wtorek, 27 wrzesień 2022 09:47

Romanian Jewelry Week

 

Pierwsza połowa października w kalendarium artystycznych wydarzeń związanych z biżuterią stała pod znakiem Rumuńskiego Tygodnia Biżuterii, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Assamblage. Trzecia edycja wydarzenia odbyła się w terminie 5-9 października. Na głównej wystawie pokazane zostały prace nadesłane przez 113 artystów, które oceniło międzynarodowe jury. Do grona jurorów ponownie zaproszona została Justyna Teodorczyk. Dyrektorka legnickiej Galerii Sztuki przyznała nagrodę za "poruszający przekaz społeczny" artystce Xinyi Wang.

 

Za wrażliwość w biżuterii i biżuterię wrażliwości. Za refleksję o życiu oceanu i życiu plastiku oraz próbę ocalenia i przywrócenia do równowagi naszych dwóch wielkich bogactw. Za akt twórczy, który pozwala na ekspresję autorskiej osobowości i stylu, namysł w procesie wytwarzania. Za przypomnienie nam, że w sztuce jak nieodłączne bywa piękno, tak nieodłączne bywa również odważne przesłanie, a jej domeną jest poruszanie naszych zmysłów i naszych sumień. - argumentuje wybór laureatki Justyna Teodorczyk.

 

 

 

 

 

Galeria Sztuki w Legnicy została także po raz drugi zaproszona do współpracy w ramach wydarzenia, której owocem była prezentacja w Rumunii wybranych prac zakwalifikowanych do 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”. Pokonkursowa wystawa prosto z Legnicy trafiła do przestrzeni Muzeum Cotroceni, mieszczącego się w historycznym budynku na terenie Pałacu Prezydenckiego w Bukareszcie.

W ramach wydarzenia odbyła się także konferencja online, podczas której koordynatorka Legnickiego Festiwalu SREBRO opowiedziała o Festiwalu i możliwości udziału w organizowanych przez legnicką Galerię Sztuki konkursach i wystawach współczesnej biżuterii.

 

Prace zaprezentowane w Muzeum Cotroceni:

 

 

Anna Maria Eichlinger – Niemcy

Wiele naszyjnik, 22-karatowe złoto, srebro, silikon, drewniane podpórki, 34 g, 4000 x 150 mm, 2017

Wiersz autorstwa Anny Eichlinger

Moja skóra czuje i postrzega rzeczy.

Wygląda jak powierzchnia pomarszczonej mandarynki.

Pociemniała od słońca, wysuszona przez wiatr, wymyta przez wodę, ukształtowana przez wiele cienkich linii, uświadamia nam, czego była świadkiem.

Jej struktura przypomina kawałek pergaminu.

Cienka, piękna, delikatna i wrażliwa jak skóra niemowlęcia.

Z otwartością spotyka inne struktury i powierzchnię.

Skanując i dotykając wyczuwa ich doświadczenia i rozkład.

Przemijanie to niezdrowe piękno, które opowiada historie.

 

 

 

 Bogumiła i Andrzej Adamscy – Polska

Życie, Macierzyństwo, Tchnienie brosza dyptyk, srebro 925, 23,5 g, 78 x 50 x 8 mm, 2022

 

 

 

Carla Castiajo – Portugalia

Zmysłowe doznanie naszyjnik, ludzkie włosy, siatka, skóra, srebro oksydowane, nitka, 5,6 g, 350 x 350 x 250 mm, 2022

 

 

 

Andrzej Szadkowski – Polska

Bolesny dotyk czasu brosza, srebro, aluminium, lapis lazuli, papier, 28,7 g, 70 x 70 x 15 mm, 2022

Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

Elena Gorbunova – Rosja

Broszka do przytulania, aby być w kontakcie, niebieski HDPE, stal, 30 g, 90 x 60 x 30 mm, 2022

 

 

 

Agnieszka Działo-Jabłońska – Polska

Kolory miłości dotykiem malowane brosza, srebro, mulina, 28 g, 120 x 65 mm, 2022
III Nagroda Prezydenta Miasta Legnica
Nagroda Galerii YES

 

KOLORY MIŁOŚCI DOTYKIEM MALOWANE

Wśród bliskich szukamy miłości, poczucia bezpieczeństwa, intymności, zaufania… Według przeprowadzonych badań, trzydzieści procent dorosłych Polaków wskazało, że było SPRAWCĄ PRZEMOCY W RODZINIE. Stąd wynika, że to ponad 9 milionów ludzi w Polsce! To głównie mężczyźni, ale są też kobiety. W tej grupie 24% przyznało się do stosowania przemocy psychicznej, a 11% do przemocy fizycznej. Statystyki z innych europejskich krajów nie odbiegają liczbami… Krzywdziciele to ludzie wokół nas, to ludzie wśród nas. Część z nich, poza domem, ma opinię grzecznych, miłych i uczynnych. Na zjawisko przemocy nie ma wpływu status społeczny, poziom wykształcenia czy uzależnienia. Przemocowca często charakteryzuje niskie poczucie wartości, zaburzenia emocjonalne, potrzeba władzy, słaba samokontrola połączona z potrzebą kontrolowania innych, obniżony poziom empatii i krytycyzmu oraz brak poczucia winy. My widzimy tylko siniak. On z czasem się goi, rana się zabliźnia. Ale jak zajrzeć do środka, jak rozpoznać czy to tylko niewinny ślad na ciele, czy wierzchołek plątaniny uczuć niszczących ofiarę? Dewastacja wnętrza pogłębia się z każdym obraźliwym słowem, z każdym uderzeniem. Jak pomóc zatrzymać wdzierający się coraz głębiej paniczny strach, wstyd, upokorzenie, złość na oprawcę i na samego siebie…? Po pomoc zgłasza się niewielka część osób maltretowanych. Jeszcze mniej z nich podejmuje terapię i próbę powrotu do zdrowia. Bądźmy uważni na drugiego człowieka, nie bagatelizujmy krzywd i niepokojących symptomów. Jesteś ofiarą przemocy domowej lub jej świadkiem? Koniecznie zadzwoń: Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia” 800-120-002 (czynna całą dobę).

 

 

 

Agata Bieńkowska – Polska

bez tytułu brosza, srebro 925, 24 g, 90 x 135 mm, 2022

 

 

 

 Eva Fernandez – Hiszpania

Szpilki i igły 3 naszyjnik, stal, stal nierdzewna, nylon, srebro oksydowane, posrebrzanie, 250 g, 500 x 120 x 40 mm, 2020

 

 

 

Jolanta Gazda – Polska

Is it safe to hug again? naszyjnik, srebro, 110 g, 450 x 150 x 70 mm, 2022
Nagroda Firmy Hopea

 

 

 

Laima Kėrienė – Litwa

Błogosławieństwo matki brosza, srebro, 35 g, 65 x 125 mm, 2020

 

 

 

Mariana Bilbao – Hiszpania

Inny język brosza, srebro 999, srebro 925, stalowa igła, 47,72 g, 50 x 60 mm, 2022

 

 

 

Martina Obid Mlakar – Słowenia

Poduszka dotyków brosza, tkanina odblaskowa, czerwona nitka, srebro 925, 13,7 g, 50 x 110 x 55 mm, 2022

Wyróżnienie Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy

 

 

 

Martin Grosman – Czechy

Wewnętrzny dotyk, silikon, pleksi, 200 g, 72 x 72 x 27 mm, 2022

 

 

 

Andrzej Boss – Polska

Hand ring pierścień, srebro, miedź, bursztyn, drewno, 36 g, 90 x 60 x 60 mm, 2022

 

 

 

 Michalina Owczarek-Siwak – Polska

By czuć więcej, dotykaj mniej zestaw nakładek blokujących możliwość korzystania z telefonu, serpentynit, srebro, 20 g, 31 x 21 x 15 mm; 27 x 16 x 14 mm, 2022

Telefony komórkowe, media społecznościowe, za dużo, za często. Blokują myśli, zobojętniają, pożerają czas i spłycają uczucia. Odrzuć telefon, przestań gapić się w ekran. Dotykaj mniej, by czuć więcej!

 

 

 

Miriam Arentz – Niemcy

Dotknięty na strzępy brosza, srebro, gilosz, 43 g, 65 x 60 x 5 mm, 2022
Nagroda Targów Inhorgenta
Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników

 

Zainspirowały mnie te wersy wiersza autorstwa Gunnara Ekelofa:

“Czarny obraz

Oprawiony w srebro

Zużyty na strzępy przez pocałunki…”

 

 

 

Peter Machata – Słowacja

Portret… brosza, pleksi, srebro, 32 g, 85 x 65 x 15 mm, 2021
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
Wyróżnienie Honorowe Galerii Mydaybyday

 

 

Rudolf Michael Scheffold – Niemcy

Wiosna  bransoleta, stal nierdzewna, 17 g, ø 95 mm, 1997
II Nagroda

 

 

 

Violeta Adomaitytė – Litwa

Stłuczone szkło brosza (do noszenia na sercu), srebro, szkło, 48 g, 80 x 50 x 10 mm, 2020

 

 

 

Yookyung Song – Republika Korei

Połączone obrazy I brosza, stal nierdzewna, srebro 925, aluminium, magnes, 65 g, 80 x 80 x 23 mm, 2021
Połączone obrazy II wisior, stal nierdzewna, srebro 925, aluminium, magnes, 70 g, 70 x 98 x 35 mm, 2021

 

 

 

Young-Ji Chi – Republika Korei

Kropkowana brosza, srebro 925, srebro 999, mosiądz, bursztyn, skóra, 45 g, 95 x 90 x 20 mm, 2022

 

 

 

Zhipeng Wang – Chiny/Niemcy

bez tytułu pierścienie, chińska herbata, niemiecka kawa, spirulina, 10 g, 35 x 35 x 44 mm; 17 x 28 x 32 mm; 6 g, 29 x 30 x 32 mm, 2021-2022
Srebrna Ostroga. Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę, bezkompromisowość lub dowcip wypowiedzi twórczej

 

Dla mnie – Chińczyka mieszkającego w Europie – kultura spożywania tradycyjnych napojów jest szczególnie istotna w życiu codziennym. Herbata reprezentuje napoje o cechach orientalnych, z kolei kawa napoje zachodniej kultury. Obie łączą motywy pochodzenia i rozwoju. Ich początki są pełne mitologicznych barw i tajemniczych kulturowych przestrzeni. Na początku kawa była rozpowszechniana tylko wśród arystokratów w Europie, herbatę dostarczano rodzinie cesarza w starożytnych Chinach.

Sygnet jako symbol tożsamości i władzy stał się nieodzownym elementem średniowiecznej arystokracji zachodniej. Staram się scalić herbatę i kawę łącząc je w idee tradycyjnego europejskiego sygnetu, aby zreinterpretować i stworzyć współczesny pierścień tożsamości zwykłego Chińczyka mieszkającego w Europie.

Kiedy ludzie widzą moje prace po raz pierwszy, biorą je za wyrzeźbione z kamienia i bardzo ciężkie. Kiedy je zakładają, przekonują się, jak lekkie są w rzeczywistości. A najciekawsze jest to, że wydobywa się z nich aromat kawy i herbaty.

 

 

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj