuje odbiorcę, podważa jego pewność i wywołuje wrażenie dziwności.

Aby budowanie na iluzji, fałszu i stanie tranzycji, przy wszechobecnym odniesieniu do natury, było przekonujące, wymaja pewnej dyscypliny. Artystka stosuje wysoko rozwinięte techniki w połączeniu z dogłębną wiedzą praktyczną. Precyzyjnie dobiera materiały do każdej pracy, a szczegółowe badania nad metodami produkcji prowadzi w usystematyzowany sposób. Czerpiąc inspirację z dziwności, folkloru i mitów Marion Delarue fascynuje się rzekomo magicznymi przedmiotami. Jej przywiązanie do wyobrażeń mających źródło w rytualnych strojach i ozdobach przejawia się w nieustannej fascynacji zdobieniem ciała. Jej prace, poprzez rzeczywisty lub symboliczny związek z nim, ukształtowane i przesiąknięte tym sposobem myślenia, zarazem nieustannie kwestionują możliwości „noszenia” biżuterii.

 

Marion Delarue urodziła się w 1986 roku we Francji i mieszka w Paryżu. Studiowała w Ecole Supérieure des Arts Décoratifs w Strasburgu (Francja), gdzie uzyskała tytuł magisterski w dziedzinie obiektu, specjalizacja biżuteria współczesna. Uczestnicząc w rezydencjach artystycznych w Polsce, Korei Południowej, Chinach i Japonii, eksperymentowała z wszelkiego rodzaju materiałami. Zafascynowana wysoko rozwiniętymi technikami, wykorzystuje je w sposób tradycyjny lub nowatorski, dążąc do połączenia tradycyjnego savoir-faire (know-how) i współczesności, technik rękodzielniczych i krytycznego myślenia.
Jej twórczość prezentowana w różnych muzeach w Europie, Azji i Ameryce Północnej, przyniosła jej międzynarodowe nagrody (Talente 2019, Françoise van den Bosch Young Talent 2018, European Triennial for Contemporary Jewellery 2017), a jej prace włączone zostały do kolekcji publicznych: Musée des Arts Décoratifs de Paris we Francji, Palazzo Cominelli we Włoszech, Stedelijk Museum w Holandii.

 

 

Z cyklu Biżuteria z agatu

Bransoleta z błękitnego agatu  bransoleta, odlewanie porcelany, odlewanie szkła, wypalanie, cięcie, polerowanie, porcelana, szkło, szkliwo, piasek suszony ogniowo, 101 x 101 x 7 mm, 2012-2013

 

 

 


Z cyklu Papuzi Wielbiciele

Papuzi Wielbiciel 1  brosza na ramię, chińska markieteria z piór, naturalne pióra gołębi, kaczek i gęsi, masa z ryżowego papieru, srebro, stalowy drut, 85 x 65 x 50 mm, 2016

 

 

 

 


 

Potwory do towarzystwa  para bransolet, ręcznie kształtowana, koreańska, czarna porcelana,100 x 30 x 80 mm, 2013

 

 

 

 


Z cyklu Sangtus

Sangtu  ozdoba do koka (dla mężczyzn), cięcie macicy perłowej, malowanie i polerowanie koreańskim naturalnym lakierem, macica perłowa, koreański lakier naturalny, magnesy, 60 x 75 x 60 mm, 2019

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj