poniedziałek, 20 luty 2023 09:23

Legnicki Festiwal SREBRO 2023

 

Przed nami kolejna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO – jednego z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie. Tegoroczna odsłona legnickiego SREBRA to 11 wystaw, zlokalizowanych w centrum miasta. Pokazy indywidualne i zbiorowe twórców z Polski i zagranicy ukażą szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej. Nie zabraknie ekspozycji z dobrze znanych cykli – Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty oraz wystaw plakatu i fotografii, towarzyszących Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej.

 

 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata.

W tym roku hasłem Konkursu została JAKOŚĆ / QUALITY. Zespół jurorów w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski (Polska), prof. Piotr Korduba (Polska) David Sandu (Rumunia), prof. Ludmila  Šikolová (Czechy), Ana Pina (Portugalia) dokonał oceny 317 prac autorstwa 189 artystów z 30 krajów. Na pokonkursowej, głównej wystawie Festiwalu zobaczymy prace 40 zakwalifikowanych artystów z 16 krajów. Pozostałe (niezakwalifikowane) prace trafią na tradycyjny pokaz pt. Holownia, gdzie odbiorcy będą mogli skonfrontować własne odczucia z werdyktem jurorów.

Kulminacja wydarzenia odbędzie się w terminie 5-6 maja. „Srebrny” weekend w Legnicy będzie okazją do spotkań i rozmów w gronie twórców i miłośników współczesnej biżuterii. Gości Festiwalu zaprosimy na wernisaże wystaw, sesję popularno-naukowa Granice Sztuki Globalnej, liczne wydarzenia towarzyszące oraz galę rozdania nagród, podczas której ogłosimy laureatów 31. MKSZ JAKOŚĆ.

W ramach cyklu Sylwetki Twórców zaprezentujemy twórczość Kirsten Plank z Niemiec. Jej wystawa indywidualna Two sides jest realizacją Nagrody Galerii Sztuki otrzymanej w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? / STILL HUMAN? w 2021 roku. Znakiem rozpoznawczym artystki są kolorowe naszyjniki i bransolety o geometrycznych formach. Poddawane dekonstrukcji i transformacji obiekty, zmieniają swój kształt w zależności od ułożenia poszczególnych elementów składających się na całość dzieła.

W Legnicy zobaczymy też nową kolekcję prac Jolanty Gazdy, która biżuterię tworzy m.in. z szydełkowanego drutu srebrnego. Jej wystawa I'm fine / Help me jest zaproszeniem do refleksji nad różnicami w postrzeganiu i interpretacji otaczającej nas rzeczywistości, zależnymi od naszej wrażliwości, poziomu empatii, nastroju chwili, czy przeżytych doświadczeń.

Swoją wystawą indywidualną w tym roku zadebiutuje Patryk Caban. Młody twórca jest laureatem nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Prace początkujących artystów Galeria Sztuki promuje również w cyklu Srebrne Szkoły, w ramach którego w roku 2023 w Legnicy zobaczymy m.in. realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej na Wydziale Sztuki i Rzemiosła na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz z Pracowni Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia).

W Legnicy zobaczymy także kolejną prezentację energetycznego kolektywu Extranalities. Dziesięciu artystów z różnych krajów tym razem połączył temat folii bąbelkowej, która jest motywem przewodnim wystawy "POP it or PIN it".

Legnicki Festiwal SREBRO będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi pracami włączonymi do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy). Należy do niej obecnie około 500 obiektów, w zdecydowanej większości powstałych w XXI wieku. Są to w dużej mierze prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej.

Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO będą dostępne od kwietnia do czerwca. Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Legnicki Festiwal SREBRO odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego i jest realizowany dzięki pomocy finansowej Prezydenta Miasta Legnicy i dofinansowaniu ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Głównym sponsorem nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej jest KGHM Polska Miedź S.A.

 

       

                  

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj