piątek, 29 wrzesień 2023 14:44

OPEN CALL: 32. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EMPATIA

 

EMPATIA została tematem przewodnim 32. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, wiodącego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2024 roku.

Konkurs organizowany jest przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. (początkowo jako Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych). To jedna z najstarszych inicjatyw na rzecz promocji współczesnej biżuterii artystycznej w Europie, wspierająca kreatywne poszukiwania w obrębie niszowej dziedziny na styku sztuki, rzemiosła i wzornictwa.

 

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy twórców z całego świata, złotników, projektantów, artystów profesjonalnych i amatorów. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. Wyzwaniem aktualnej edycji została twórcza refleksja nad zagadnieniem EMPATII. Konkurs ma charakter artystyczny, a organizatorzy pozostawiają artystom pełną dowolność doboru technik i materiałów.

Co roku udział w wydarzeniu zgłasza blisko 200 artystów z ok. 30 krajów świata. Spośród nadesłanych do Legnicy prac międzynarodowe grono jury wyłania kilkadziesiąt obiektów, które tworzą wystawę pokonkursową oraz przyznaje nagrody. Odrzucone przez jurorów prace tradycyjnie prezentowane są podczas Festiwalu w Holu Starego Ratusza, dzięki czemu odbiorcy mają możliwość porównania własnych opinii z werdyktem jurorów.

Udział w konkursie jest bezpłatny – uczestnicy pokrywają jedynie koszty wysyłki i zwrotu prac.

 

 

EMPATIA

 

Biżuteria – obiekt z zestawu przedmiotów niekoniecznych – jeśli już pojawia się w polu widzenia nieuchronnie absorbuje sobą uwagę, zmusza do obserwacji, interpretacji, kontemplacji. Jest egoistyczna. A przynajmniej często taka bywa.

Tymczasem współcześni projektanci (wszystkiego) nieustannie akcentują potrzebę zrównoważonego projektowania (sustainable design), konieczność przekierowania uwagi na zrozumienie potrzeb, oczekiwań i nostalgii użytkownika, perspektywę doświadczeń odbiorcy, kryteria niezbędności, społeczną i ekologiczną odpowiedzialność.

Owe sprzeczne perspektywy (historyczna i obecna) przecinają się dość rzadko, ale właśnie
w obszarze wspólnym mają szansę powstać rozwiązania, które nie tylko zauważamy, ale także zapamiętujemy.

Biżuteria – obiekt wysyłający trudny do przeoczenia komunikat w sposób szczególny może być także generatorem dialogu, skupienia, uwagi, koncentracji, empatii.

Niełatwe założenie w epoce nadmiaru powierzchownych impulsów, intensywnych bodźców wizualnych, stylistycznych ekscesów wspomaganych przez coraz bardziej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.

Zapraszamy do twórczego zastanowienia się nad funkcją, istotą i znaczeniem współczesnej biżuterii z pozaegoistycznej perspektywy twórcy rozumiejącego potrzeby wymagającego odbiorcy.

 

Prof. Sławomir Fijałkowski

 

 

Empatia to ta wyjątkowa wrażliwość i otwartość na świat, która stoi u podłoża artystycznej kreatywności. To troska, jaką artysta, twórca, projektant, kreator kieruje wobec dzieła, twórczości, przedmiotu, bytu, które konstytuuje. To również jego wyrozumiałość wobec odbiorcy, definiowanego jako świat zewnętrzny wobec dzieła i środowiska, w którym będzie ono żyć własnym życiem. To w końcu „gotowość na”, zaufanie i zrozumienie, jakimi ten ostatni obdarza autora i jego twórczość.

Produkcja, towary i zakupy stają się spersonalizowane. To zbliża biżuterię autorską do rangi dzieła sztuki – niepowtarzalnego przedmiotu-podmiotu, medium które w odróżnieniu od efektów masowej produkcji jest unikalne, jedyne w swoim rodzaju i na świecie. Które jest odbierane przez oryginalne i jedyne w swoim rodzaju osoby, z których każda stanowi niepowtarzalną kombinację genów, neuronów, komórek, flory bakteryjnej, chromosomów, hormonów, cech osobowościowych i emocji, a także sposobów internalizacji świata, będących wynikiem niepowtarzalnych przeżyć i okoliczności.   

Sztuka bez empatii nie jest sztuką a produkcją. (Wy)twórca pozbawiony jej jest tylko egoistą albo szaleńcem. Nieempatyczny adresat nie stanie się otwartym odbiorcą. Każdy przekaz i każdy odbiór stanie się osobną historią, pod warunkiem, że zaistnieją w empatycznym uniwersum.  

Czy rozumiemy biżuterię? Czy biżuteria i jej twórcy czują się rozumiani? Co i o czym chcieliby nam powiedzieć, jak do nas przemówić oddając nam dzieło sztuki, wyrób, nierzadko towar. Co chcieliby powiedzieć nam biżuterią? Czego możemy dowiedzieć się od niej i o niej?

 

dr Justyna Teodorczyk

 

 

Wypełnioną kartę zgłoszeniową należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Prace wraz z wydrukowaną wypełnioną kartą zgłoszeniową należy wysłać na adres:

Galeria Sztuki w Legnicy

Katedralny 1/1

59-220 Legnica

tel. 535 600 599

 

Termin nadsyłania prac: 20 stycznia 2024 r.

 

Wystawa pokonkursowa prac zakwalifikowanych będzie prezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO w Galerii Sztuki w Legnicy w miesiącach kwiecień-czerwiec 2024 r.

 

Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO wraz ogłoszeniem laureatów Konkursu odbędzie się w terminie 10-11 maja 2024 r.

 

Materiały do pobrania:

 

REGULAMIN

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA

 

Legnicki Festiwal SREBRO

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Szukaj