poniedziałek, 06 luty 2023 10:55

31. MKSZ JAKOŚĆ - lista zakwalifikowanych uczestników

 

Jury 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Jakość/Quality” w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski (Polska), prof. Piotr Korduba (Polska) David Sandu (Rumunia), prof. Ludmila  Šikolová (Czechy), Ana Pina (Portugalia) dokonało oceny 317 prac autorstwa 189 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 40 artystów z 16 krajów.

 

Prace zakwalifikowane oglądać będzie można podczas wystawy pokonkursowej w Galerii Sztuki w Legnicy w ramach tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO w terminie 25.04.-16.07.2023 r.

Laureatów konkursu poznamy 6 maja 2023 r., podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Prace niezakwalifikowane zostaną zaprezentowane na wystawie Holownia w Holu Starego Ratusza w Legnicy w terminie 25.04.-04.06.2023 r.

 

 

 

JAKOŚĆ

 

W czasach nieustannych zmian przynajmniej jedna rzecz w odniesieniu do biżuterii wydaje się niezmienna. To parametr jakościowy. Czy jednak dzisiaj wciąż jeszcze jakość definiuje kształcona latami perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Najpierw projektanci mody, a obecnie projektanci wzornictwa przewartościowali znaczenie podstawowych pojęć, które kiedyś wydawały się paradygmatem. Nowe punkty odniesienia wyznaczające standard jakościowy to zrównoważony rozwój, doświadczenie zamiast posiadania, demokratyzacja luksusu, relacje z odbiorcą. Z pewnością projektanci autorskiej biżuterii znajdą równie inspirujące odpowiedzi. Czym jest dla was JAKOŚĆ?

 

prof. Sławomir Fijałkowski

 


Skład Jury:


Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa Przemysłowego w Linz (Austria). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Od ponad 20 lat pełni funkcję generalnego konsultanta Legnickiego Festiwalu SREBRO, co roku zasiada także w jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif.

 

Prof. dr hab. Piotr Korduba – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert z dziedziny architektury mieszkaniowej, architektury wnętrz, designu, sztuki i rzemiosła oraz niemiecko-polskich relacji historyczno-artystycznych. Autor sześciu książek i wielu artykułów. Jego ostatnia publikacja była dedykowana estetyce ludowej w polskim designie i wystrojowi wnętrz XX wieku z uwzględnieniem kontekstu ideowego (Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2013). Wielokrotny stypendysta uczelni w Niemczech (Uniwersytet Humboldt w Berlinie, Biblioteka księcia Augusta w Wolfenbüttel) oraz we Włoszech (Fundacja Lanckorońskich). Kierownik projektu badawczego: Meblarstwo w Poznaniu 1945-1989. Edukacja, design, produkcja (Narodowe Centrum Nauki).


Ana Pina – ur. 1980 w Porto, w Portugalii, gdzie mieszka i pracuje. Ukończyła studia na Wydziale Architektury na Uniwersytecie w Porto w 2004 r. Po kilku latach pracy w biurze odkryła pasję do biżuterii współczesnej. Złotniczka i galerzystka, od 2012 r. tworzy prywatną markę biżuterii, a od 7 lat prowadzi Tincal lab — pracownię i miejsce wystaw biżuterii współczesnej, gdzie odbywają się również kuratorskie warsztaty z udziałem zaproszonych złotników oraz indywidualne i zbiorowe prezentacje lokalnych i zagranicznych artystów. Punkt kulminacyjny działań Any Piny stanowi projekt wystawienniczy Tincal lab Challenge, który co roku opatrzony jest innym tematem. W jego efekcie powstaje zbiorowa wystawa, mająca na celu inspirowanie artystów i zwiększanie świadomości społecznej na temat współczesnej biżuterii. W swojej pracy artystka i kuratorka łączy swoją wiedzę architektoniczną, współczesne założenia w projektowaniu biżuterii oraz zamiłowanie do geometrii i abstrakcji z tradycyjnymi technikami jubilerskimi.

 

David Sandu –  rumuński artysta, który zainicjował działania wokół biżuterii współczesnej w Rumunii i jako pierwszy poświęcił się jej jako głównej dziedzinie swojej twórczości. Pierwszą praktykę złotniczą odbył w wieku 13 lat w studiu Vlada Gherghiceanu (rzeźbiarza i artysty-złotnika) i krótko po tym zapoznał się z klasycznymi technikami wytwarzania biżuterii z perspektywy współczesnej sztuki. Po ukończeniu studiów na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie UNARTE rozpoczął pracę jako niezależny projektant, a w 2006 otworzył swoją pierwszą galerię współczesnej biżuterii w Rumunii i brał udział w wielu zagranicznych wystawach. W 2010 David Sandu stworzył Szkołę Biżuterii Współczesnej Assamblage oraz Narodowe Stowarzyszenie na rzecz Współczesnej Biżuterii Assamblage, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu nowego pokolenia artystów i projektantów. Od 2020 roku, wspólnie z Ioaną Andrei i Valentiną Buzamurgą, jest współorganizatorem i kuratorem Romanian Jewelry Week – międzynarodowego wydarzenia, które odbywa się każdej jesieni w Bukareszcie.Ludmila Šikolová – Profesor nadzwyczajny, magister sztuki. Studiowała w Wyższej Szkole Wzornictwa Przemysłowego w Jabloncu nad Nysą (Czechy) w latach 1979-1983 oraz na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Metalu i Biżuterii w Pradze w latach 1985-1991. W 1996 r. Odbyła stypendium w RISD- Rhode Island School of Design, Providence, USA. Pełniła funkcję asystenta na Wydziale Metali i Biżuterii praskiej Akademii oraz na Uniwersytecie Technicznym w Liberecu (Czechy). Od 2015 Ludmila Šikolová jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki w Libercu w Katedrze Projektowania Biżuterii i Szkła. Bierze udział w licznych wystawach i sympozjach w kraju i zagranicą.

 

Lista zakwalifikowanych uczestników:

 

1. Sharareh Aghaei – Iran/Niemcy

2. Miriam Arentz – Niemcy

3. Magdalena Bajer – Polska

4. Marcin Bogusław – Polska

5. Andrzej Boss – Polska

6. Teresa Dantas – Portugalia

7. Vendula Fabián – Czechy

8. Sara Gackowska – Polska

9. Tamara Grüner – Niemcy

10. Susanne Hammer – Austria/Niemcy

11. Iris Hummer – Austria

12. Hung Li Tzu – Tajwan

13. Tadeusz Jaśkowiak – Polska

14. Rasa Jundulaitė – Litwa

15. Alicja Kania – Polska

16. Christina Karababa – Grecja

17. Mira Kim – Korea Południowa

18. Sergiusz Kuchczyński – Polska

19. Annelieke Landré – Holandia

20. Peter Machata – Słowacja

21. Jana Machatová – Słowacja

22. Agnieszka Nowicka – Polska

23. Michalina Owczarek-Siwak – Polska

24. Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy

25. Ruudt Peters – Holandia

26. Aleksandra Popova – Bułgaria

27. Eva Růžičková – Czechy

28. Kristýna Španihelová – Czechy

29. Kamilė Stanelienė – Litwa

30. Magdalena Szadkowska – Polska

31. Anna Szałkiewicz – Polska

32. Sława Tchórzewska – Polska

33. Youjin Um – Korea Południowa

34. Pilar Viedma – Hiszpania

35. Zhipeng Wang – Chiny

36. Nicole Walger – Niemcy

37. Sandra Wilson – Wielka Brytania

38. Andrea Wippermann – Niemcy

39. Arek Wolski – Polska

40. Sareh Zarghampour – Iran

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zakwalifikowanym artystom gratulujemy!

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj