wtorek, 31 październik 2023 08:50

Global Design Graduate Show

 

Ponad 5000 uczestników, 175 jurorów, blisko 30 kategorii, tysiące wyjątkowych realizacji młodego pokolenia artystów i projektantów z całego świata. Konkurs Global Design Graduate Show odbył się po raz czwarty z inicjatywy londyńskiej organizacji Arts Thread we współpracy z marką Gucci.

 

 

Cel tej zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy jest jeden – wsparcie początkujących twórców na rynku pracy, poprzez promocję ich działań i pomoc w sieciowaniu z potencjalnymi pracodawcami branży kreatywnej. Konkurs skierowany jest do absolwentów wyższych uczelni artystycznych i projektowych.

W tym roku po raz pierwszy Legnicki Festiwal SREBRO dołączył do grona instytucji i organizacji wspierających wydarzenie, a dyrektorka Galerii Sztuki – Justyna Teodorczyk w roli jurora nominowała uczestników do nagrody w obrębie kategorii Biżuteria. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń to właśnie jedna z nominowanych przez jurorkę z Legnicy artystek znalazła się w gronie nagrodzonych. Prace z kolekcji "Topologia ciała" autorstwa Charitini Gkritzali urzekły „twórczym poszukiwaniem pomiędzy haute couture, a nowatorskimi obiektami biżuteryjnymi, refleksyjnym pytaniem o znaczenie konwencji, tradycji i historii, pełnym pamięci i kreatywności oddaniem uwagi ciału”. Autorka przedstawiła geometryczny zestaw „akcesoriów biżuteryjnych” inspirowanych dawną medycyną, przeinterpretowanych jej scenograficznym doświadczeniem, które każe inaczej spojrzeć nie tylko na granice sztuki złotniczej, ale także na osobę jako jej medium.

Drugim projektem nominowanym przez legnicką galerię był zestaw biżuterii "Marine Alchemy" Heather Blake, która tworzy oversizeowe bransolety formą nawiązujące do idei pierścieni czy sygnetów, lecz przywracające ginące techniki szewstwa. W dodatku „w miejsce” szlachetnego kamienia autorka proponuje inny cenny (wartą tysiące skórę krokodyla czy węża) materiał pochodzący z odzyskanych odpadów naturalnych.

Pełna lista laureatów Global Design Graduate Show 2023 znajduje się na stronie organizatora:

https://www.artsthread.com/

 

 

 

Charitini Gkritzali

 

 

Charitini Gkritzali

 

 

Charitini Gkritzali

 

 

Heather Blake

 

 

Heather Blake

 

 

Heather Blake

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj