Hammerclub Legnica 2016

 

Hammerclub, bajka
 
 
„Dawno, dawno temu było sobie czworo złotników. Troje pochodziło z Niemiec, czwarty z Danii. Spotkali się i miło spędzali wieczór pijąc piwo i zajadając wieprzowe kiełbaski. W pewnej chwili złotnik-gospodarz powiedział do pozostałych: Mam jeden fajny, ulubiony młotek, powinniście go zobaczyć. Chodźmy do mojej pracowni i popracujmy nim. Tak też zrobili. W ciągu nocy czworo złotników wykuło piękne srebrne naczynie, dyskutując jednocześnie o technice i wartościach artystycznych. Następnego ranka przy śniadaniu, pijąc kawę z nowo wykutego naczynia, cała czwórka doszła do wniosku, że ich spotkanie należy powtórzyć w przyszłości. W ten sposób powstał Hammerclub. W ciągu kolejnych lat grupa zaprzyjaźnionych złotników rosła. Spotykali się co roku i zawszy przywozili swój ulubiony młotek. I tak złotnicy z całego świata kuli szczęśliwie dalej”.
 

Tak brzmi opowieść, którą usłyszałem, kiedy po raz pierwszy dołączyłem do spotkania Hammerclubu. Spodobała mi się. Była prozaiczna i odzwierciedlała nieoficjalną atmosferę spotkań, w których od tamtej pory zawsze uczestniczyłem. Jak większość opowieści o genezie rzeczy, opowiedziana wyżej historia nie jest do końca prawdziwa.
 
 

 

Pierwotna idea profesjonalnej wymiany między złotnikami z różnych krajów narodziła się w czasie międzynarodowych warsztatów w Schleswig-Holsteinie, kiedy to duńscy i niemiccy złotnicy zapragnęli spotykać się regularnie. W 2002 roku, podczas dorocznej wystawy bożonarodzeniowej w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu, w Niemczech, ogłoszono powstanie Hammerclubu. W tym pierwszym spotkaniu uczestniczyło około czterdziestu niemieckich i duńskich złotników oraz kilkoro ekspertów z dziedziny srebra. Razem postanowili, że Hammerclub powinien być nieoficjalnym stowarzyszeniem podobnie myślących ludzi z kręgów złotniczych. Mieli oni prezentować sztukę złotniczą szerokiej publiczności, nawiązywać kontakty z kolekcjonerami i muzealnikami i dzielić się wiedzą techniczną i artystyczną. Znane muzea i galerie chętnie gościły nasze wystawy od początku oficjalnej działalności Hammerclubu.
 
Hammerclub działa bez zarządu, bez statutu i bez członków – zrzesza on tylko uczestników. Wszyscy, których pociąga tekstura i blask srebra są mile widziani. Ci, którzy biorą udział w corocznym spotkaniu są rocznymi uczestnikami; ci, którzy nie mogą przybyć – nie są. Spotkania i wystawy są organizowane przez ochotników zawsze rekrutujących się spośród samych uczestników. Z powodu takiej struktury Hammerclub podlega ciągłym zmianom. Będzie on funkcjonował tak długo, jak długo muzea i ochotnicy będą chcieli organizować wystawy.
 
 

 

 Z upływem czasu uformowała się niejednorodna, stale rosnąca i zmieniająca się społeczność złotników, profesorów i ich studentów, kolekcjonerów, ekspertów muzealnych, właścicieli galerii, autorów i kuratorów wystaw. Ludzie tworzący tę społeczność czują się ze sobą związani niczym rodzina i uczą się od siebie nawzajem. W 2016 roku zaproszenie do udziału w tej społeczności zaproszonych zostało niemal 800 osób z różnych krajów Europy.

 
Uczestników zachęca się by korzystali ze wszystkiego, co spotkania Hammerclubu mogą zaoferować, ale oczekuje się również ich własnego wkładu. Jedną z form takiego indywidualnego wkładu jest pomoc w wykuwaniu wspólnego naczynia. Stanowi to dla uczestników doskonałą okazję do wymiany wiedzy. Każdy, kto pracuje nad owym wspólnym pucharem, podpisuje go swoją sygnaturą, a po spotkaniu naczynie jest ofiarowywane instytucji goszczącej spotkanie w danym roku.
 
 
 
 
Centralnym wydarzeniem każdego spotkania Hammerclubu jest wystawa w muzeum lub galerii. Zadaniem złotników jest pokazanie swojej twórczości i umiejętności w odniesieniu do określonego tematu. Każdy prezentuje swoją pracę pozostałym uczestnikom wraz z opisem idei i motywacji oraz trudności, jakie towarzyszyły jej powstaniu. Od 2008 roku dzięki wsparciu sponsorów Hammerclub przyznaje trzy nagrody: 1000g, 600g i 400g srebra. Głosowanie i wręczenie nagród ma miejsce w trakcie spotkania Hammerclubu. Wszyscy uczestnicy mają prawo głosu, można zatem powiedzieć, że ten konkurs ma najbardziej różnorodne i najbardziej doświadczone jury, jakie można sobie wyobrazić.
 

W 2016 roku spotkanie Hammerclubu odbywa się w Legnicy, w Polsce, jako część 25. Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy. Tematem tegorocznego Festiwalu i towarzyszącego mu Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej  jest Miasto. Organizatorzy wystawy Hammerclubu postanowili dopasować się do tego tematu. Na ich wystawę wybrano prace szesnastu złotników z dziewięciu krajów. Będą one wystawiane od 26 kwietnia do 5 czerwca. Decyzje o nagrodach zostaną podjęte na spotkaniu Hammerclubu, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas uroczystej kolacji w piątek 20 maja. W tym roku nagrody sponsoruje Agosi z Pforzheim w Niemczech.

 Janjaap Luijt

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy