Sylwetki Twórców: Kirsten Plank

 

Sylwetki Twórców: Kirsten Plank Two sides

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Termin: 25.04. – 16.07.2023 r.
Wernisaż: 06.05.2023 r., godz. 20:00

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela: 12:00-18:00

Wstęp wolny

 

Kirsten Plank

Kolekcja słów, metamorfoz

 

wszystko ma dwie strony....

Uporządkowana struktura a zapoczątkowany niepokój

Pierwszy plan  –  tło

Uporządkowanie  –  nieład

Rozpad  –  budowa

Kontrast

Charakter

Różnorodnie

Żywotnie

Przemyślenie na nowo

Spowolnienie

Jawne  –  ukryte

Samowystarczalny  –  zależny

Osobowość

Spotkanie

Pozory – życie wewnętrzne

Wyobcowanie

Nowe struktury

Nieruchomy  –  żywy

Manipulowany – autentyczny

Poza myślami

 

„Two sides” to wystawa indywidualna Kirsten Plank, laureatki Nagrody Galerii Sztuki w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?” w 2021 r.
Artystka inspiruje się dwuwymiarowością przestrzeni i kształtów oraz podwójnością perspektyw w doświadczaniu świata. Analizuje uniwersalne na naszej planecie procesy budowania i rozpadu, tworząc obiekty, które można dekonstruować i rekonstruować, a także składać z fragmentów niczym puzzle. W zakresie formalnym jej prace oscylują wokół transformacji materiału poddanego złotniczej obróbce, zmieniającej radykalnie jego jakość – jak papier odlewany w metalu. Obiekty Plank poddawane są nieustannej metamorfozie na wszystkich poziomach. Stają się rodzajem gry z odbiorcą. Gry, w której wszystko się zmienia: twarz staje się naszyjnikiem, pszczoła – formą biżuterii. W uporządkowane struktury wprowadza niepokój ukazując wielopłaszczyznowość natury i wieloznaczność doświadczeń życiowych. Biżuteria Kirsten Plank jest jak powieść szkatułkowa. Odbiorca odpakowuje poszczególne elementy obiektu w całym bogactwie ich znaczeń. Projektantka zabiera głos w dyskusji nad charakterem naszej epoki, szczególnie relacji z przyrodą i zawłaszczającego stosunku do fauny. Kontrastujące z lekkością owadów, ciężkie metalowe formy mają być symbolicznym komentarzem do sytuacji zwierząt tkwiących w antropocentrycznej opresji.

Tytułowe dwie strony to także twórcza analiza kontrastów: wzrost i erozja, konstrukcja i dekonstrukcja, jawne oraz ukryte, martwe – żywe, zależność i niezależność… Ciąg dychotomii opisujących wyraziste prace Kirsten Plank na tym się nie kończy, jesteśmy bowiem w samym centrum napięcia pomiędzy wersem i rewersem ludzkiej natury, która – jak twierdził Blaise Pascal - jest „chlubą i zakałą wszechświata”.

 

 

KATALOG WYSTAWY DO POBRANIA:

 

 

 

 

 

 

 

Kirsten Plank – ur. w 1974r. w Straubing (Niemcy) niemiecka artystka złotniczka, absolwentka  Wyższej Szkoły Projektowania w Pforzheim (Niemcy), członkini Bawarskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, Bawarskiego Stowarzyszenia Sztuki Użytkowej (BKV), a w latach 2010 – 2015 także Jewellery Art Concept (JAC). Brała udział w wielu wystawach, zdobywając liczne nagrody. Do jej osiągnięć należy m.in: III nagroda Symbols III Award (2001), udział w wystawie Danner – Stifung (2002), wyróżnienie Platin Gilde International (2006), udział w Promocji Debiutantów Wolnego Państwa Bawarii (2008), Nagroda  za Innowacyjność Inhorgenta Europe (2010), nagroda FormArt Gedok – Bundesprize (2015), nagroda Galerii Sztuki w Legnicy na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?” w Legnicy (2021), nagroda Charona Kransena w ramach 2022 PARADOX Budapest Jewellery Week (2022). Od 2014 r. prowadzi atelier biżuterii w Deggendorf.

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj