Wystawy Silver 2021

Amberif Design Award: Ostateczne piękno

 

 

Miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 35

Termin: 04.05.-12.06.2021 r.

Godziny otwarcia:

wtorek-piątek: 12:00-17:00

sobota: 10:00-14.00

 

Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w 24. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, pod hasłem Ostateczne Piękno zorganizowanym w 2020 r. Pomysłodawcą wydarzenia są Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif w Gdańsku, podczas których odbywała się też uroczysta gala wręczenia nagród. Celem konkursu jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Na konkurs nadesłano 169 projektów, autorstwa 130 twórców z 25 krajów. Nagrodzeni i wyróżnieni artyści pochodzą z Polski, Finlandii, Tajwanu oraz Iranu.

 

Ostateczne piękno

Piękno jest również dla oczu, ale przede wszystkim tworzy ono i stabilizuje naszą tożsamość. Za piękne uważamy osoby charyzmatyczne, podobnie jak z chęcią przyjmujemy piękno przedmiotu, jeśli niesie za sobą historię. Nasze dążenie do piękna jest w rzeczywistości dążeniem do życia. Doceniamy więc takie piękno, które trwa dłużej niż chwilę i uwodzi nas ku życiu. Bursztyn emanuje tym szczególnym rodzajem piękna. Szerokim wachlarzem naturalnych barw podkreśla on piękno i tożsamość osoby noszącej go. Naturalne inkluzje i drobne spękania bursztynu opowiadają o życiu wykraczającym poza doskonałość. W ramach konkursu Amberif Design Award poszukujemy biżuterii z bursztynem będącej komentarzem do ostatecznego piękna.

Barbara Schmidt – kuratorka konkursu

 


Jury w składzie: Tarja Tuupanen (Finlandia), Ewa Rachoń (Polska), Marta Hryc (Polska), pod przewodnictwem Melanie Isverding (Niemcy), przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

NAGRODA GŁÓWNA:
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska:
Marcin Tymiński, Polska

Jury uznało, że delikatne podejście do tematu prezentuje bardzo wysublimowane zrozumienie koncepcji konkursu. Dialog pomiędzy naturalnym materiałem a tworzywem sztucznym i ich równe traktowanie nadaje pracy wartość ponadczasową i holistyczną. Zostawia miejsce na wyobraźnię.

 

 

 


NAGRODA BURSZTYNOWA:
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników:
Helena Lehtinen, Finlandia

Na pierwszy rzut oka praca super-prosta. A jednak jest ona niczym dokument. Przywodzi pytania o tłach kulturowych, odnosi się w sposób konceptualny do klasycznych naszyjników.
Jest to pamiętnik ewolucji, narracja zbudowana z wielu indywidualnych historii i wyborów.

 

 

NAGRODA SREBRNA:
Meng-Ju Wu, Tajwan

Niełatwe od strony technicznej połączenie stopu metalu z bursztynem wymagające wiedzy o procesach metalurgicznych i właściwościach fizycznych organicznego bursztynu. W rezultacie powstał talizmatyczny obiekt o wewnętrznym świetle.

 

 

Jury postanowiło przyznać DWA WYRÓŻNIENIA:

 

Adriana Lisowska, Polska
Za zabawne podejście do klasycznej koncepcji naszyjnika, gdzie autor panuje nad jego właściwościami, kolorem i umiejscowieniem elementów.

 

Fatemeh Darzidarounkola, Iran
Za ważną refleksję na temat obecnego stanu morza, zmian klimatycznych, zanieczyszczenia środowiska i tego, jak korzystamy z posiadanych zasobów i co po sobie zostawiamy.

 

 

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj