31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ

31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej był wiodącym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2023 r. Po zakończonej ekspozycji w Legnicy wystawa była prezentowana w muzeach, galeriach i na wydarzeniach poświęconych współczesnemu złotnictwu i wzornictwu w Kiszyniowie, Bukareszcie, Warszawie, Łodzi i Poznaniu.

W nadchodzących miesiącach prace nagrodzone w konkursie będzie można zobaczyć podczas Targów INHORGENTA MUNICH (16-19.02.24) oraz na Targach Bursztynu i Biżuterii AMBERIF (21-23.03.24).

 

LAUREACI KONKURSU

 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r.

Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii, a zarazem twórcze wypowiedzi dotyczące problemów współczesnego świata. Tematem bieżącej edycji Konkursu została JAKOŚĆ. Czym jest jakość w dzisiejszych czasach? Czy rosnąca świadomość konsumentów zasadza się – jak dawniej – na ocenie rzemieślniczego kunsztu i wartości rynkowej kruszców? Czy raczej dryfuje w kierunku troski o dobrostan planety, szerszej refleksji nad intencjami twórcy i relacjami z klientem? Tworzywem złotniczej obróbki coraz częściej staje się sama idea, która przybiera kształt obiektów o różnorodnej stylistyce, wchodzących w dialog z odbiorcą. Jeśli komunikat artysty staje się ważniejszy niż formalne aspekty biżuterii, jakie jest jego ideowe zaplecze? Czy w związku z tym istnieją określone, materialne manifestacje i estetyczne wyznacznik decydujące o jakości  wypowiedzi artystycznej?

Na Konkurs napłynęło 317 prac autorstwa 189 artystów z 30 krajów, spośród których jury zakwalifikowało do wystawy głównej prace autorstwa 40 artystów z 16 krajów.

 

Uczestnicy wystawy:

Sharareh Aghaei (Iran/Niemcy), Miriam Arentz (Niemcy), Magdalena Bajer (Polska), Marcin Bogusław (Polska), Andrzej Boss (Polska),Teresa Dantas (Portugalia), Vendula Fabián (Czechy), Sara Gackowska (Polska), Tamara Grüner (Niemcy), Susanne Hammer (Niemcy),  Iris Hummer (Austria), Hung Li Tzu (Tajwan), Tadeusz Jaśkowiak (Polska), Rasa Jundulaitė (Litwa), Alicja Kania (Polska), Christina Karababa (Grecja), Mira Kim (Korea Południowa), Sergiusz Kuchczyński (Polska), Annelieke Landré (Holandia), Peter Machata (Słowacja), Jana Machatová (Słowacja),  Agnieszka Nowicka (Polska), Michalina Owczarek-Siwak (Polska), Sham Patwardhan-Joshi (Niemcy), Ruudt Peters (Holandia), Aleksandra Popova (Bułgaria), Eva Růžičková (Czechy), Kristýna Španihelová (Czechy), Kamilė Stanelienė (Litwa), Magdalena Szadkowska (Polska), Anna Szałkiewicz (Polska), Sława Tchórzewska (Polska), Youjin Um (Korea Południowa), Pilar Viedma (Hiszpania), Zhipeng Wang (Chiny), Nicole Walger (Niemcy), Sandra Wilson (Wielka Brytania), Andrea Wippermann (Niemcy), Arek Wolski (Polska), Sareh Zarghampour (Iran).

 

Idea

W czasach nieustannych zmian przynajmniej jedna rzecz w odniesieniu do biżuterii wydaje się niezmienna. To parametr jakościowy. Czy jednak dzisiaj wciąż jeszcze jakość definiuje kształcona latami perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Najpierw projektanci mody, a obecnie projektanci wzornictwa przewartościowali znaczenie podstawowych pojęć, które kiedyś wydawały się paradygmatem. Nowe punkty odniesienia wyznaczające standard jakościowy to zrównoważony rozwój, doświadczenie zamiast posiadania, demokratyzacja luksusu, relacje z odbiorcą. Z pewnością projektanci autorskiej biżuterii znajdą równie inspirujące odpowiedzi. Czym jest dla was JAKOŚĆ?

 

prof. Sławomir Fijałkowski

 

Jury konkursu:

 

Prof. Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa Przemysłowego w Linz (Austria). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Od ponad 20 lat pełni funkcję generalnego konsultanta Legnickiego Festiwalu SREBRO, co roku zasiada także w jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif.

 

 Prof. dr hab. Piotr Korduba – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert z dziedziny architektury mieszkaniowej, architektury wnętrz, designu, sztuki i rzemiosła oraz niemiecko-polskich relacji historyczno-artystycznych. Autor sześciu książek i wielu artykułów. Jego ostatnia publikacja była dedykowana estetyce ludowej w polskim designie i wystrojowi wnętrz XX wieku z uwzględnieniem kontekstu ideowego (Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2013). Wielokrotny stypendysta uczelni w Niemczech (Uniwersytet Humboldt w Berlinie, Biblioteka księcia Augusta w Wolfenbüttel) oraz we Włoszech (Fundacja Lanckorońskich). Kierownik projektu badawczego: Meblarstwo w Poznaniu 1945-1989. Edukacja, design, produkcja (Narodowe Centrum Nauki).

  

Ana Pina – ur. 1980 w Porto, w Portugalii, gdzie mieszka i pracuje. Ukończyła studia na Wydziale Architektury na Uniwersytecie w Porto w 2004 r. Po kilku latach pracy w biurze odkryła pasję do biżuterii współczesnej. Złotniczka i galerzystka, od 2012 r. tworzy prywatną markę biżuterii, a od 7 lat prowadzi Tincal lab — pracownię i miejsce wystaw biżuterii współczesnej, gdzie odbywają się również kuratorskie warsztaty z udziałem zaproszonych złotników oraz indywidualne i zbiorowe prezentacje lokalnych i zagranicznych artystów. Punkt kulminacyjny działań Any Piny stanowi projekt wystawienniczy Tincal lab Challenge, który co roku opatrzony jest innym tematem. W jego efekcie powstaje zbiorowa wystawa, mająca na celu inspirowanie artystów i zwiększanie świadomości społecznej na temat współczesnej biżuterii. W swojej pracy artystka i kuratorka łączy swoją wiedzę architektoniczną, współczesne założenia w projektowaniu biżuterii oraz zamiłowanie do geometrii i abstrakcji z tradycyjnymi technikami jubilerskimi.

  

David Sandu –  rumuński artysta, który zainicjował działania wokół biżuterii współczesnej w Rumunii i jako pierwszy poświęcił się jej jako głównej dziedzinie swojej twórczości. Pierwszą praktykę złotniczą odbył w wieku 13 lat w studiu Vlada Gherghiceanu (rzeźbiarza i artysty-złotnika) i krótko po tym zapoznał się z klasycznymi technikami wytwarzania biżuterii z perspektywy współczesnej sztuki. Po ukończeniu studiów na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie UNARTE rozpoczął pracę jako niezależny projektant, a w 2006 otworzył swoją pierwszą galerię współczesnej biżuterii w Rumunii i brał udział w wielu zagranicznych wystawach. W 2010 David Sandu stworzył Szkołę Biżuterii Współczesnej Assamblage oraz Narodowe Stowarzyszenie na rzecz Współczesnej Biżuterii Assamblage, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu nowego pokolenia artystów i projektantów. Od 2020 roku, wspólnie z Ioaną Andrei i Valentiną Buzamurgą, jest współorganizatorem i kuratorem Romanian Jewelry Week – międzynarodowego wydarzenia, które odbywa się każdej jesieni w Bukareszcie.

 

Ludmila Šikolová – profesor nadzwyczajny Politechniki w Libercu w Katedrze Projektowania Biżuterii i Szkła (od 2015 r.), magister sztuki. Studiowała w Wyższej Szkole Wzornictwa Przemysłowego w Jabloncu nad Nysą (Czechy) w latach 1979-1983 oraz na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Metalu i Biżuterii w Pradze w latach 1985-1991. W 1996 r. Odbyła stypendium w RISD- Rhode Island School of Design, Providence, USA. Pełniła funkcję asystenta na Wydziale Metali i Biżuterii praskiej Akademii oraz na Uniwersytecie Technicznym w Liberecu (Czechy). Bierze udział w licznych wystawach i sympozjach w kraju i zagranicą.

 

  

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj