Wystawa: Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio

 

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12-14
Termin: 25.04.-11.06.2023 r.
Wernisaż: 06.05.2023 r., godz. 18:00


Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 12:00-18:00

Wstęp wolny

 

CJST (Contemporary Jewellery Symposium Tokyo – Sympozjum Biżuterii Współczesnej w Tokio) zostało założone w 2019 roku przez artystę Takayoshi Terajima i jego podobnie myślącego rówieśnika, Takashi Kojima, którzy poprzez swoje projekty pragną ożywić, rozwinąć i promować w Japonii kulturę wyrażania się za pomocą medium sztuki, jakim jest biżuteria. Celem działań CJST jest ustanowienie ruchu artystycznego, który pozostawi trwały ślad w historii sztuki współczesnej.

 

Rozpowszechnienie Internetu i serwisów społecznościowych skutkuje diametralną zmianą sposobu interakcji między ludźmi. Ewoluuje ona i nabiera tempa w związku z pandemią COVID-19 i inwazją Rosji na Ukrainę, co prowadzi do pogłębienia podziałów między ludźmi i miejscami do których są przypisani. Podczas globalnej ewolucji usług online pojawiło się poczucie wymuszonej samotności. Jednak w tym samym czasie ludzie zaczęli doceniać wartość – dotychczas uważanych za oczywiste – interakcji twarzą w twarz, bliskości z rodziną i przyjaciółmi.

 

 

Takayoshi Terajima
TSUBA wisior, miedź, cynk, emalia, żelazo, żyłka, niklowane srebro, 2017

 

Od 2020 roku, dzięki wykorzystaniu Internetu do usprawnienia metod prezentacji i kreacji, pojawiły się nowe, szerokie możliwości ekspresji twórczej. Tymczasem my zaproponowaliśmy dzieła sztuki, które opierają się na unikalnym doświadczeniu biżuterii, w tym jej funkcji i koncepcji jej noszenia. Afirmacja ekspresji biżuterii obejmuje trzy odrębne etapy – doświadczenie dotykowe interakcji z pracą (obiektem) stymulujące zmysł dotyku, proces „dzielenia się”, a także emocjonalną reakcję osób trzecich, które patrzą na obiekt z „zewnątrz”. Innymi słowy, komunikacja, która zaczyna się od biżuterii, powstaje z wielu punktów widzenia.

 

Głównym problemem, który poruszamy jest również to, że sukces pojedynczego artysty jest niewystarczający. Naszym celem jest stworzenie ruchu, który pozostawi trwały ślad w historii sztuki. Aby to osiągnąć, musimy przejść proces gromadzenia wielu prac wielu artystów, aby podzielić się ich twórczością ze społeczeństwem. Chcemy osiągnąć ten cel poprzez realizację trzech projektów: sympozjów, wystaw konkursowych oraz przekazywania darowizn dla muzeów sztuki. Zamiast angażować się w małe, odizolowane działania artystyczne, dążymy do odbudowania wspólnoty, której podstawą jest kontakt z artystami i odbiorcami. Wierzymy, że inicjujemy szerszy ruch i dzięki temu wokół artystycznej biżuterii powstaje kultura i początek ruchu.

 

Trzy projekty CJST:

– Sympozjum: identyfikacja zagadnień i podnoszenie świadomości wśród insiderów w dziedzinie współczesnej biżuterii.

– Wystawy Konkursowe: zapewnienie artystom sposobów zaprezentowania prac, rozpowszechnianie informacji w społeczeństwie i wśród kolekcjonerów.

– Darowizny: stworzenie pierwszego w Japonii ośrodka kultury wokół współczesnej biżuterii i promowanie regionalnej rewitalizacji.

 

 

 

 

Chihiro Hanayama
Pojedynczy grzyb wisior, srebro 950, 2021

 

Yoshiki Yamada
Bez echa wisior, heban, srebro 950, 2021

 

Rio Yamamoto
Linia stała wisior, nylon, srebro 950, 2021

 

Koordynacja CJST:

Takayoshi Terajima

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://cjst.myportfolio.com

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj