Wystawy Silver 2022

Silver meetings 2.0 Prace z Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej

 

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Termin: 04.05.-05.06.2022 r.

Godziny otwarcia: 
wtorek-niedziela: 12.00-18.00

 

 

Silver meetings 2.0 to szeroka prezentacja prac polskich i zagranicznych twórców, nagrodzonych i wyróżnionych podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej (głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO). Obiekty powstały w latach 2000-2021 i pochodzą z Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy. Kolejna obszerna wystawa biżuterii artystycznej ze zbiorów, podtrzymująca zarazem przeszło 40-letnią tradycję Legnickiego Festiwalu SREBRO, została wzbogacona o najnowsze prace pochodzące z ubiegłorocznego 29. MKSZ Wciąż człowiek?, których zakup został sfinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź w 2021 r.

 

W następstwie rozwoju Festiwalu zrodziła się potrzeba gromadzenia najciekawszych prac, prezentowanych i nagradzanych w jego kolejnych edycjach. Sporadycznie zbiór uzupełniają obiekty prezentowane na wystawach towarzyszących, pośród których znajdują się prace unikatowe, o światowej renomie. Inicjatywa utworzenia stałej kolekcji biżuterii zrodziła się w Galerii Sztuki w 2004 roku. Znaczna część zbiorów pozyskana została w latach 2013-16 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie Kolekcja liczy ponad pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z większych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii autorskiej w Europie. Składają się na nią obiekty – dzieła sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku (ale również eksponaty pochodzące z wcześniejszych okresów – l. 80. i 90. XX wieku).

 

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej obejmuje przykłady twórczej aktywności na polu biżuterii czołowych złotników, artystów i projektantów z różnych zakątków świata, prezentując niekiedy skrajne interpretacje danego tematu, uwarunkowane podłożem społecznym i kulturowym, na jakim przyszło danemu twórcy kształtować swoją wrażliwość i światopogląd. Daje świadectwo bogactwa kontekstów, technik, materiałów i sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu treści, służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej, w którym fizyczny obiekt traci znaczenie na rzecz idei. Legnicka kolekcja to obraz i dokumentacja możliwości wykorzystania biżuterii w celu przekazania artystycznego komunikatu. Jej aspekt czysto dekoracyjny schodzi na dalszy plan, ona sama zaś zyskuje status niezależnego dzieła sztuki współczesnej.

 

 

 

 

 

 

Claudia Milić - Niemcy
Siara Nigra łańcuch, srebro oksydowane, drut, 112 g, 1.5 x 50 cm, 2011

 

Heike Walk – Niemcy
Spoony, kolekcja pierścieni, 6 pierścieni + 1 łyżeczka, srebro 925, tradycyjna technika, 25 x 40 mm, 2011

 

Tove  Knuts – Szwecja
RV 66 FG 35 bransoleta, guma, plastik, 50 g, 110 x 80 x 60 mm, 2016

 

Patricia  Domingues – Portugalia
Brosza necuron, stal, 20 g, 105 x 50 x 45 mm, 2016

 

Alain  Roggeman – Belgia
Wieża Babel pierścień, srebro, drewno Briar Wood, pianka izolacyjna, 29.1 g, 110 mm, 2016

 

Daniel Michel – Niemcy
Window Shopping, Pierścień Lew “Dziękuję Horhemann”, fotogrametria, druk 3D, poliamid, pozłacany, 50 x 35 x 30 mm, 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj