Action Collection! Wystawa prac z Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy

 

Miejsce: Qubus Hotel Legnica, ul. Skarbowa 2
Termin: 25.04.-16.07.2023 r.
Wernisaż: 06.05.2023 r., godz. 15:30

Wstęp wolny

 

Ekspozycja obejmuje wybrane prace złotnicze i biżuterię artystyczną należącą do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej  pozyskane w latach 2018-2023. Obecnie liczy ona około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z większych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Składają się na nią obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku. Są to zarówno prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – jak również prezentowane na wystawach towarzyszących.

Legnicka kolekcja daje świadectwo bogactwa kontekstów, technik, materiałów i sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu treści, służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej, w którym fizyczny obiekt traci znaczenie na rzecz idei. Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej to obraz i dokumentacja możliwości wykorzystania biżuterii w celu przekazania artystycznego komunikatu. Aspekt czysto dekoracyjny schodzi na dalszy plan, ona sama zaś zyskuje status niezależnego dzieła sztuki współczesnej. W legnickiej kolekcji znajdują się przykłady twórczości czołowych przedstawicieli tego kierunku – złotników, artystów i projektantów z niemal całego świata.

Zbiór jest stale rozbudowywany dzięki dofinansowaniom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013, 2014, 2016 r.) oraz Fundacji KGHM Polska Miedź (2021 r.).

 

Legnicki Festiwal SREBRO – jedno z największych wydarzeń wystawienniczych w Europie, prezentujących działania artystyczne w obrębie szeroko pojętej biżuterii współczesnej. Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, na który swoje prace nadsyłają artyści z całego świata. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego.

Festiwal to także liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. W ramach cyklów wystawienniczych Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły oraz Debiuty prezentujemy zarówno znanych twórców o bogatym dorobku artystycznym, jak i studentów uczelni artystycznych kształcących się w zakresie projektowania i tworzenia biżuterii.

Co roku w maju – podczas kulminacji Festiwalu – Legnica gości twórców, znawców i miłośników awangardowej biżuterii. W kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych osadzonych w centrum miasta mają miejsce wernisaże wystaw, spotkania, dyskusje, sesja popularno-naukowa Granice Sztuki Globalnej oraz gala rozdania nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej.

Organizatorem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Galeria Sztuki w Legnicy, która od ponad 40 lat specjalizuje się w prezentacji współczesnego złotnictwa.

 

 

Andrzej Szadkowski – Polska

Bolesny dotyk czasu brosza, srebro, aluminium, lapis lazuli, papier, 28,7 g, 70 x 70 x 15 mm, 2022

GRAND PRIX MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
+ 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK

 

 

 

Agnieszka Działo-Jabłońska – Polska
Kolory miłości dotykiem malowane brosza, tradycyjne techniki złotnicze, srebro, mulina, 28 g, 120 x 65 mm, 2022
III NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LEGNICY + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK

 

Zhipeng Wang – Chiny/Niemcy

bez tytułu pierścień, chińska herbata, niemiecka kawa, spirulina, 10 g, 35 x 35 x 44 mm, 2021
SREBRNA OSTROGA. NAGRODA SPECJALNA ORGANIZATORÓW ZA TWÓRCZĄ ODWAGĘ I BEZKOMPROMISOWOŚĆ, NOWATORSTWO LUB DOWCIP WYPOWIEDZI TWÓRCZEJ
+ 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.

30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK

 

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj