Wystawy Silver 2022

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych: Spojrzenie...

 

Miejsce: Muzeum Miedzi, ul Partyzantów 3
Termin: 22.04-12.06.2022 r.

Godziny otwarcia:
środa-piątek: 10.00 - 17.00
sobota-niedziela: 11.00 - 17.00

 

To zbiorowa, tematyczna wystawa artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, istniejącej od ponad trzydziestu lat i jedynej w kraju organizacji, dedykowanej twórcom tej sztuki i zajmującej się jej promocją.

 

Jako grupa projektantów i twórców biżuterii artystycznej chcemy podkreślić naszą wieloletnią obecność na mapie polskiej sceny złotniczej. Na przekrojowej wystawie prezentujemy starsze i młodsze pokolenie artystów złotników o różnorodnym bagażu doświadczeń. Przewrotność tytułu wystawy: Spojrzenie… prowokuje do rozwinięcia tematu już w samym punkcie wyjścia. Może spojrzymy w przeszłość, a może pokusimy się o rys futurystyczny. Tytuł wystawy skłania do refleksji nad kierunkiem, w jakim podąża polskie złotnictwo współczesne, nie zapominając o jego historii. Tradycja i eksperyment uzupełniają się, prowokując do dyskusji. Czy wyjątkowość czasów w których żyjemy zainspirowała artystów do wypowiedzi o charakterze komentarzy społecznych, socjologicznymi rozpraw, czy może przeciwnie – przywiodła ich do lekkiej refleksji nad tym co chwilowe i ulotne? 

Wystawę wzbogaca wspomnienie kilku wybitnych postaci sceny złotniczej, po których pozostały już jedynie dzieła.  

Andrzej Kupniewski

 

 

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych – związek twórczy założony w 1991 roku w Warszawie z inicjatywy Marka Nowaczyka. Zrzesza większość polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą. Obecnie liczy blisko 200 członków. W latach 1991-2011 prezesem STFZ był Andrzej Bielak. Aktualnie funkcję tę pełni Marcin Tymiński, który kontynuuje tradycję i pielęgnuje dziedzictwo poprzedników. STFZ ma ogromne zasługi dla środowiska twórców oraz dla rozwoju współczesnego złotnictwa w Polsce, zarówno w aspekcie artystycznym, jak i prawnym, organizacyjnym oraz promocyjnym.

Celem Stowarzyszenia jest promocja sztuki złotniczej w kraju i za granicą oraz zapewnienie członkom STFZ szerokiego dostępu do informacji branżowych, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów. Swoje cele STFZ realizuje poprzez współorganizację wystaw, konkursów, plenerów i kursów. STFZ cyklicznie organizuje Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, który stanowi przegląd dokonań twórczych artystów złotników z Polski, a od 2018 r. także z zagranicy. Stowarzyszenie wraz z branżowymi targami Amberif (Gdańsk) oraz Gold Expo (Warszawa) współtworzy Galerię Projektantów, czyli pasaż prezentujący autorskie i unikatowe projekty o wysokiej wartości nie tylko warsztatowej, ale i artystycznej, umożliwiając artystom złotnikom prezentację w krajowych wydarzeniach branżowych.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych od początku istnienia współpracuje z Galerią Sztuki w Legnicy oraz wspiera Legnicki Festiwal SREBRO, co roku honorując własną nagrodą swojego laureata w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Wyróżnienie przyznawane jest w formie statuetki zaprojektowanej przez Jacka Byczewskiego.

W przestrzeni STFZ niezwykle ważna jest wymiana poglądów, myśli i idei, wzajemna inspiracja, a także promocja twórczej wypowiedzi w biżuterii jako pełnowartościowej dziedziny sztuki.

 

 

 

Lista uczestników:

Andrzej Bandkowski, Andrzej Bielak, Agata Bieńkowska, Marcin Bogusław,  Wojciech Jerzy Bryłka, Jacek Byczewski, Dorota Cenecka, Małgorzata Chruściel-Waniek, Agnieszka Działo-Jabłońska, Jolanta Gazda,  Krzysztof Gińko, Dorota Gulbierz,  Elżbieta Held,  Hanna Ind,  Andrzej Jacyszyn, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Paweł Kaczyński, Małgorzata Kalińska, Anna Kamińska, Barbara Kańska-Bielak, Tomasz Kargul, Joanna Kilianowicz-Bosek, Roman Kowalkowski, Zofia i Witold Kozubscy, Kamil Krzesimowski i Ryszarda Paralusz-Krzesimowska, Jolanta Kupniewska, Andrzej Kupniewski,  Jan Lekszycki, Waleria Ługowska, Cezary Łutowicz, Weronika Majewska, Dorota Michalska, Zbigniew Michałowski, Joanna Mirecka-Szuleta, Marek Nowaczyk, Małgorzata Pabel, Andrzej Pacak, Mariusz Pajączkowski, Elżbieta i Marek Pawłowscy, Małgorzata Podleśna-Zdunek, Jan Pomianowski, Błażej Prokopiuk, Kamilla Rohn, Marta Rudnicka,  Wojciech Rygało, Andrzej Sadczuk, Jacek Skrzyński, Magdalena i Tomasz Stajszczak, Tomasz Stangrecki, Kinga Sulej, Andrzej Szadkowski, Radek Szwed, Iwona Tamborska, Sława Tchórzewska, Beata Tkaczyk, Marcin Tymiński, Urszula Wasilewska, Barbara Wierzbanowska, Ewa Wiśniewska, Anna Wojdan, Maja Woźniak, Radosław Wójcik, Alicja i Jan Wyganowscy, Dariusz Zarański, Katarzyna Zięba, Tadeusz Ziętara, Tomasz Żyłka.

 

W części wystawy poświęconej zmarłym w ostatnich latach członkom STFZ prezentowane są prace: Jacka Barona, Danki Czapnik, Mieczysława Gryzy, Marka Huculaka, Tadeusza Jaworskiego, Stanisława Kędzierskiego i Jacka Szczepańskiego.

 

 

Marta Rudnicka
Obiekt, linoryt barwiony, emalia, druk, elementy obiektu, 2016

 

Marcin Bogusław
SafeN wisior, bursztyn, srebro, cyrkonie, 2022
SafeB brosza, bursztyn, srebro, cyrkonie, 2022

 

Sława Tchórzewska
Brosza, włókniny do budowy szybowców, żywice, linki stalowe, koraliki, 2019

 

Małgorzata Kalińska
Naszyjnik z cyklu Formy Naturalnie Kształtowane, srebro, żywica, 2020

 

Dorota Cenecka
Lilia wisior, srebro, diamenty, bursztyn, 2015

 

 

Katalog do pobrania 

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj