piątek, 01 kwiecień 2022 17:57

Obrady jury 30. MKSZ DOTYK

 

W dniach 30-31.03.2022 odbyły się obrady jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”. Grono jurorów dokonało oceny 426 prac autorstwa 24 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej 48 prac artystów z 13 krajów. Laureatów poznamy podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO w dniach 13-14 maja 2022.

 

 

 

 

W składzie jury znaleźli się:

Sławomir Fijałkowski – profesor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Biżuterii oraz studiów podyplomowych w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz (Austria). Pracował na wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, jest autorem tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. Od ponad 20 lat współpracuje z Legnickim Festiwalem SREBRO oraz zasiada w jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif. Obecnie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku oglądać można jego indywidualną, retrospektywną wystawę „Osiem Ósmych”, na której prezentowane jest ponad 150 obiektów złotniczych, w większości z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego.

Sofia Björkman – artystka-złotniczka ze Sztokholmu. Po ukończeniu studiów w Konstfack w 1998 r. założyła galerię i studio biżuterii artystycznej PLATINA. Od tego czasu pracuje jako artystka, galerzystka i kuratorka. Wystawia na całym świecie, współpracuje z artystami, kuratorami, galeriami, muzeami i instytucjami, prowadzi wykłady i warsztaty, jest członkiem zarządu międzynarodowej organizacji AJF – Art Jewellery Forum, KRO Stockholm i Stockholms Hantverksförening.

Miroslav Cogan – teoretyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie, od 1984 r. kurator międzynarodowych sympozjów jubilerskich w Turnovie oraz kurator zbiorów sztuk pięknych i biżuterii w Muzeum Czeskiego Raju, autor licznych publikacji na temat sztuki złotniczej.

Nastya Ivlieva – znawczyni biżuterii i redaktor internetowego magazynu LOST IN JEWELS. Prowadzi bloga nie tylko jako artystka-złotniczka, ale także jako pisarka i interpretatorka w dziedzinie designu, sztuki i mody. Studiowała Projektowanie Biżuterii i Metalurgii w Ambrosian School of Jewelry Making w Mediolanie (Włochy), posiada dyplom z filologii i komunikacji kulturowej (Państwowy Rosyjski Uniwersytet Humanistyczny, 2008). Jej platforma obejmuje starannie wyselekcjonowaną biżuterię artystyczną i vintage w kontekście stylu życia, kultury, historii i społeczeństwa. Pracuje jako doradca jubilerski oraz współpracuje z firmami jubilerskimi jako konsultant ds. marki, redaktor treści i strateg.

Małgorzata Kalińska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie w 2021 r. uzyskała stopień doktora. W latach 2018-19 prowadząca Pracowni Projektowania Biżuterii i Form Złotniczych na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 30 lat aktywnie zajmuje się projektowaniem biżuterii i malarstwa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczka ponad 60 wystaw biżuterii i malarstwa, autorka 20 wystaw indywidualnych. Laureatka wielu nagród, w tym – Nagrody Galerii YES w ramach 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?”.

 

Więcej informacji o 30. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej DOTYK.

 

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj