Wystawy silver 2022

Sylwetki Twórców: Alberto Dávila

 

Miejsce: Qubus Hotel Legnica ul. Skarbowa 2
Termin: 04.05-06.07.2022 r.

 

 

Alberto Dávila (ur. w Meksyku w 1987 r.) studiował wzornictwo przemysłowe w Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w Meksyku. W 2009 r. rozpoczął naukę w pracowni biżuterii CIDI, wówczas zaczął pojmować ją jako wyjątkową dziedzinę projektowania, w której zapragnął rozwijać swą karierę zawodową. Rok później, w Zacatecas, podczas sympozjum Gray Area zorganizowanego przez Otro Diseño Foundation, poznał zupełnie inne oblicze biżuterii, w której mógł nie tylko zastosować swoją wiedzę techniczną z zakresu projektowania, ale także zawrzeć osobiste wyobrażenia.

W 2010 roku został członkiem-założycielem kolektywu Sin Titulo. Realizował z nim różne projekty partycypacyjne, mające na celu rozwój tej dyscypliny w Meksyku. Zgłębiał przy tym własne zainteresowania i nurtujące pytania, które później odzwierciedlał w swojej pracy. Dotyczyły one związku między biżuterią a ciałem, uwikłania tego drugiego w kontekst oraz siły przekazu biżuterii, także jako obiektu kulturowego i symbolicznego.

Od dwunastu lat Dávila rozwija karierę zawodową jako projektant biżuterii dla różnych klientów i marek; równolegle tworzy swoje współczesne prace, które są wystawiane na krajowych i międzynarodowych pokazach zbiorowych. W 2015 roku otrzymał stypendium FONCA "Młodzi Twórcy". W 2019 r. otrzymał Nagrodę Główną, a w  2022 – Nagrodę Bursztynową w konkursie Amberif Design Award organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.

 

 

Pierścień, srebro, amulet w kształcie żaby z lapis lazuli, 2021

 

 

Brakujące srebro ma znaczenie naszyjnik, srebrne meksykańskie monety, 2019

 

 

Nie szacunek, ale strach wisior, bursztyn, światłoczuła czarna żywica (druk 3D), 2017

 

 

 

 

 

Wciąż tutaj bransoleta, srebro, bursztyn, 2022

 

 

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj