czwartek, 19 sierpień 2021 14:45

Legnicki Festiwal SREBRO 2021

 

Na tegoroczną odsłonę Legnickiego Festiwalu SREBRO złożyło się 14 prezentacji biżuterii autorstwa ponad 500 artystów, m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin. Jak co roku, najważniejszym wydarzeniem Festiwalu był Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, którego 29 edycja przebiegała pod hasłem przewodnim "Wciąż człowiek?". Spośród 357 prac nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów, do wystawy grono jury zakwalifikowało prace 44 artystów. Prace niezakwalifikowane zostały zaprezentowane na wystawie Holownia.

  

W ramach cyklu Sylwetki Twórców został zaprezentowany przekrojowy przegląd prac prof. Andrzeja Szadkowskiego, wieloletniego wykładowcy w Katedrze Biżuterii Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, Marion Delarue, która podejmuje problem iluzji, imitacji i stanu przemiany, oraz Delphine Perrache znanej z fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami. W dedykowanym młodym twórcom kształcącym się na kierunkach artystycznych i projektowych cyklu Srebrne Szkoły zaprezentowano prace studentów Pracowni Metalu i Biżuterii S+M+L_XL (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie) pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera oraz Wydziału Biżuterii i Metalu na Akademii Sztuk Pięknych (Uniwersytet w Szanghaju) prowadzonego przez prof. Shannon Guo. Z kolei w cyklu Debiuty w Legnicy zadebiutowały Luiza Mężyńska i Justyna Kowalska – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Retrospektywnego spojrzenia na polską biżuterię artystyczną lat ’80 i ’90 dostarczyła  ekspozycja Handmade 2. Polska sztuka srebra 1979-1999 prezentująca zbiory złotnicze Muzeum Miedzi w Legnicy – współorganizatora wystawy. Kolejny punkt programu stanowiła szósta odsłona międzynarodowego projektu Extranalities, którego idea polegała na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia, pod hasłem Mechanorganic. Uczestniczyli w niej inicjatorzy Herman Hermsen i Timothy Information Limited oraz zaproszeni artyści: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, Denise Reytan oraz Sara Gackowska.

W programie Festiwalu znalazły się także wystawy pokonkursowe: PREZENTACJE 2019: Protezeusze zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, AMBERIF DESIGN AWARD 2020: Ostateczne piękno, która rokrocznie ma swoją premierę na Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Amberif w Gdańsku, oraz SURVEILLANCE JEWELLERY zorganizowana przez Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie w Wilnie w 2021 r.

41. edycja Festiwalu odbyła się w formie hybrydowej – wystawom stacjonarnym towarzyszyły wydarzenia online, umożliwiające uczestnictwo wszystkim tym, którzy z powodu pandemii nie dotarli w tym roku do Legnicy. Sama kulminacja wydarzenia odbyła się online w dniach 28-29 maja. Ogłoszeniu wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej towarzyszył pokaz filmów przybliżających festiwalowe wystawy, publikacja katalogów wystaw, sesja zdjęciowa z udziałem biżuterii oraz prezentacja animacji inspirowanych tematem przewodnim konkursu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

FACEBOOK

INSTAGRAM

 

Legnicki Festiwal SREBRO został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

 

  

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Szukaj