Amberif Design Award


Wystawa prezentująca prace zakwalifikowane w 15. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Jego celem jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Tegoroczny temat konkursu to: Story Telling.

Temat tegorocznego konkursu - „STORY TELLING” - to zaproszenie do dialogu, przedstawienia własnego punktu widzenia, subiektywnego komentarza, osobistej historii wartej opowiedzenia.
Rejestrując zewnętrzną rzeczywistość, nie wyglądamy już przez okno, patrzymy przez „Windows”. Truizmem jest twierdzenie, że zanika umiejętność oraz potrzeba prowadzenia rozmów i bezpośrednich kontaktów interpersonalnych. Także specjaliści od marketingu – w każdym bez wyjątku obszarze wzornictwa – uśredniają nasze indywidualne aspiracje do upodobań statystycznego „targetu”, a zbiorową ofiarą tego procesu stała się współczesna sztuka złotnicza. Przedmiot o znaczeniu symbolicznym i sentymentalnym zatracił swój pierwotny aspekt osobistego amuletu coraz częściej stając się sezonowym, jednorazowym produktem z kategorii raczej pasmanterii niż biżuterii. Zjawisko pn. „Charming charms” może być w tym kontekście najbardziej obrazową ilustracją powierzchowności tego procesu, taką samą jak fakt, że Lady Gaga ma sześć milionów znajomych na Facebook’u.
Nie znaczy to oczywiście, że współcześni projektanci biżuterii nie mają już nic ważnego do powiedzenia, ale na pewno oznacza to konieczność zredefiniowania dotychczasowego języka znaków. Temat tegorocznego konkursu – „STORY TELLING” – to zaproszenie do dialogu, przedstawienia własnego punktu widzenia, subiektywnego komentarza, osobistej historii wartej opowiedzenia.
Bursztyn – materiał, który sam jest materialnym i symbolicznym nośnikiem informacji sprzed milionów lat może być do tego inspirującym pretekstem.

Sławomir Fijałkowski

Międzynarodowe jury w składzie:  prof. Daniel Kruger (przewodniczący jury, Uniwersytet Sztuki i Wzornictwa, Halle, Niemcy), Beate Klockmann (projektantka biżuterii, Amsterdam, Holandia), Zbigniew Kraska (krytyk sztuki, kurator wystaw, dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy, Polska), Fabrizio Tridenti (projektant biżuterii, Vasto, Włochy) poddało ocenie 101 prac nadesłanych na konkurs przez 79 autorów z 12 krajów: Wielkiej Brytanii, Belgii, Czech, Finlandii, Niemiec, Korei Południowej, Słowenii, Szwecji, Tajwanu, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski.


Nagrodzeni:

Gisbert Stach (Niemcy) – Nagroda Główna o wartości, 10.000 zł, ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

Forma nagrodzonej pracy to kontur mapy Polski. Fragmenty osadzone w bitumie nawiązują do bursztynu znalezionego w ziemi.  Ślady współczesnych elementów łączą się w nim niczym znak ludzkiego przemijania, będąc świadkami nakładających się warstw historii.

Piotr Tołkin (Polska) -  Nagroda Bursztynowa ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - 2 kg bursztynu

Ta praca to konkretny, dobrze zaprojektowany obiekt użytkowy, który jednocześnie znakomicie odpowiada konkursowemu zadaniu. Opowiadanie historii oznacza równocześnie ich słuchanie. Słowem – bez słuchacza nie byłoby historii.

Anna Szewczyk-Ciesielska (Polska) - Nagroda Srebrna, ufundowana przez S&A - 2 kg srebra

 
Jury przekonało bogactwo treści tej pracy. Opowiada ona historię poszukiwania i zbierania bursztynu. Na swej drodze jesteśmy nieustannie rozpraszani przez inne przedmioty, które zostały utracone. Bursztyn to pradawny wytwór natury i czasu, a przedmioty to użyteczne lub zbędne relikty podróży człowieka przez czas.

 

      


 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy