piątek, 31 grudzień 2021 13:22

30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej DOTYK

 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. Interpretacja tematu i artystyczna wartość wypowiedzi są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tematem 30. edycji konkursu jest Dotyk.

 

Tym razem – w epoce online – chcielibyśmy nawiązać do cechy, która definiuje biżuterię w jej najbardziej materialnym i jednocześnie najbardziej sensualnym aspekcie.

Przywołajmy dotyk – pierwszy zmysł, za pomocą którego poznajemy świat, który daje poczucie bezpieczeństwa, intymności i zaufania.

Biżuteria noszona na ciele, stykająca się z receptorami skóry, prowokująca do haptycznego kontaktu zawsze była najbliższym rekwizytem użytkownika.

Proponujemy Wam współczesną interpretację owej nostalgii w nadziei, że przedmiotu najbardziej osobistego użytku nie zastąpią nam dotykowe ekrany wyświetlaczy. 

 

prof. Sławomir Fijałkowski

 

 

Tak jak brak nieustannie noszonej biżuterii jest zauważany dopiero wtedy, gdy ją zdejmiemy lub zgubimy, tak w ostatnich czasach szczególnie odczuwalny jest brak ludzkiego dotyku.

Uzmysłowiliśmy sobie potrzebę dotyku i więzi, lecz jednocześnie odczuwamy strach przed nim samym – źródłem zanieczyszczenia i zagrożenia.

Jak zmysł dotyku może być zgłębiany poprzez biżuterię, fizycznie i emocjonalnie? Co może komunikować? Jakiego rodzaju jest to dotyk?  Jak się z nim czujesz? Czy może Cię pocieszyć?  Czy może Cię zmienić?  Jaki może wywołać efekt? Jak można przedstawić tę – niewizualną – cechę biżuterii?

 

prof. Caroline Broadhead

 

Celem Konkursu jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Prace powinny stanowić biżuterię w szerokim znaczeniu tego słowa, reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz wyraźne odniesienie do tematu Konkursu. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, jednak podkreślając ponad 40-letnią tradycję Festiwalu, sugerują użycie tytułowego srebra.

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 marca 2022 r.

 

Aby zgłosić swój udział w Konkursie należy:

  1. Przesłać wypełnioną kartę zgłoszeniową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  2. Przesłać pracę wraz z wydrukowaną i wypełnioną kartą zgłoszeniową na adres Galerii Sztuki w Legnicy (pl. Katedralny 1, 59-220 Legnica) do dnia 27 marca 2022 r.
  3. Uiścić opłatę za zwrot prac i dołączyć dowód wpłaty do karty zgłoszeniowej (w przypadku uczestników z zagranicy) lub zadeklarować w karcie zgłoszeniowej zgodę na pokrycie kosztów transportu przy odbiorze przesyłki (w przypadku uczestników z Polski).

 

DO POBRANIA:

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA (PDF)

 

Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Informacja dla Artystów wysyłających prace na konkurs DOTYK z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej:

Od 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy podatkowe. Wszystkie przesyłki wysyłane spoza UE podlegają odprawie i opłacie celnej. Opłata ta jest naliczana na podstawie wartości przesyłki zadeklarowanej przez nadawcę na dokumencie przewozowym i jest pobierana od adresata (w tym przypadku Galerii Sztuki w Legnicy) przy odbiorze. Jest to dodatkowa opłata celna pobierana przy odbiorze przesyłki  nie jest to opłata za zwrot prac po konkursie. 

W związku z powyższym uprzejmie prosimy o:

- zadeklarowanie jak najniższej wartości przesyłki na dokumentach przewozowych (niższa wartość przesyłki = niższa opłata celna),

- wysyłanie paczek na adres Galerii Sztuki w Legnicy, ale w pierwszej kolejności imienne przesyłanie ich do koordynatora Legnickiego Festiwalu Srebra: Anny Wójcik.

Gdy przesyłka zostanie zatrzymana w urzędzie celnym, obsługa celna poinformuje nas o konieczności uiszczenia opłaty. W przypadku firmy kurierskiej EMS (kurier poczty tradycyjnej) jesteśmy w stanie uzyskać informację o konkretnej kwocie do zapłaty, o której poinformujemy nadawcę  dlatego zalecamy wysyłanie paczek pocztą tradycyjną lub kurierem EMS.

Po otrzymaniu przesyłki, która podlegała takiej opłacie, Galeria Sztuki zwróci się do nadawcy o zwrot poniesionych przez nas kosztów. Odbędzie się to na podstawie dokumentów, które otrzymamy od dostawcy pobierającego opłatę.

Ze względu na możliwe opóźnienia w dostarczaniu przesyłek (z powodu zatrzymania w urzędzie celnym), prosimy o zapewnienie większej ilości czasu na przesyłkę, tak aby prace dotarły do Galerii Sztuki w Legnicy w terminie, do 27 marca br. 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj