Debiuty: Patryk Caban

Moja droga

 

Miejsce: Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38
Termin: 25.04.-11.06.2023 r.
Wernisaż: 05.05.2023 r., godz. 19:00

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 10:00-18:00
sobota: 10:00-14:00


Wstęp wolny

 

Wystawa Patryka Cabana prezentowana jest w ramach cyklu wystawienniczego Debiuty i stanowi nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w – skierowanym do studentów –­­­­ Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Celem cyklu Debiuty jest umożliwienie młodym twórcom zaistnienie na scenie artystycznej oraz nabycie pierwszych doświadczeń związanych z prezentacją własnej twórczości. Ekspozycja Patryka Cabana jest formą podsumowania dotychczasowego etapu edukacji artysty, który w tym roku obroni dyplom magisterski.

Patryk Caban inspiruje się szeroko pojętą historią w wymiarze formalnym (transformacja tradycyjnych technik) jak i narracyjnym. Dzieje kultury europejskiej stają się rezerwuarem inspiracji. W cyklu Historiografia, artysta analizuje symboliczne aspekty miejsca, opierając się na przeszłości Łodzi. Kolekcja biżuterii męskiej Monastery reaktywuje historie cyrulików ze średniowiecza. Artysta przywołuje także fenomen mafii sycylijskiej, której strukturę zobrazował w serii sygnetów. Odniesienie do symbolicznie wartościowanego czasu odnajdziemy z kolei w pracy odwołującej się do Zegara Zagłady a także w obiekcie przywołującym odwieczny rytm wschodów i zachodów słońca.

 

 

 

FOLDER WYSTAWY DO POBRANIA:

 

 

 

 

 

 

 

 

Bransolety inspirowane formami neonów i billboardów dachowych, żywica światłoutwardzalna, żółty i biały mosiądz, miedź, oksyda, 80 x 80 mm (1 szt.), 2022

Kolekcja jest próbą zinterpretowania neonów za pomocą techniki tradycyjnego ręcznego grawerunku w zestawianiu z formą wydrukowaną w drukarce 3D. Dla wzmocnienia efektu kontrastu, grawerowane słowa to nazwy starych spółdzielni rzemieślniczych. Bransolety mają artystyczny przekaz, noszone mają przywołać na myśl obraz miasta widzianego z perspektywy dachów, neonów i billboardów.

 

 

 

 

Kolekcja sygnetów do masażu
żółty mosiądz, perły naturalne, perły sztuczne, 25 mm (1 szt.), 2019


Sygnety umożliwiają masaż osadzonymi w nich perłami. Surowe formy nie do końca obrobionego mosiądzu celowo kontrastują z delikatną funkcją, jaką sygnety mają pełnić.

 

Patryk Caban – absolwent Ogólnopolskiej Szkoły Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie (specjalizacja: Jubilerstwo); studia licencjackie w Katedrze Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w pracowni projektowania biżuterii pod kierunkiem dr hab. Sergiusza Kuchczyńskiego, student ostatniego roku studiów magisterskich na macierzystej uczelni. W 2015 r. ukończył staż w Centrum Kształcenia Cencal w Caldas da Rainha w Portugali. Ma na swoim koncie wystawy: Prime Stage – wystawa najlepszych prac dyplomowych ASP w Łodzi, 2022; Holownia, Legnicki Festiwal SREBRO, 2019; Hommage à Łódź, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, 2019; TRENDBOOK 2019, Targi Amberif, Gdańsk, 2019; ORIGIN, Narodowa Akademia Sztuki w Sofii, Bułgaria, 2018; PREZENTACJE, Muzeum Sztuki Złotniczej, Kazimierz Dolny, 2018. Laureat licznych nagród, m.in. w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego PROJEKT – Nagroda Firmy Alfa-Zeta i Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy, 2022. oraz w konkursie  im. Władysława Strzemińskiego PROJEKT – Nagroda Firmy OLTOM i Nagroda Galerii YES, 2020,  zdobył także  II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Złotników i Jubilerów Bursztynowe Rzemiosło 2016. Realizator statuetek na Galę Dyplomową Instytutu Ubioru, Fashion Film Festival w 2016 roku oraz na Konkurs  o Złotą Nitkę w ramach ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2022.

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj