Wystawy Silver 2021

Międzynarodowy Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2019: PROTEZEUSZE

 

 

Miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19

Termin: 04.05.-20.06.2021 r.

Zwiedzanie na życzenie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

 


Prezentacje to konkurs organizowany od 2001 roku przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Każdego roku odbywa się on pod innym hasłem przewodnim. Temat XIX edycji konkursu Protezeusze także w wersji leksykalnej odnosi się bezpośrednio do osób noszących protezy i pokonujących trudy dnia codziennego poprzez odwołanie do mitu o Prometeuszu, który w imię miłości do człowieka został skazany na wieczne męki. Artyści podeszli różnorako do tematu, jednak ich prace nie odnosiły się bezpośrednio się do spraw osobistych osób potrzebujących wsparcia ortopedycznego. Zwycięski naszyjnik Małgorzaty Kalińskiej nawiązuje do wątroby – organu, który w jednym z mitów o Prometeuszu codziennie rano został wydziobywany przez sępa, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na możliwości, jakie daje współczesna transplantologia.

 

Symbioza cech dzielnego tytana Prometeusza, greckiego symbolu boga (cierpiącego w imię miłości do ludzi) z osobami okaleczonymi (ale nie ułomnymi) ma zwrócić uwagę na codzienne zmagania i dyskomfort z tym związany oraz na pokonywanie trudności fizycznych. W takich okolicznościach trzeba opanować pomocne techniki i sposoby na „normalne”, optymalne funkcjonowanie – wszak wszyscy jesteśmy pełnowartościowi.
Organizatorzy konkursu wysoko zawiesili poprzeczkę artystyczną, a ich oczekiwania sugerowały, aby odrzucać dosłowne, ilustracyjne interpretacje tematu. Przede wszystkim nakazywały zwrócić uwagę na zagadnienia filozofii życia w różnych kontekstach i aspektach. Przewodnią myślą towarzyszącą tak sformułowanemu tematowi jest ta, że musimy zrozumieć odmienność, zaakceptować ją, a także powinniśmy chcieć i umieć pomagać sobie nawzajem, aby tworzyć społeczność i tożsamość w grupach.
Trudny temat społeczny wymagał dodatkowych wyjaśnień naukowo-artystycznych, przybliżenia tych treści i faktów w celu stworzenia właściwego przekazu artystycznego w postaci biżuterii. Jurorzy odsunęli z udziału w wystawie przedmioty o mało szlachetnym wyrazie, preferowali wielopłaszczyznowość idei prac. Uznanie komisji zdobyły dzieła ze złożonymi sugestiami problemów, nieodnoszące się do spraw osobistych osób noszących protezy ortopedyczne. Zakwalifikowaliśmy te prace, które ujmowały przemyślenia „przed- i po-”, znajdowały zastępstwo, nie analizowały problemów oczywistych czy błahych i tylko fizycznych. Te, gdzie znaleźliśmy odpowiedzi twórców na zapytanie konkursowe; które są wyrazem akceptacji, tolerancji, a także otwartości na duchowość…


Prof. dr hab. Andrzej Szadkowski

 

 

Jury konkursu w składzie: Ewa Cieślak, Piotr Rybaczek, Anna Sado, Arek Wolski, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szadkowskiego, przyznało następujące nagrody:


I MIEJSCE – Małgorzata Kalińska za naszyjnik Pomyślałam o… Ta nowoczesna forma pracy, która interpretuje mitologiczny wątek – nawiązuje do organu niejako wypreparowanego z ciała Prometeusza. Obrazuje możliwości, jakie daje współczesna transplantologia, dając nadzieję na nowy początek.

 

I miejsce

Małgorzata Kalińska – Polska 

Pomyślałam o… naszyjnik, srebro, kauczuk, szkło, żywica

 

 


II MIEJSCE – Jolanta Kupniewska za bransoletę Wartość dodana, która tak jak pierwszy projekt daje nadzieję przez zastąpienie, tak w tym przypadku praca pozwala wzbudzić nadzieję, podsuwając „wartość dodaną”, oferującą perspektywę rozszerzenia potencjału i funkcjonalności ludzkiego ciała.

 

II miejsce

Jolanta Kupniewska – Polska 

Wartość dodana bransoleta, srebro, gips, syntetyczny rubin

 

 


III MIEJSCE – Marcin Tymiński za naszyjnik Amulety. Nie mogę ich nosić, chciałbym je nosić, będę je nosić… – pracę ukazującą trudny proces dochodzenia do akceptacji i pogodzenia w sytuacjach, gdy coś się traci czy stoi przed nieznanym – a przez to budzących lęk. Finał tego procesu jest wyczekiwanym ukojeniem.

III miejsce

Marcin Tymiński – Polska 

Amulety. Nie mogę ich nosić, chciałbym je nosić, będę je nosić…  naszyjnik, srebro, bursztyn

 


Wyróżnienia przyznano Marcinowi Bogusławowi za broszę Tank of Love, oraz Jolancie Gaździe za broszę Perfection/Imperfection.

Wyróżnienie

Marcin Bogusław – Polska  

Tank of Love  brosza, srebro, bursztyn, cyrkonie

 

 

 

Wyróżnienie

Jolanta Gazda – Polska 

      Doskonałość / Niedoskonałość  brosza, srebro, farba akrylowa

 

 

 

Wernisaż wystawy konkursowej odbył się w Muzeum Biżuterii Współczesnej w Warszawie jesienią 2019 roku. Kuratorką XIX edycji konkursu jest Katarzyna Banaszek.

 

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (STFZ) – powstało w 1991 roku w Warszawie i skupia wokół siebie polskich artystów, złotników i projektantów biżuterii. Jego celem jest promocja współczesnego polskiego wzornictwa i biżuterii autorskiej w kraju i za granicą oraz zapewnienie członkom STFZ szerokiego dostępu do informacji, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów związanych ze współczesną sztuką złotniczą. Stowarzyszenie organizuje konkursy, wystawy, plenery oraz udziela się w podobnych imprezach za granicą. Od lat prowadzi owocną współpracę z Legnickim Festiwalem SREBRO, której efektem jest m.in. prezentacja wystaw w jego ramach.

 

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj