Wystawy Silver 2021

SREBRNE SZKOŁY: NOWE KONSTELACJE. 30 lat STUDIA S + M + L_XL – METAL I BIŻUTERIA, Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie

 

 

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Termin: 04.05.-20.06.2021 r.

Godziny otwarcia: 

wtorek-niedziela: 12.00-18.00

 

 

STUDIO S + M + L_XL - METALU I BIŻUTERII powstało przy Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (Słowacja), w 1991 roku pod kierownictwem Antona Cepki. Od 1995 roku pracownię prowadzi artysta, złotnik, architekt i jubiler Karol Weisslechner. Pracownię wspierają asystenci Kristýna Španihelova i Matúš Cepek. Integralną częścią studiów są wykłady, warsztaty i seminaria profesorów wizytujących. Studio ma na celu wspieranie zbiorowego ducha studentów i budowanie wzajemnej komunikacji. Podczas regularnych dyskusji studenci uczą się komunikowania, ilustrowania i uzasadniania własnych obserwacji i wizji, ale także reagowania na wizje innych. Pracownia daje studentom dużą swobodę w osiąganiu indywidualnych celów i oczekuje od nich osobistej motywacji, otwartego podejścia, eksperymentowania i gotowości do porzucenia znanych postaw. Studio kładzie nacisk nie tylko na rzemiosło, ale także na techniki ręczne, postrzegane jako dziedzictwo kulturowe. Studia wsparte są informacjami z zakresu sztuk wizualnych, architektury, filmu, mody i wzornictwa.


Wystawa NOWE KONSTELACJE to dokumentacja prac uczniów i profesorów STUDIA S + M + L_XL - METAL I BIŻUTERA. Konstelacja w luźnym tłumaczeniu oznacza „spotkanie gwiazd”. Zwolennicy astrologii uważają, że konstelacje mają znaczący wpływ na ludzi, ich relacje i wydarzenia, natomiast grecki poeta Homer używał terminu „kosmos” jako określenia klejnotu. Ekspozycja daje wgląd w kreatywne procesy mózgu zachodzące podczas tworzenia. Skupia się na postrzeganiu ludzkiego ciała na różnych poziomach, a także wzajemnym oddziaływaniu zarówno ciał na siebie, jak ciała i klejnotu względem siebie. Biżuteria postrzegana jest jako autonomiczne artystyczne medium rozwijające się równolegle do innych sfer sztuki, podlegające ich wpływom, ale i na nie oddziałujące. Celem wystawy jest wizualizacja specyfiki studiów, która obejmuje zadania pragmatyczne – oparte na pojęciach, prace eksperymentalne, a także te emocjonalne i intuicyjne.

 

prof. Karol Weisslechner

Z cyklu Gwiezdny Pył  brooch, srebro, żywica syntetyczna, płatki złota, marmur,

pigment, patyna, 72 x 68 x 18 mm, 2020

 

 

Mária Hriešik Nepšinská

Powiedz Ser z cyklu: Jak zdarta płyta  naszyjnik, płyty, gazeta, lakier do paznokci,

mosiądz, patyna, nylon,90 x 550 x 10 mm, 2019

Błogość z cyklu: Jak zdarta płyta  płyty, gazeta, lakier do paznokci, mosiądz,

patyna, nylon, 100 x 440 x 10 mm, 2019

 

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj