Marta Hryc: Nie-Zwykłość

 

 

 

Projekt „Nie-Zwykłość” stawia pytanie o rolę projektanta – uwikłanego w konflikt między tradycyjnym pojmowaniem kwestii własności, a z drugiej strony istnieniem w środowisku sieciowym, które pozwala na właściwie nieograniczony dostęp do treści. Próba zdefiniowania tego antagonizmu prowadzi to do konkluzji, że design jest pojęciem spolaryzowanym, rozciągającym się z jednej strony między kategoriami ekonomicznymi, a społecznymi z drugiej.

 

 

Autorka rozpatruje działania projektowe, które mają miejsce w środowisku sieciowym. Biorąc pod uwagę ekonomiczną oraz społeczną naturę designu bada zagadnienie materialności rzeczy. Stara się usystematyzować ich przesunięcia między kategoriami „zwykłe” i „niezwykłe”. Wysnute wnioski stanowią punkt wyjścia dla autorskiej metody projektowej. Opiera się ona na dwóch podstawowych założeniach: pierwsze uznaje, że każdy przedmiot stanowi odbicie zainteresowań kultury. Drugie identyfikuje współczesną kulturę jako przeładowaną treściami wizualnymi. Proces projektowania rozpoczyna się od opracowania nowego materiału (użytego następnie do druku 3D) a kończy praktyczną aplikacją metody – stworzeniem kolekcji biżuterii z pereł, która odnosi się do pojęć kluczowych dla projektowania: kategorii nowości, autentyczności oraz kanonu i polemizuje z klasycznym kanonem jubilerskim.

 

 

Marta Hryc, ur. w 1983  r. w Białymstoku, mieszka i pracuje w Sopocie. Dr sztuki, artystka projektantka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa (kierunek: Wzornictwo), 2007. Ma na koncie udział w ponad 20 wystawach zbiorowych, a także liczne wystąpienia, wykłady i realizacje warsztatów, kursów, przedsięwzięć edukacyjnych z zakresu praktyki i teorii projektowania. Od 2013 r. współpracuje z firmą S&A.

 

Wybrane wystawy zbiorowe:
2015 - Gdańsk Amber Biennale, Muzeum Bursztynu, Gdańsk,
2014 - „Think Twice”, Museo Franz Mayer Artes Decorativas y Diseńo, Ciudad de Mexico (Meksyk) / Museo Arocena, Torreón (Meksyk)
2014 - 23 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Klasyka”, Galeria Sztuki, Legnica
2014 - „Frontera”, Indiana University Cocomo (USA)
2014 - TRENDBOOK 2014+, Targi „Amberif”, Gdańsk / Targi „Ambermart”, Gdańsk
2013 - 22 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Bunt”, Galeria Sztuki, Legnica
2013 - „Think Twice”, Estonian Museum of Applied Arts and Design, Tallin (Estonia)
2012 - „Sex, drugs & rock’n’roll - vices or lifestyle?”, Werkschau. Simone Winkler, Kempten (Niemcy) / Galleria42 contemporanea di Marco Mango, Modena (Włochy)
2012 - 21 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Rytuał”, Galeria Sztuki, Legnica / Galeria YES, Poznań
2012 - „Combine. Slike Fleisher, Tamara Gruner, Marta Hryc”, Platform Gallery, Bruxelles (Belgia)
2011 - „Think Twice”, The Bellevue Arts Museum, Waszyngton (USA) / The Museum of Art & Design, Nowy Jork (USA)
2010 - „Martires en todos lados, Jorge Manilla & Marta Hryc”, Centro diseńo-cine-televisión, Mexico DF (Meksyk)
2009 - „Biżart”, Galeria Sztuki, Legnica
2008 - Targi „Inhorgenta”, prezentacja prac na platformie Brand New – New Brand, Monachium (Niemcy).

Stypendia i projekty:
2012 - wyjazd do Estonii w ramach stypendium programu „Kultura polska na świecie” przyznawane przez Instytut Adama Mickiewicza (udział w sympozjum Gray Area z prezentacją pt: „Estetyka braku autentyzmu” oraz otwarcie wystawy Think Twice),
2012 - udział w Warsztatach Bursztynniczych Creative Cities, Gdańsk,
2009 - stypendium na realizację podyplomowego stażu naukowo-badawczego przyznane przez Secretaria de Relaciones Exteriores Mexico przy współpracy MKiDN – Universidad Nacional Autonoma de Mexico, Escuela Nacional de Artes Plasticas, Centro de Extensión Taxco (Meksyk). Realizacja projektu: „Biżuteria jako instrument portretujący społeczeństwo”,
2005-2006 - studia w Karel de Grote Hogeshool Antwerpia (Belgia) w zakresie projektowania biżuterii w ramach programu Socrates-Erasmus.

Nagrody i wyróżnienia:
2013 - Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Bunt”, Galeria Sztuki, Legnica – Srebrna Ostroga za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej,
2012 – Targi „Amberif”, Gdańsk - wyróżnienie specjalne N:joy!
2010 - Preziosa Young, Florencja (Włochy) – wyróżnienie honorowe za wagę i piękno prac.

Prace w kolekcjach:
Galeria Sztuki, Legnica, Fondazione Cominelli, Modena (Włochy), Fundacja Otro Diseńo (Holandia).

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy