Wystawy Silver 2022

Justyna Stasiewicz: Dotknij mnie...

 

Miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Chojnowska 19
Termin: 04.05.-06.07.2022 r.

Godziny otwarcia:  
wtorek-niedziela: 12.00-18.00 (zwiedzanie na życzenie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr 535600599)

 

Kolekcja „Dotknij mnie…” składa się z sześciu pomniejszych serii, których zadaniem jest zachęcić ludzi do wspólnego przeżywania sztuki. Odbiorcy wchodzą w interakcje z zaprojektowanymi przedmiotami i wytwarzają silną więź. Jest to przeżycie nie tylko na płaszczyźnie sztuka-odbiorca ale również: odbiorca-sztuka-inny odbiorca. Kolekcja z założenia nie ma być rozpatrywana w kategoriach: piękna, brzydka, groteskowa lecz przede wszystkim rozbudzać naszą ciekawość, zmuszać nas do poszukiwania ukrytej w przedmiocie zagadki, zachęcić do przekroczenia granicy, której często nie możemy przekroczyć w muzeum czy galerii – do wzięcia dzieła w rękę. A to właśnie „dotykając – uczymy się szybciej niż tylko obserwując z daleka”.

Impulsem do powstania prac były rozważania z zakresu estetyki. Artystka postrzega bowiem biżuterię autorską jako dziedzinę sztuki na pograniczu rzeźby i malarstwa, a przy tym mocno związaną z człowiekiem, bliską ciału, budującą więź z noszącą czy noszącym. Uważa za niewłaściwe badanie jej przez pryzmat wrażenia, jakie wywiera tylko i wyłącznie za pośrednictwem swojego wyglądu. Twierdzi, że nie da się właściwie odebrać dzieła, jakim jest biżuteria, bez wejścia w bezpośredni kontakt z nim. Zatem dotyk pozwala dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie jesteśmy „znieczuleni”, poruszyć odbiorcę z nieporównywalną siłą niż inne zmysły. Dobry wzrok i słuch, który kiedyś w znacznym stopniu zapewniał człowiekowi przetrwanie, nie dostarcza bowiem tak silnego, prawdziwego i satysfakcjonującego bodźca jak kiedyś.

Artystce przede wszystkim zależy na tym, by jej biżuteria w kontakcie sztuka-odbiorca rodziła silne doznanie, które utrwali się w pamięci na długo. Jak mówi: „wierzę, że myśli i słowa można zamknąć w przestrzenna formę, która stanie się namacalnym zapisem chwili, uczucia i osoby”.

Wystawa „Dotknij mnie…” to praca dyplomowa Justyny Stasiewicz (doktorat) pt. „Oddziaływanie dzieła w kontekście estetyki haptycznej, na przykładzie autorskiej kolekcji biżuterii”, przygotowanej pod opieką promotora, prof. Andrzeja Szadkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

 

Justyna Stasiewicz pochodzi z Koszalina. Ukończyła Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w roku 2013, a w 2018 uzyskała tytuł doktora sztuki. Zajmuje się projektowaniem biżuterii, a w ostatnim czasie również projektowaniem wzorów przy pomocy technologii 3D. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i na świecie m.in. w Kaliningradzie, Monachium, Chemnitz, Barcelonie czy też w Walencji. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Jest założycielką strony jewelrydesign.pl gdzie publikuje artykuły o biżuterii i jej historii.

 

 

 

Naszyjnik Hermafrodyty, PLA, barwiony rzemień skórzany, szpachla modelarska druk 3D, 130x100 mm, 2017

 

Podpis Artysty obrączki, srebro 925, odlew, 20x15 mm, 2017

 

Kolekcja przedmiotów wrażeniowo podobnych kolczyki, poliamid, stalowy drut, guma, druk 3D, 90x45 mm, 2017

 

Kolekcja przedmiotów wrażeniowo podobnych kolczyki, ABS, stalowy drut, guma, druk 3D, 90x45 mm, 2017

 

Folder do pobrania

 

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj