wtorek, 27 wrzesień 2022 12:11

31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ

 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r.

Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata.

 

O podziale nagród i kwalifikacji prac do wystawy decyduje międzynarodowe jury składające się z cenionych artystów, profesorów, krytyków, znawców i kolekcjonerów biżuterii. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Tym razem zapraszamy artystów do dyskusji nad zagadnieniem JAKOŚCI w biżuterii.

 

JAKOŚĆ

 

W czasach nieustannych zmian przynajmniej jedna rzecz w odniesieniu do biżuterii wydaje się niezmienna. To parametr jakościowy. Czy jednak dzisiaj wciąż jeszcze jakość definiuje kształcona latami perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Najpierw projektanci mody, a obecnie projektanci wzornictwa przewartościowali znaczenie podstawowych pojęć, które kiedyś wydawały się paradygmatem. Nowe punkty odniesienia wyznaczające standard jakościowy to zrównoważony rozwój, doświadczenie zamiast posiadania, demokratyzacja luksusu, relacje z odbiorcą. Z pewnością projektanci autorskiej biżuterii znajdą równie inspirujące odpowiedzi. Czym jest dla was JAKOŚĆ?

 

prof. Sławomir Fijałkowski

 

Wypełnioną kartę zgłoszeniową należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Prace wraz z wydrukowaną wypełnioną kartą zgłoszeniową należy wysłać na adres:

 

Galeria Sztuki w Legnicy

Katedralny 1/1

59-220 Legnica

tel. 535 600 599

 

Termin nadsyłania prac: 20 stycznia 2023 r.

 

Materiały do pobrania:

 

REGULAMIN

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA

 

 

Informacja dla Artystów wysyłających prace na konkurs JAKOŚĆ z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej:

 

Od 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy podatkowe. Wszystkie przesyłki wysyłane spoza UE podlegają odprawie i opłacie celnej. Opłata ta jest naliczana na podstawie wartości przesyłki zadeklarowanej przez nadawcę na dokumencie przewozowym i jest pobierana od adresata (w tym przypadku Galerii Sztuki w Legnicy) przy odbiorze. Jest to dodatkowa opłata celna pobierana przy odbiorze przesyłki – nie jest to opłata za zwrot prac po konkursie.

 

W związku z powyższym uprzejmie prosimy o:

 

- nie zawyżanie wartości przesyłki na dokumentach przewozowych (niższa wartość przesyłki = niższa opłata celna),

 

- wysyłanie paczek na adres Galerii Sztuki w Legnicy, ale w pierwszej kolejności imienne przesyłanie ich do koordynatorki Legnickiego Festiwalu SREBRO: Anny Wójcik-Korbas.

 

Gdy przesyłka zostanie zatrzymana w urzędzie celnym, obsługa celna poinformuje nas o konieczności uiszczenia opłaty. W przypadku firmy kurierskiej EMS (kurier poczty tradycyjnej) jesteśmy w stanie uzyskać informację o konkretnej kwocie do zapłaty, o której poinformujemy nadawcę – dlatego zalecamy wysyłanie paczek pocztą tradycyjną lub kurierem EMS.

 

Po otrzymaniu przesyłki, która podlegała takiej opłacie, Galeria Sztuki zwróci się do nadawcy o zwrot poniesionych przez nas kosztów. Odbędzie się to na podstawie dokumentów, które otrzymamy od dostawcy pobierającego opłatę.

 

Ze względu na możliwe opóźnienia w dostarczaniu przesyłek (z powodu zatrzymania w urzędzie celnym), prosimy o zapewnienie większej ilości czasu na przesyłkę, tak aby prace dotarły do Galerii Sztuki w Legnicy w terminie do 20 stycznia 2023 r.

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj