poniedziałek, 09 październik 2023 10:26

Wystawa JAKOŚĆ w Akademickim Centrum Designu w Łodzi

 

Po premierowym pokazie w Legnicy 31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej rozpoczął tournée po muzeach, galeriach i wydarzeniach poświęconych współczesnemu złotnictwu i wzornictwu. Kolejnym miejscem prezentacji wystawy została Łódź. Prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej JAKOŚĆ oglądać będzie można w Akademickim Centrum Designu (Księży Młyn 13/15) w terminie 8 grudnia 2023 r. - 7 lutego 2024 r. Ekspozycja została wpisana w program Festiwalu ART&DESIGN 2023 – IM_MATERIAL.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:00.

 

 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r.

Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii, a zarazem twórcze wypowiedzi dotyczące problemów współczesnego świata. Tematem bieżącej edycji Konkursu została JAKOŚĆ. Czym jest jakość w dzisiejszych czasach? Czy rosnąca świadomość konsumentów zasadza się – jak dawniej – na ocenie rzemieślniczego kunsztu i wartości rynkowej kruszców? Czy raczej dryfuje w kierunku troski o dobrostan planety, szerszej refleksji nad intencjami twórcy i relacjami z klientem? Tworzywem złotniczej obróbki coraz częściej staje się sama idea, która przybiera kształt obiektów o różnorodnej stylistyce, wchodzących w dialog z odbiorcą. Jeśli komunikat artysty staje się ważniejszy niż formalne aspekty biżuterii, jakie jest jego ideowe zaplecze? Czy w związku z tym istnieją określone, materialne manifestacje i estetyczne wyznacznik decydujące o jakości  wypowiedzi artystycznej?

Na Konkurs napłynęło 317 prac autorstwa 189 artystów z 30 krajów, spośród których jury zakwalifikowało do wystawy głównej prace autorstwa 40 artystów z 16 krajów.

 

Idea

W czasach nieustannych zmian przynajmniej jedna rzecz w odniesieniu do biżuterii wydaje się niezmienna. To parametr jakościowy. Czy jednak dzisiaj wciąż jeszcze jakość definiuje kształcona latami perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Najpierw projektanci mody, a obecnie projektanci wzornictwa przewartościowali znaczenie podstawowych pojęć, które kiedyś wydawały się paradygmatem. Nowe punkty odniesienia wyznaczające standard jakościowy to zrównoważony rozwój, doświadczenie zamiast posiadania, demokratyzacja luksusu, relacje z odbiorcą. Z pewnością projektanci autorskiej biżuterii znajdą równie inspirujące odpowiedzi. Czym jest dla was JAKOŚĆ?

 

prof. Sławomir Fijałkowski

 

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj