wtorek, 02 maj 2023 14:21

Srebrny weekend w Legnicy

 

Za nami kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbyła się 5 i 6 maja. Legnicka Galeria Sztuki ponownie zamieniła się w międzynarodową arenę promocji współczesnej biżuterii artystycznej, przyciągając w swe progi kilkuset artystów z całej Polski, a także wielu krajów świata m.in. Niemiec, Słowacji, Bułgarii, Estonii, Norwegii, Japonii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Grecji. W tłumie gości Festiwalu znaleźli się twórcy i miłośnicy biżuterii artystycznej, którzy od lat odwiedzają Legnicę, jak również artyści, którzy współpracowali z Galerią po raz pierwszy.

 

 

W „srebrny” weekend odbyły się wernisaże wystaw – w obecności artystów otworzyliśmy ekspozycje w kilku lokalizacjach w sercu miasta. Otwarcie Festiwalu odbyło się tradycyjnie w Holu Teatru Modrzejewskiej, a piątkowy wieczór zwieńczył koncert jazzowy Piotr Rachoń Quartet w Art Cafe Modjeska.

Sobota rozpoczęła się od sesji popularnonaukowej Granice Sztuki Globalnej, by zakończyć się obfitującą w emocje i łzy wzruszenia galą rozdania nagród w 31. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Jakość”. Po najwyższy laur – Grand Prix Konkursu – sięgnęła koreańska artystka Youjin Um. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest tutaj.

Podczas kulminacji odbyły się także wydarzenia towarzyszące, tematycznie związane z biżuterią artystyczną: warsztaty z Arkiem Pasożytem i happening studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którzy wcielili się w role żywych ekspozytorów biżuterii.

W Legnicy prezentujemy pokazy indywidualne z cyklu „Sylwetki Twórców”, które przybliżają twórczość Jolanty Gazdy i Kirsten Plank (Niemcy) oraz Debiut Patryka Cabana – reprezentanta ASP w Łodzi. W Muzeum Miedzi zobaczymy realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej na Wydziale Sztuki i Rzemiosła na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz z Pracowni Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia). W ramach Festiwalu odbywają się także wystawy zbiorowe: Extranalities, Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio, oraz Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy). Tradycyjnie zobaczyć też można Holownię oraz towarzyszące Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej ekspozycje fotografii i plakatu.

 

Dziękujemy, że byliście z nami! 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                     

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj