Wystawa studentów Katedry Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

 

Termin: 24.05.-21.06.24

Miejsce: Dom Kultury Kopernik, Koziorożca 14

Wernisaż: 24.05.24, godz. 18.00

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek 8:00-18:00

 

Wstęp wolny

 

 

Spółdzielczy Dom Kultury „Kopernik” zaprasza 24.05.2024 r. (piątek) na otwarcie wystawy towarzyszącej Legnickiemu Festiwalowi SREBRO 2024. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace osób studenckich z kierunku Mediacja Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zrealizowane w pracowni „Słowa i Obrazu” pod kierunkiem dr Katarzyny Gemborys i dr hab. Małgorzaty Kaczmarskiej. Na ekspozycji będzie można doświadczyć prac podejmujących mnogie spostrzeżenia na istotę współodczuwania, funkcjonowania wymiany emocjonalnej oraz wzajemnego wsparcia we współczesnym kontekście. Prezentowane na wystawie prace zostały zrealizowane w różnych środkach wyrazu. 

Praca Natalii Jaskólskiej to realizacja rzeźbiarska. Stanowi odzwierciedlenie jej wiersza, ukazując różnice między stanem emocjonalnym w ciągu dnia, a w nocy pokazuje, jak sposób myślenia i odczuwania może się zmienić w krótkim czasie, podkreślając zdolność naszego umysłu do subtelnych oszustw.

„w(y)rzuty” Michała Kowalczysa to wideoesej z gestem performatywnym, zainspirowanym kulturą graffiti w relacji do osobistych doświadczeń związanych z utratą relacji, w której wspólne pisanie poezji było istotą spotkań. Wideoesej pokazuje jak na ścianie wydrapuje najbardziej osobisty tekst, poświęcony wcześniej wspomnianej relacji.

W swojej pracy wideo „Utopia litery" Radosław Jaszczyszak prowokuje widza do refleksji nad utopijnym charakterem codzienności. Przez metaforyczne odniesienia do tradycyjnych potraw, jak rosół czy zupa pomidorowa, przekształca kulinarne doświadczenia w symboliczne manifestacje.

Książka artystyczna autorstwa Mai Bernaczek prezentuje utopijne wizje rzeczywistości wpajane dzieciom od początku nauczania ich o tym, co nas otacza. Artystka ukazuje w swojej pracy świat, który nie jest tak kolorowy jak z książek dla dzieci. Bazując na różnych doświadczeniach elementarz - bazując na różnych doświadczeniach - opowiada o rozczarowaniu światem, z którym wiele osób może się utożsamić, bo niebo nie zawsze jest błękitne.

Interaktywna instalacja Aleksandra Zida ma na celu przekształcenie brzmienia litery poprzez realizację instalacji z użyciem mikrofonu, głośnika i gęstej cieczy.

 

 

Natalia Jaskólska, Powidoki, makieta realizacji rzeźbiarskiej, fot. archiwum autorki, 2024

 

 

Michał Kowalczys, w(y)rzuty, kadry z wideoeseju, czas trwania 2:20, fot. archiwum autora, 2024

 

 

Radosław Jaszczyszak, Utopia litery, kadry z wideo, czas trwania 1:47, fot. archiwum autora, 2024

 

 

Maja Bernaczek, książka artystyczna, wybrane strony, fot. archiwum autorki, 2024

 


Aleksander Zid, interaktywna instalacja, fot. archiwum autora, 2024

 

 

Studenci pracowni „Słowa i Obrazu” na kierunku Mediacja Sztuki w ASP we Wrocławiu, opieka dydaktyczna: dr Katarzyna Gemborys, dr hab. Małgorzata Kaczmarska.

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj