poniedziałek, 21 listopad 2022 09:50

Biżuteria w przestrzeni wirtualnej

 

Jednym z wielu aspektów pandemicznych realiów ubiegłych lat był dynamiczny rozwój technologii, który przejawiał się we wszystkich dziedzinach naszego życia – także kulturalnego.

Wernisaże online, wirtualne wystawy, debaty i wykłady, w których uczestniczyliśmy nie wychodząc z domów, sprawiły że chłonęliśmy nowinki technologiczne i sami staliśmy się specjalistami od platform i komunikatorów online.

 

Instytucje kultury – z jednej strony stęsknione za realnym odbiorcą, z drugiej zaintrygowane nieograniczonymi możliwościami prezentacji dzieł sztuki w wirtualnej rzeczywistości – rozpoczęły zintensyfikowaną działalność online.

Był to również czas w którym „srebrne” działania Galerii Sztuki skupiły się m.in. wokół nowym form digitalizacji zbiorów biżuterii artystycznej. W efekcie kilkadziesiąt prac pochodzących z Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej zaistniało na platformie Sketchfab w formie modeli 3D.

Celem projektu było przeniesienie obiektów do rzeczywistości wirtualnej przy zachowaniu ich właściwości, takich jak połysk, faktura, kolor. Taka forma digitalizacji okazała się szczególnie trafiona w przypadku biżuterii przestrzennej, o rzeźbiarskich formach, przeznaczonej do oglądania pod różnymi kątami.

 

Zapraszamy do zapoznania się z modelami prac:

https://sketchfab.com/art_galer_legnica/models

 

 

Projekt zrealizowany ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź

 

 

 

 

Bastard Collection – Niemcy

Rytuał miłości pierścionek, srebro, cyrkonia, flokowanie, etui, 45 x 48 x 36 mm, 2011

21 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej RYTUAŁ, 2012

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy

 

 

Alexander Blank – Niemcy

Drogie bicie serca brosza, silikon, odlew srebra, malarstwo, włosy do przeszczepiania, 40 x 40 x 47 mm, 74.5 g, 2015

29 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK?, 2021

Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy

 

 

  

Karl Fritsch – Niemcy

Pierścień, srebro oksydowane, 2012

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj