Wystawy Silver 2021

Debiuty: Luiza Mężyńska

 

 

 

Miejsce: Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

Termin: 04.05.-12.06.2021 r.

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 10:00-18:00

sobota: 10:00-14.00

 


Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu wystawienniczego Debiuty i stanowi nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi od 1983 r., skierowanego do studentów ostatnich lat studiów. Celem cyklu Debiuty jest umożliwienie młodym twórcom zaistnienie na scenie artystycznej oraz nabycie pierwszych doświadczeń związanych z prezentacją własnej twórczości.


Luiza Mężyńska – absolwentka studiów licencjackich na Wydziale Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuki Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W roku 2019 obroniła dyplom w Katedrze Biżuterii (Pracownia Projektowania Biżuterii) pod kierunkiem dr hab. Sergiusza Kuchczyńskiego. Laureatka Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt 2019 organizowanego dla studentów łódzkiej ASP. Obecnie kontynuuje studia na poziomie magisterskim.


Wystawa obejmuje kolekcję biżuterii inspirowaną filozofią „wabi-sabi” czyli japońską sztuką dobrego życia oraz kolekcję wisiorów „Piękno”.

Realizowane przez artystkę projekty stanowią poniekąd zapis osobistych doświadczeń, ukrytych wspomnień i emocji. Zainspirowana otaczającym światem, skupia się w szczególności na elementach pozornie nieistotnych, często niedostrzegalnych przez ogół.

Dyplomowa kolekcja dzieli się na dwie grupy, zróżnicowane zarówno pod względem charakteru jak i formy. Pierwsza partia skupia się przede wszystkim na cechach wabi-sabi takich jak asymetria, upływ czasu oraz surowość materiału. Zaowocowało to stworzeniem form użytkowych o niesprecyzowanym przeznaczeniu, co pozostawia odbiorcy wolność w eksploatacji i interpretacji obiektów.

Zbiór zawiera dziewięć elementów, począwszy od najbardziej nieregularnych, symbolizujących część fu, do bardziej zrównoważonych, przedstawiających ryū w pojęciu furyū (fu-wiatr, ryū- płynąć).

 

 

Kolekcja dyplomowa inspirowana filozofią wabi-sabi  obiekty, mosiądz, 2019

 

 

Następny zestaw składa się z sześciu elementów – trzech pierścieni i trzech wisiorów. W przeciwieństwie do pierwszej grupy, gdzie kluczowym aspektem była forma, tutaj główną rolę odgrywa kolor i surowa bryła kamienia zestawiona z geometrycznymi kształtami.

Kolekcja dyplomowa inspirowana filozofią wabi-sabi  wisior, mosiądz złocony, żywica epoksydowa, 2019

 

 

„Piękno” to kolekcja składająca się z trzech wisiorów. Wykonane są z oksydowanej alpaki oraz żywicy poliestrowej, w której zatopione są damskie kosmetyki – cienie do oczu. Myślą przewodnią niniejszej kolekcji jest pojęcie piękna i atrakcyjności we współczesnym świecie, w którym kobieta i makijaż tworzą nierozerwalny duet. Często jednak ta forma „przyozdabiania się” wręcz zagłusza naturalne piękno.
Artystka zamykając kosmetyki w wisiorach, miała na celu utworzenie tarczy – suplementu makijażu, dodającego pewności siebie jednak w zupełnie odmienny sposób. Rzekome piękno ukryte w biżuterii służy nam jedynie jako dopełnienie kreacji, bez konieczności przesadnego udoskonalenia natury makijażem.

 

Kolekcja Piękno  wisior, alpaka oksydowana, żywica poliestrowa, cienie do powiek, 2019

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj