Wystawy Silver 2021

Holownia – wystawa prac niezakwalifikowanych do 29. MKSZ WCIĄŻ CZŁOWIEK?

 

 

Miejsce: Hol Starego Ratusza – Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39

Termin: 04.05.-20.06.2021 r.

Godziny otwarcia:

poniedziałek-niedziela: 08.00 – 20.00

 

Holownia to wystawa prac niezakwalifikowanych do wystawy 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Jej nazwa pochodzi od tradycyjnego już miejsca prezentacji – holu Starego Ratusza.

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. Interpretacja tematu przewodniego i artystyczna wartość wypowiedzi są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Temat 29. edycji konkursu brzmiał: Wciąż człowiek? Spośród 357 prac nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów, do wystawy grono jury zakwalifikowało prace 44 artystów.

 

IDEA:

Hologram Whitney Houston wkrótce wyruszy na europejskie tournée i nie jest to pierwsze wskrzeszone na potrzeby koncertów „na żywo” bożyszcze fanów muzyki… Można zaplanować wakacje w kosmosie, bo już w 2027 roku dostępny będzie hotel na orbicie za kosmiczną kwotę niemal 3 milionów złotych za dobę!

Nowy wspaniały świat? Czy naprawdę jest dla nas?

My, ludzie, pogrążamy się w depresji – za dziesięć lat będzie to najczęstsza choroba ludzkości, choć i dziś tylko 5 procent mieszkańców planety uznaje się za całkiem zdrowych. Otyłość zabija trzykrotnie więcej ludzi niż głód, choć śmierć z wycieńczenia zdarza się na świecie co sekundę, mimo że połowa wyprodukowanej globalnie żywności jest marnowana. W naszym cywilizowanym świecie wciąż opłacają się: wojny, ataki, zamachy, rzezie i masakry, a dwie na pięć zamordowanych kobiet na świecie ginie w domu z rąk partnera.

„Teraz – jak pisze złowieszczo filozofka – obawiać się możemy już tylko siebie samych” 1

Nawet teocentryzm i przewrót kopernikański nie wyleczyły nas z egoizmu, podobnie jak nie nauczyły nas pokory wobec niezwykłości natury oraz potęgi jej żywiołów. Żyjąc w post-ludzkiej rzeczywistości dzielonej z humanoidalnymi mutantami, klonami, cyborgami i hybrydami, wciąż nie chcemy pogodzić się z kryzysem antropocentryzmu.

W erze gdy maszyny są mądrzejsze od ludzi i to z nimi spędzamy większość dnia, gdy nieodwracalnie zarastamy plastikiem (odkłada się w naszych ciałach i na dnie oceanów), gdy potrafimy zbadać, wyprodukować i sprzedać wszystko, wciąż spieramy się o człowieczeństwo zygoty, pierwotnych plemion, kolorowych ras, czy w końcu miejskiej egzystencji, która izoluje nas od natury i naturalnego rytmu dnia i nocy, zastępując więzi sąsiedzkie media-społecznością. Wciąż jeszcze potrzebujemy ciał, ale medycyna estetyczna i nanotechnologie medyczne, body art z Orlan i Stelarcem na czele, body hacking i rzeczywistość wirtualna pokazują, że właśnie przekraczamy i tę odwieczną granicę. Nie pozbyliśmy się mózgu gadziego, ale zyskaliśmy „smartfonowy kciuk”, nie przestaliśmy czuć zwierzęcych instynktów, ale mamy cyberseks i adrenalinę… w kinowym fotelu.

Czy pierwsza sklonowana owca Dolly czy Alba (fluorescencyjny królik Eduardo Kaca) wybaczyłyby nam? A wybijane dla kaprysu człowieka lwy, słonie i wieloryby lub delfiny, które w roku 2013 uznaliśmy za non-human persons, a do dziś więzimy je, wykorzystujemy i zabijamy? Czy wybierając betonową dżunglę, wirtualny świat, zapijając nutridrinkami syntetyczne suplementy diety w pigułkach, jesteśmy równie ludzcy jak nasi przodkowie? Czy odwracając się (od drugiego człowieka) ku sobie w geście selfie, wciąż jesteśmy ludźmi? Zwyciężyliśmy świat czy go pogrążyliśmy?

Za tym wszystkim stoi człowiek… Czy to wciąż człowiek?


Justyna Teodorczyk, 2020


1) Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa, wyd. Sic!, 2003, s. 123.

 


JURY KONKURSU:

 

Caroline Broadhead – artystka działająca w dziedzinie sztuk wizualnych i projektantka form użytkowych, obecnie Professor Emerita w BA Jewellery Design w Central Saint Martins w Londynie (Wielka Brytania). Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Jerwood Prize for Applied Arts: Textiles w 1997 roku, Textiles International Open w 2004 roku oraz The Goldsmiths Craft & Design Council Lifetime Achievement Award w roku 2017.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz – współzałożycielka i współwłaścicielka firmy YES Biżuteria, założycielka Galerii YES prezentującej działalność artystyczną niezależnych polskich projektantów i złotników. W 2019 roku wydała ksiązkę Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii. Jest właścicielką największej prywatnej kolekcji polskiego złotnictwa współczesnego.

Georg Dobler – artysta-złotnik, w latach 2002-2019 profesor w Wyższej Szkole Sztuki i Nauk Stosowanych HAWK w Hildesheim (Niemcy), gdzie od 2019 roku pełni honorową funkcję Professora Erimitus. Złotniczą edukację rozpoczął w Berufsfachschule für Goldschmiedekunst, następnie, wraz ze złotnikiem Winfriedem Krügerem, założył pracownię biżuterii współczesnej.

Darijus Gerlikas – artysta-złotnik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie (Litwa). Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Rzemiosła Artystycznego w Wilnie oraz członek Litewskiego Stowarzyszenia Artystów. Założyciel i właściciel galerii VILNENSIS. Założyciel i dyrektor Szkoły Biżuterii VILNENSIS, profesor nadzwyczajny na Wydziale Wzornictwa Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Sławomir Fijałkowski – projektant form użytkowych, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Pracownia Designu Eksperymentalnego), kurator Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif, Absolwent łódzkiej ASP, Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz, Austria.

 

Wystawę 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? oglądać można w głównej siedzibie Galerii Sztuki, przy pl. Katedralnym 1, od 04 maja do 31 lipca. Zwiedzając obie ekspozycje – prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej oraz HOLOWNIĘ – zachęcamy odbiorców do skonfrontowania decyzji jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami. Prezentacja ta daje okazję do poznania skali konkursu, pokazując panoramę twórczości artystów z całego świata, z których tylko mała część kwalifikuje się wystawy pokonkursowej (Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1).

 

 

 

Sara Martinez Sarró – Hiszpania

Jesteśmy marionetkami  marionetka, wypchana tkanina, srebrna emalia, żelazo, 265 x 95 x 28 mm, 23.9 g, 2020

 

 

 

 

Janjaap Luijt – Holandia

Pooh pooh, still human  naszyjnik, papier, bambus, aluminium, żelazo, 80 x 75 x 50 mm, 28 g, 2020

 

 

Ela Pavinskiené – Litwa

Robot  kolczyk, srebro, glina, szkliwo, 20 x 15 mm, 13 g, 2020

 

 

Oliver Schwalm – Niemcy

W poszukiwaniu twojego algorytmu brosza, srebro, plastik, 80 x 80 mm, 90 g, 2018

 

 

Paula Castro – Portugalia 

Kruchość  brosza, przędza bawełniana, jelito wieprzowe, srebro, srebro próby 999, 200 x 130 x 35 mm, 5.4 g, 2020

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj