Holownia 

 

Holownia to wystawa prac niezakwalifikowanych do wystawy 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE. Jej nazwa pochodzi od tradycyjnego już miejsca prezentacji – holu Starego Ratusza.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Każdego roku artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat, w tym roku brzmiał on GRANICE.

Na konkurs nadesłano 605 prac zgłoszonych przez 337 artystów z 42 państw (w tym z Argentyny, Meksyku, Brazylii, Izraela, Japonii, Kolumbii, Korei, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Holandii, Tajwanu, Indii, Tajlandii).

Zadaniem uczestników konkursu była prezentacja różnych interpretacji tematu GRANICE. Tegoroczny temat został zainspirowany konkretnymi wydarzeniami ze sfery geopolitycznej (aneksja części Ukrainy, wojny na Bałkanach i całym basenie Morza Śródziemnego, w Azji i Afryce etc.). Posiada on także przesłanie szersze i głębsze, jest poszukiwaniem źródeł wszystkich naszych ograniczeń (naturalnych, kulturowych, czy estetycznych), tropieniem mechanizmów tworzenia i sensów utrzymywania jakichkolwiek granic, jest w ostateczności pytaniem o aktualną tożsamość homo sapiens. O tożsamość każdego z nas, a także o „tożsamość” samej biżuterii i granic jakie ją definiują.

Obradujące w Legnicy międzynarodowe jury zakwalifikowało prace do wystawy konkursowej oraz przyznało nagrody regulaminowe.

 

Jury:  

Suska Mackert (Niemcy) – dziekan Wydziału Sztuk Pięknych i Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych i publicznych kolekcjach, m.in. w: Stedelijk Museum, Amsterdam, Holandia; Schmuckmuseum Pforzheim, Niemcy; Museum of Art Craft, Itami, Japonia.

Sławomir Fijałkowski (Polska) – generalny konsultant Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa w ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Batorego, wiedeńskiej Fudacji Kultur-Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Badań.

Zuzanna Skalska (Polska/Holandia) – analityk trendów ds. dizajnu, innowacji i biznesu. W 2007 r. stworzyła własną markę 360 Inspiration. Wykładowczyni na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Doradca ds. innowacji i designu dla polskich i holenderskich instytucji rządowych. Pomysłodawczyni i współzałożycielka wyższej szkoły designu – School of Form w Poznaniu. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach, prowadzi wykłady i warsztaty na temat trendów dla szkół i biznesu. Autorka serii książek o trendach – 360˚Trend Reports, nagrodzonych Red Dot Design Awards 2009.

Gisbert Stach (Niemcy) – absolwent Wydziału Biżuterii, Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych m.in.: Kamienie milowe, Centrum Ubezpieczeń, Bayern, Monachium, Niemcy, 2004; Biżuteria wmontowana, Galeria V&V, Wiedeń, Austria, 2003; Biżuteria Gisberta Stacha, Warsztaty PD 362, Padwa, Włochy, 1998. Laureat licznych nagród w tym: Grand Prix na 15. MKSZ SKANDAL, Galeria Sztuki, Legnica, 2006; I nagrody w kategorii Biżuteria Artystyczna, III Międzynarodowa Nagroda Bursztynowa Państw Nadbrzeżnych Morza Bałtyckiego, Ribnitz-Daumgarten, Niemcy, 2013 oraz I nagrody Amberif Design Award 2011, Gdańsk, 2011.

Christoph Zellweger (Szwajcaria) – wykładowca sztuki i projektowania na Hallam University w Sheffield, gdzie od 2003 r. prowadzi, mające najdłuższą tradycję w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie w dziedzinie biżuterii i metaloplastyki. W 1993 r. ukończył Royal College of Art Londynie. Prowadzi własne studio w Zurychu. Laureat wielu nagród. Jego prace znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach w Europie i Ameryce Północnej.

Ruudt Peters (Holandia) – profesor w Alchimia Contemporary Jewellery School we Florencji (2010-15), profesor wizytujący w Cranbrook Academy of Art, Bloomfield Hills, Michigan. Założyciel Opere International Jewellery School, Ravenstein (2001); recenzent zewnętrzny w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze (od 2014 do dziś). Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w USA, Japonii, Niemczech, Austrii, Kanadzie, Holandii, Danii.

 

Wystawę 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE oglądać można w głównej siedzibie Galerii Sztuki, przy pl. Katedralnym. Zwiedzając obie wystawy – prac zakwalifikowanych do wystawy GRANICE oraz Holownię – można skonfrontować decyzje jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy